Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
16. 11. 2015 7:00

Dvě války: Jednu proti nám vedou džihádisté. Ve druhé se rveme sami mezi sebou

Sami džihádisté Západ neporazí. Ale naše vnitřní válka může zničit svobodu, vymazat 17. listopad 1989.
Teroristé vybudili obrovskou vlnu solidarity po celém světě.
Teroristé vybudili obrovskou vlnu solidarity po celém světě. | Foto: Reuters

Systematická likvidace civilistů v Paříži je válkou džihádistů proti Evropské unii a Západu. Nás v Česku se bezprostředně netýká. Ataky fanatických teroristů chvála bohu zatím neznáme. Na druhou stranu stojíme jako unijní a demokratická země jasně proti vrahům.

Vedeme taky domácí válku. Nejen my v Česku. Odehrává se ve všech státech osmadvacítky. U nás intenzivně, ostře. Ještě nikdy (po revoluci, když jsem pomáhal čistit vnitro od estébáků, za opoziční smlouvy, po ruské anexi Krymu) jsem nedostával tak sprosté, nenávistné i výhrůžné vzkazy jako nyní, při uprchlické krizi.

Mám přátele, kteří uprchlíky odmítají; i oni se setkávají s urážkami a nesnášenlivostí. (Ani někteří „sluníčkáři“ zřejmě nejdou pro sprosté slovo daleko.) Nezažíváme jen ataky z jedné strany. Napětí, výčitky, pohrdání, ponižování fungují oboustranně. Prožíváme dvě války: vnější, neosobní, a také tu domácí, velmi osobní a nechutnou.

Strašlivé, chladnokrevné vraždění v Paříži automaticky posílí odmítání muslimů (odmítači uprchlíků rádi kladou nesmyslné rovnítko mezi islám a terorismus) i zavrhování uprchlíků.

Zavřené hranice Schengenu by nic nezměnily, teroristé jednají ve jménu zvrácené ideologie, ne islámu, říká ministr spravedlnosti Pelikán. Souhlasí přitom se slovy šéfa Evropské komise Junckera.
4:48
Zavřené hranice Schengenu by nic nezměnily, teroristé jednají ve jménu zvrácené ideologie, ne islámu, říká ministr spravedlnosti Pelikán. Souhlasí přitom se slovy šéfa Evropské komise Junckera. | Video: Filip Horký

Zlé je v tuto chvíli existující podezření, že dva pařížští útočníci mohli projít utečeneckými tábory. Podle pasu měl jeden přijít ze Srbska, druhý z Řecka, kde měl požádat o azyl. Není jisté, že to tak proběhlo. Panují silné pochybnosti o pasech, ale také o tom, proč by je měl mít muž jdoucí na smrt u sebe.

A přece slovenský premiér Fico s jistotou tvrdí: „Minimálně ve dvou případech z osmi atentátníků jde o migranty. Naplňuje se nejhorší scénář, a to je scénář obrovských bezpečnostních rizik, která jsou spojena s migrační vlnou.“

Maassen: Radikálové verbují uprchlíky

Není to vůbec jisté, ale zároveň musíme přiznat, že takovou variantu nelze vyloučit. Za zmínku stojí slova prezidenta německého Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (Bundesamts für Verfassungsschutz) Hanse-Georga Maassena: „Není vyloučeno, že s uprchlíky přicházejí do země i teroristé, i když to považujeme za méně pravděpodobné.“

Maassen dodal, že uprchlická trasa ze Sýrie a Iráku přes Turecko, Řecko a Balkán je mimořádně nebezpečná: „Pro osoby s bojovým posláním by bylo riskantní a netypické, pokud by se chtěly dostat z Turecka do Řecka na lodi, která je může pohřbít.“

Uprchlíci se však podle Maassena mohou stát cílem radikálních islamistů, kteří žijí v Německu. Mohou je verbovat. „Pozorujeme, že islamisté oslovují speciálně uprchlíky v azylových táborech. Víme už o víc než stovce takových případů.“ Velké riziko. S nezvládnutou imigrační vlnou narůstá šance, že verbíři uspějí.

Nemůžeme tedy stoprocentně vyloučit, že se mezi imigranty neschoval vycvičený hrdlořez Islámského státu či jiné teroristické organizace. (Což neznamená, že je uprchlíkem.) A zároveň radikálové oslovují mladé utečence. Cpou jim svou nenávistnou ideologii. Neměl by nám uniknout ještě jeden rizikový aspekt: po Evropě se pohybuje masa neregistrovaných cizinců, mnohdy bez dokladů.

Řešením samozřejmě není uprchlíky z Evropy vyhnat. Platí, že ti, kdo prchají před válkou a pronásledováním, mají právo na azyl a ochranu. Zároveň však není možné živelně zrušit Schengen, není možné utečence neregistrovat, nekontrolovat je, nestarat se.

Vrátit se ke státnosti

Nebezpeční jsou radikálové, kteří žijí v evropských zemích (Francie, Belgie, Německo atd.) Na ty se musí soustředit zpravodajské služby a policie. Mluví o tom český ministr spravedlnosti Robert Pelikán: „Je třeba výrazně posílit práci tajných služeb, abychom ty radikalizující se lidi byli schopni včas detekovat...“

Paříž politikům otevírá oči. Unie se musí „vrátit ke státnosti“, vrátit k Schengenu, ke kontrole příchozích do společenství osmadvacítky. Hans-Georg Maassen varuje, že by Německo mělo rychle zavést „řádné procedury“ při zvládání náporu tisíců běženců.

Nejen Německo. Taky Řecko, Maďarsko, Itálie a další země. Přetíženým státům na vnější hranici pak musí s procedurami pomoct vnitrozemské státy. Tohle je jeden z výsledků teroru v Paříži. Plus mnohem intenzivnější práce tajných služeb.

Obrovský omyl by byl odmítnout, vyhánět utečence. Znamenalo by to zradit sami sebe, západní hodnoty. Lidé, kteří mají právo na azyl podle mezinárodních úmluv, ho musejí dostat.

Jde i o postoje politiků. Část z nich řídí naši vnitřní válku. Křičí: Ne uprchlíky! Ne muslimy! Štvou lidi proti příchozím. Zvyšují už tak dost vysoké napětí. Hrají si na ochránce země, ale živí domácí boj.

Když Miloš Zeman po teroru v Paříži mluvil o „opevněné Evropě, tedy vytvoření bezpečných hranic“, bylo to pochopitelné, nelze mu to vyčítat. (I když se to snadno řekne Česku a těžko udělá Řecku.) Ale když chce jít s konvičkovci a dalšími islamofoby a xenofoby 17. listopadu na pražský Albertov, je to malér, podporuje to nejhorší v nás.

Obě ty války jsou zásadní pro naši budoucnost. Džihádisté nás mohou děsit, vraždit, ale Západ neporazí. V tomhle je horší, záludnější naše vnitřní válka. Může zničit svobodu, demokracii, může vymazat převrat 17. listopadu 1989.

 

Právě se děje

před 51 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy