Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 2. 2016 7:30

Drony a mobily? Masakr soukromí. Umobilujeme se, udronujeme, odosobníme. Hurá!

Strašně rádi lezeme do pastí. Ta s chytrými telefony už sklapla, teď jsou na řadě bezpilotní letouny. Bez nich to taky nepůjde.
Bezpilotní letouny natáčejí závody aut, pořizují fantastické, fascinující záběry. Přesně po tom paseme.
Bezpilotní letouny natáčejí závody aut, pořizují fantastické, fascinující záběry. Přesně po tom paseme. | Foto: Reuters

Bezpilotní letouny, drony, se stávají hitem. Nabízejí přesně to, po čem moderní člověk, především muž, baží: fascinaci technikou, překonávání bariér. Létat neumíme, ale díky tomu minizázraku se na sebe (a na druhé) můžeme podívat z ptačí perspektivy. Dron a kvadrakoptéra jsou to, co dnes považujeme za "zázrak".

Nabízejí neuvěřitelné možnosti. Jejich hlavní atribut zní, že "pomohou", "usnadní nám život". Na usnadnění my věříme. Uvíznout ve složitostech? Nesmysl. Mít to snadné? Smysl, cesta. Zároveň platí, že to usnadnění je technicky nesmírně složité a pro běžného smrtelníka (smrt jsme ZATÍM nepřekonali) nepochopitelné. Běžně užíváme věci, kterým nerozumíme a které nás ovládají.

Využití? Miloš Zeman chce pomocí dronů porazit Islámský stát. Však taky armády drony nasazují jak divé. Ten kovovoumělohmotný ptáček přiletí, zabije a frnkne. Není to pokrok? Člověku se tají dech, nejsou ztráty na lidech! (Na našich lidech, dodejme.) Začátkem února oddělal americký dron Džalála Balediho, lídra Islámského státu v Jemenu. Rozmetal auto, ve kterém jel s dalšími teroristy.

Český prezident by drony nasadil taky na ostrahu státní hranice. Registrovaly by na ní nelegální uprchlíky, pokud by se přes nás "přelila imigrační vlna". Ta drobná technika oslovuje i lidi, kteří se o techniku moc nezajímají.

Drony se dají využít nejen ve válce a k zabíjení teroristů (na druhou stranu mohou drony použít i teroristé, že), ale i k obyčejným účelům. Ke sledování. Sledovat mohou obydlí, pozemky, nemocné, kteří potřebují neustálý dohled. Zvířata na pastvě. Úrodu. Řeky, jestli se nevylévají, nebo nevysychají. Sloupy vysokého napětí. Muniční sklady. Uvažuje se o využití bezpilotníků ke kontrole spalin, komínů.

Dron a tetrakoptéra jsou na místě tam, kde se díváte svrchu. Ideální pro média, nejen televize, také pro internetové servery. Probíhá nějaká šťavnatá demonstrace? Vyšlou se drony a ty to pěkně "popíšou", slova už pomalu ani nebudou potřeba.

Chytré mobily nás varují

Bezpilotní letouny mohou pomoci záchranářům - hledat lidi nebo dopravit rychlou pomoc. Vědci je začínají učit samostatnosti, učí je vidět, najít cestu jak třeba v lese, tak ve městě. V Holandsku létá dron s defibrilátorem. Krásné nové stroje. Ale taky tam nasadili cvičené orly, aby útočili na nebezpečné drony.

Bezpilotníky čeká podobný boom (prodává se jich čím dál víc, jejich cena klesá, jen ovládání je ZATÍM složité), jaký zažily mobily. Mimochodem smartphone LG G5 vyvíjí „Magic slot“, který bude sloužit pro připojení externího příslušenství. Jedním z nich má být Rolling Bot, tedy dron s kamerou a reproduktorem: bude hlídat vaše obydlí, vy ho budete ovládat přes smartphone.

"Chytré" telefony ovšem mohou sloužit jako varování. Lidi jim propadli, mobily jako by jim odoperovaly vlastní "chytrost", majitelé se na nich stali závislými. Důkazy vidíme každou vteřinu okolo sebe i na sobě. Bez mobilu si lidé najednou nedovedou poradit.

Dnes se zdá, že u dronů nic takového nehrozí. Není jich tolik, ZATÍM se nevejdou do kapsy. Ale představme si blízkou budoucnost. Rodiče v práci, děti po škole doma. Mít v bytě dron, vím v každou vteřinu, co mí potomci tropí. Když mám chuť je zkontrolovat. Vyvádějí vylomeniny? Zavolám jim mobilem přes dron, který je pěkně z výšky vypeskuje. Hle, pokrok, už tam ani nemusím fyzicky být.

Dron mi může hlídat byt, dům, auťák. Jakmile to nastane, zrodí se další závislost. Nutkání mrknout každou chvíli, jestli se něco neděje. Povede to k další roztěkanosti, kterou přinesl už mobil (neustálé "čekování", kdo mi píše, co se děje na "fejsu" a jinde). Přibude roztěkanost dronová. Za pár let zmizí plochy, kde by byl člověk sám a přemýšlel.

Plus brutální riziko: soukromí přestane existovat. Ono už dnes nabylo jiné kvality (nekvality). Jsme kdykoli lokalizovatelní, věčně nás natáčejí statické kamery, kontrolovány jsou naše účty, provozovatelé serverů se o nás dozvědí, co jim libo. Jak spíme, jíme, co náš sex, jaké polykáme léky, jestli je naše dcera "v jináči", atd. atd. Peklo.

Doba nesoukromá

S masivním rozšířením dronů nesoukromí postoupí na vyšší úroveň. Budeme jak na dlani i v pohybu. Už ne sekundárně, tedy že jsme něco udělali na netu, něco nakoupili, někde se zaregistroval náš mobil a podle toho nás určili, odhadli. Už primárně, vizuálně, přímo: Hele, támhle jde. A nezmizí jako u statické kamery, můžu sledovat, kam míří.

Jasně, jsme regulační societa, nasadíme regulace dronů. Už dnes jejich využití omezujeme. Smí se užívat k ochraně vlastního majetku, létat nad vlastním pozemkem a hlídat, co se na něm děje. Nesmíme drony používat nad místy, kde jsou cizí lidé a nedovolili nám to. Ale kdo to kontroluje? Minidrony s kamerami přece nelze uhlídat. Ten, kdo by je kontroloval, věděl by o nás už úplně všecko. Nedělejme si iluze.

Prakticky všude mohou bezpilotní létače nasadit policisté, na jejich užití mají zvláštní právní předpis. Existují firmy, které provozují drony a mají na to povolení. Tajné služby. Můžeme směle tvrdit: dronově houstneme.

Podivuhodné, jak moderní společnost vyměnila pohodlí a bezpečnost za soukromí. Zůstaly z něj trosky, zamčený zhasnutý byt, kde jsme vypnuli proud, vyndali z mobilu baterku a jen doufáme, že případný dron není vybaven noktovizorem.

Masakr soukromí má neblahé důsledky. Měníme se ve veřejné věci (už ani ne postavy), které jsou kdykoli kontrolovatelné, ale kterým to "už ani nepřijde", zvykly si. Dnes ještě nevíme, jaké důsledky přinese nesoukromí naší psychice. Postupnou ztrátu sebereflexe?

Já jako já, něco vlastního, neopakovatelného, neproniknutelného, přestávám existovat. Zbude jen já coby stále sledovaný projekt. Změním se v cosi jako veřejnou obrazovku. Negustovní představa. Umobilujeme se, udronujeme, odbytostníme, odosobníme, ale budeme spokojeně mumlat: Hurá!

 

Právě se děje

Další zprávy