Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 4. 2014 13:20

Důl Paskov: Jednotkou Zemanovy levicovosti je jeden Babiš

Miloš Zeman se vyslovil proti státní pomoci horníkům v Dolu Paskov. Podporuje ze všech sil Andreje Babiše proti premiéru Sobotkovi. Zároveň však přestává argumentovat. Škoda.
Miloš Zeman míní, že horníkům v Dole Paskov nejlépe pomůže trestní oznámení na Zdeňka Bakalu.
Miloš Zeman míní, že horníkům v Dole Paskov nejlépe pomůže trestní oznámení na Zdeňka Bakalu. | Foto: Reuters

Vládní bitka o pomoc OKD (Důl Paskov) pokračuje vesele dál. Role jsou rozdány. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) navrhl státní podporu pro OKD ve výši 1,1 miliardy korun. Za přesně daných podmínek. Jeho návrh převzal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Proti stojí ministr financí Andrej Babiš a také předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. MF Dnes minulý týden otiskla texty, které podle novinářů dokládají, že Sobotka v roce 2004, tedy v době, kdy byl ministrem financí, prodal OKD hluboce pod cenou. Premiér Sobotka nato pravil, že Babiš zneužívá svá média k politickému boji.

V neděli se zapojil Miloš Zeman. Hádejte, na čí stranu se tento údajně levicový prezident ve snaze uchránit Ostravsko před ještě vyšší nezaměstnaností postavil? Na stranu ministra financí Babiše. Předsedu ANO prostě podporuje za každou cenu a v jakékoli situaci. Víme proč. Sobotku nechce.

O nějaké levicovosti u Zemana nemůže být ani řeči. V nedělních Hovorech z Lán o tom, zda má stát pomoci OKD, pravil: „Já si myslím, že nemá. Protože dát panu Bakalovi další miliardu korun je vlastně projev bezradnosti státu.“ Hrad se o Sobotkovi vyjadřoval jako o nemastném neslaném, je prý „tak slabý, jako je stisk jeho ruky“ (kancléř Mynář). A teď je zase bezradný.

Mimochodem, před týdnem byl zveřejněn průzkum agentury STEM. Podle něj věří Sobotkovi více lidí (55 procent) než Zemanovi, tomu jen 45 procent. I to může hrát nemalou roli. Najednou tenhle „bezradný slaboch“ Sobotka poráží mistra bonmotů Miloše!

Ministr průmyslu Mládek si zřejmě myslel, že když převezme řešení Rusnokovy vlády k Dolu Paskov, u Zemana uspěje. Omyl.
Ministr průmyslu Mládek si zřejmě myslel, že když převezme řešení Rusnokovy vlády k Dolu Paskov, u Zemana uspěje. Omyl. | Foto: Vojtěch Marek

Hlava státu v Hovorech naopak vymýšlela, jak má stát na OKD tlačit: zpoplatnit čerpání vody v dolech OKD a podat trestní oznámení na Zdeňka Bakalu (mateřskou firmu OKD, tedy NWR, vlastní mezinárodní investiční skupina BXR Group; v ní zhruba polovinu vlastní Bakala).

Hovory z Lán: Na Špidlu nezapomenout!

Zeman jasně stojí proti Mládkovi i Sobotkovi, což nikoho nepřekvapuje. Aby bylo všem jasno, o co hlavě země ve skutečnosti jde, ještě se strefil do dalšího svého úhlavního nepřítele, Vladimíra Špidly (ČSSD). Připomněl, že právě Špidla byl premiérem, když se prodával minoritní balík OKD: „Prodávala Špidlova vláda, ministr financí tím prodejem byl pověřen, ale bylo to rozhodnutí vlády jako celku, takže bychom na Špidlu opravdu neměli zapomínat,“ děl prezident.

Drží tedy basu s Babišem. Zajímavé na tom je, že vlastně vůbec neargumentuje. Prostě ty tři (Sobotku, Špidlu a Mládka) nesnáší, chce uškodit současnému premiérovi a hotovo. Paradoxní je, že řešení, které nabízí Mládek a které je jasně levicové, Nečasova vláda by ho nikdy nepodpořila, připravila ještě Rusnokova vláda, přesně řečeno komise Zemanova ministra průmyslu Jiřího Ciencialy.

Podívejme se na fakta, jež se OKD a Dolu Paskov týkají. O práci by po konci letošního roku přišlo jen v Paskově asi 1800 lidí. Nezaměstnanost v kraji činila v únoru skoro 11 procent (necelých 94 tisíc lidí bez práce). Celá OKD má zhruba 12 tisíc zaměstnanců.

