Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
12. 4. 2016 8:00

Evropská unie potřebuje společnou tajnou službu. Opakovat "Nejde to" je sebevražda

Pohodlná Evropa si zvykla, že její bezpečnost zajišťují USA. Odmítá dokonce i vytvořit společnou zpravodajskou službu. Hloupé.
Radikálové Islámského státu nutí EU, aby se bránila. Ale ona se zatím brání jen málo. Nechala se zaskočit.
Radikálové Islámského státu nutí EU, aby se bránila. Ale ona se zatím brání jen málo. Nechala se zaskočit. | Foto: Reuters

Už po útocích v Paříži se ukázalo, že teroristé se mohou vmísit mezi uprchlíky. Tu možnost nelze vyloučit, upozorňují na ni bezpečnostní experti nejen z Evropy. Kupříkladu generál Bruce Lawror (v roce 2003 první výkonný šéf ministerstva bezpečnosti USA) říká: "Byl bych velmi překvapen, kdyby mezi uprchlíky teroristé nebyli."

Podobné obavy zveřejnil šéf německé kontrarozvědky (Bundesamt für Verfassungsschutz, BfV) Hans-Georg Maassen: "My a naše partnerské tajné služby sice máme v databankách informace o nebezpečných osobách, mohlo nám ale uniknout, že jsou u nás, protože přicestovali pod falešnou identitou." Maassen je otevřený.

Jak se má Evropská unie teroristům bránit? Znovu a znovu - už léta - slyšíme mantru: Tajné služby musí lépe spolupracovat. Zpravodajské agentury členských zemí spolupracují málo. Objevuje se i návrh, aby vznikla společná tajná služba EU. Měla by?

Maassen řekl, že radikálové se vmísí mezi uprchlíky a cestují pod jiným jménem a okolo 70 procent migrantů při příchodu do Německa nepředložilo platný pas. Přiznává mylné závěry BfV: "Mysleli jsme si, že riziko odhalení je prostě příliš velké. Mezitím už víme, že co se týče Islámského státu, musíme se toho dost přiučit." Bezpečnostní situaci v Německu považuje za velmi vážnou. Už dřív mluvil o pokusech radikálů verbovat bojovníky IS mezi uprchlíky.

Evropská unie nemá žádnou společnou FBI ani CIA (jež má v USA přes 20 tisíc agentů). Tajné agentury jejích zemí se vyznačují naprosto rozličnou úrovní. Informace příliš nepředávají, nedůvěřují si, málo spolupracují.

Evropa bezpečnost podceňuje, léta se chová, jako by svět byl místem pokoje a míru. Nejen tajné služby jsou proto brutálně finančně podhodnoceny. Země EU většinou těžce podceňují taky armádu. Do kasičky NATO přispívají mnohem méně, než se zavázaly. Evropa si zvykla, že někdo jiný hlídá její bezpečí. Postkomunistickým zemím to dělal Sovětský svaz, západním zemím USA.

Sorry, ale Trump má pravdu

Když kandidát na amerického prezidenta Donald Trump řekne, že NATO platí Spojené státy a Evropa se jen veze a že to tak nemusí zůstat napořád, je z toho skandál a nadáváme na něj. Jenomže sorry, ale Trump má v téhle věci pravdu. Proč by nám Spojené státy měly platit bezpečí? Vždyť na ně půlka Evropy vytrvale plive.

Jakmile Brusel vytasí téma společné tajné služby EU, sesypou se na něj nadávky. Starým kontinentem zní mocné Nejde to! Experti najdou tisíc argumentů proč ne: EU není stát. EU nemá společnou zahraniční politiku, tak jak by asi byla ta tajná služba úkolována? EU nemá definovány ani společné zájmy. A koho by do tajné služby EU členské země poslaly? Nejlepší lidi? Kdepak. Spíš odpad.

Další, nahlas nevyřčená, ale velká politická obava: co všechno by tajní agenti mohli v různých zemích odhalit? Viz třeba kauzu Panama Papers a jakou s ní mají někteří politici (David Cameron, Sigmundur Davíd Gunnlaugsson) honičku. Tajná služba by měla velikou moc, pozor! Kdo by ji kontroloval? Atd.

Slyšíme unisono: Nejde to, nejde to. Představte si, že jste terorista; ta radost, kterou ve vás ono "Nejde to" vyvolává! Ta spokojenost, že si tajné služby osmadvacítky nevěří, že nesdílejí informace, že si je syslí pro sebe, a pak bác ho a nastane peklo.

EU je směšná. Nechrání si vnější hranice (problémem je, že by "cizí" vojáci a policajti hlídali hranici suverénního státu). O vojenské obraně už bylo řečeno dost, neochota mít vlastní armádu a obrannou politiku souvisí taky s lakotou, škudlením na nepravém místě.

Pokud jde o společnou tajnou službu, ano, nejsme Spojené státy, jedna země, nemáme společný jazyk. Ale společně čelíme mimořádné hrozbě! Máme společné nepřátele. Džihádisty a jejich sebevražedné šílence. Putina a jeho režim.

Vypočítávat, proč to nejde? Zpozdilost

Zastavením přílivu uprchlíků riziko neskončí. Radikálové stejně už jsou v Belgii, Francii, Německu, Británii i jinde. Hans-Georg Maassen má pravdu, Evropa musí vědět, kdo na její území vstupuje, musí o tom spolu komunikovat. EU se nechala zaskočit přílivem utečenců, ale nezbývá jí než obnovit kontroly příchozích ve vstupních zemích.

Tajná služba EU by se měla stát naprostou prioritou. Začít by se mělo společným analytickým pracovištěm, kam by jednotlivé země posílaly informace o "svých" radikálech. Co nejrychleji by měly fungovat společné týmy. Nejen mezi Francií, Belgií, Británií a Německem, ale i mezi dalšími zeměmi. Nutné je zapojit Řecko (tam je nejvíc uprchlíků), Itálii, Švédko, ale i země jako jsme my.

Vypočítávat, proč to nejde? Naprostá zpozdilost. Všechny země (vzpomeňme, že u nás nyní platí první stupeň rizika, vzpomeňme, že Salah Abdeslam pobýval loni tři týdny v klidu na Slovensku) by se měly DOBROVOLNĚ zapojit do společné tajné služby. Poskytovat informace o kontaktech džihádistů, o tocích peněz.

Výmluvy na to, že nejsme jeden stát, že neexistují "spřátelené zpravodajské služby, ale jen služby spřátelených zemí", to jsou bonmoty, úhybné manévry, kecy. Pokud nám hrozí společné nebezpečí, kterého se obyvatelé členských států právem bojí, pak mají státy EU povinnost konat, ne návrhy "zlého" Bruselu automaticky, bohorovně odmítat a paralyzovat.

Tajná služba EU je nutná. Kontrolovat ji může europarlament. Zaměřena by byla proti terorismu, v současnosti by nemusela plnit jiné úlohy zpravodajských služeb. Stejně tak je nutná společná obranná politika EU. Je to nepříjemné, ale Trump má pravdu.

Jiná varianta: zašpérovat hranice jednotlivých zemí, opevnit se, zničit projekt Unie, jež se nechala zaskočit, a postupně jít do háje.

 

Právě se děje

Další zprávy