Ministr Mládek pro státní pomoc argumentuje takto: podmínkou by byla dohoda, že horníci v Dole Paskov budou zaměstnáni do roku 2016. V takovém případě „dojde k notifikaci celé věci u Evropské komise, stát pomůže s vyplácením odstupného a sanací dolu v letech 2017 a dále“. Horníci tedy musí být dál zaměstnáni, jinak závazek státu zanikne.

Zeman neargumentuje. Mstí se svým nepřátelům, kteří ho před jedenácti lety odmítli zvolit na Hrad. Mládek naopak pro veřejnost argumentuje srozumitelně. Když jeho postoj zjednodušíme: buď stát zaplatí jednu miliardu, nebo tři.

Kdyby na konci roku horníci přišli o práci, přímé výdaje státu by činily miliardu. Jenomže nejde jen o lidi pod zemí. Zavření dolu by dopadlo i na šest tisíc lidí v navazujících provozech. Takže náklady státu by byly „minimálně dvojnásobné, a to vše v kraji, kde je velký strukturální problém a vysoká nezaměstnanost,“ tvrdí ministr Mládek.

Telička se paktuje se zrádci

Přesvědčivě vyvrátil i obavy Andreje Babiše, že tak bude vytvořen precedens: Evropská komise tento druh pomoci akceptuje pouze u těžby černého uhlí; v Česku jsou jediné černouhelné doly OKD... Dále je tu často připomínaný smluvní závazek OKD, že firma stát nepožádá o pomoc. Mládek k tomu řekl: „OKD hlavně o pomoc nepožádalo. Pouze řekli, že mají za loňský rok velkou ztrátu a Důl Paskov musí zavřít. Až poté se tím začala zabývat vláda.“

Poslední argument se týká jiné varianty - návrhu, aby stát koupil Důl Paskov za 1 Kč. Pavel Telička, lídr kandidátky ANO do europarlamentu a muž, který zatím sedí ve správní radě NWR (v nejbližší době podle svých slov skončí), varuje před touto možností. Evropská komise by podle něj potom nevěděla, jak velkou pomoc Česko poskytne, neboť by stát převzal veškeré závazky za důl. Naopak finanční pomoc má u EK větší šanci, neboť bude jasné, že maximální výše bude činit 1,1 miliardy korun. (Zároveň ovšem nepřekvapuje, že muž z NWR podporuje státní pomoc OKD...)

Zeman neargumentuje. Mstí se svým nepřátelům, kteří ho před jedenácti lety odmítli zvolit na Hrad. Mládek naopak pro veřejnost argumentuje srozumitelně. Když jeho postoj zjednodušíme: buď stát zaplatí jednu miliardu, nebo tři. Co je lepší? V čem tkví ona „bezradnost“?

Pavel Telička sedí ve správní radě NWR... a podporuje řešení Jana Mládka. Logické.
Pavel Telička sedí ve správní radě NWR... a podporuje řešení Jana Mládka. Logické. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Útok na Sobotku, který začal minulý týden, nemá tak silný dopad, jak Babiš a Zeman zřejmě čekali. Prezident proto zatlačil na pilu ve svém lánském rozhlasovém věstníku, kdežto ministr financí poněkud couvl. V pondělním rozhovoru v Právu o Dolu Paskov prohlásil: „Neříkám, že jim nepomůžeme. Jen říkám, že tam proběhla strašně kontroverzní privatizace...“

V pondělí 7. dubna pak Babiš učinil překvapivě vstřícnou dohodu s firmou NWR, přesněji s předsedou představenstva NWR Garethem Pennym: Důl Paskov bude fungovat do konce roku 2017. Vláda poskytne peníze na sociální programy horníků, celkem 600 milionů korun. Toto řešení ministr financí nabídne vládě. Andrej Babiš se také pochlubil: "Podařilo se mi přesvědčit zástupce firmy, že NWR nezavře důl tři roky. Bude tedy v provozu do konce roku 2017. Stejně tak se mi podařilo proti původní dohodě domluvit, že 500 milionů korun, které měly jít na sanaci dolů, vezme NWR na sebe."

Dalo by se říci, že premiér Sobotka tentokrá vyhrál. Miloš Zeman opět prohrál. Babiš si díky dohodě s NWR zachoval tvář. Vláda holt ještě nějaký čas musí vydržet, než bude poprava současného předsedy sociální demokracie připravena důkladněji.

Poznámka redakce: Spoluvlastníkem firmy NWR je Zdeněk Bakala, který vlastní také Centrum Holdings, vydavatele deníku Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy