Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 4. 2015 11:30

Euroexot Zeman kontra Schapiro. V Rusku pašák. Pro nás malér

Komentář Martina Fendrycha: Zeman zabouchl dveře na Hrad americkému velvyslanci Schapirovi. Kreml tleská.
Vladimir Putin musí být se svým přítelem Milošem Zemanem spokojen.
Vladimir Putin musí být se svým přítelem Milošem Zemanem spokojen. | Foto: ČTK

Český prezident jako by byl čím dál méně českým prezidentem. A čím dál víc prezidentem sám pro sebe, pro Rusy a pro svůj fanklub. Den ode dne se čím dál víc obnažuje, čím dál méně ovládá. Začíná být hlavou státu, která jde přímo proti našim spojencům. Značně riskantní chování. Jediné, na co můžeme spoléhat, je, že Zemana spojenci „neberou vážně“. Minulý týden zavřel dveře na Hrad americkému velvyslanci v Česku Andrewu Schapirovi.

Víc a víc vyniká rozpor mezi Zemanem a vládou, Zemanem a premiérem. Jako by byl prezidentem nějaké jiné země. Vláda, Bohuslav Sobotka se snaží dělat, že se nic neděje, jenomže ono se děje. Vládne zemi, jejíž prezident provozuje hlasitě „opoziční“, partyzánskou, skoro až zrádnou zahraniční politiku. Jsme zemí se dvěma hlavami, nepřátelskými hlavami. Každá chce něco jiného, každá nás táhne jinam. Kritický politický rozpor.

Čerstvý střet se týká Zemanovy květnové návštěvy v Moskvě na 70. výročí konce války. Zúčastní se tam také Putinovy vojenské přehlídky. Zatím to přislíbil jako jediná hlava státu z Evropské unie. K této návštěvě se v ČT 30. března vyjádřil americký velvyslanec Schapiro.

„Není to na mně nebo na kterékoli jiné zemi, abychom říkali českému prezidentovi, co má nebo nemá dělat. A chápu, že když prezident Zeman řekl, že je třeba vzdát hold obětem všech zemí v souvislosti s koncem druhé světové války, tak to chápu. Ta symbolika toho, že možná je jediným vůdčím představitelem EU, států EU, že prostě bude stát na tom pódiu, sledovat vojenský pochod, když ta armáda vlastně destabilizuje jeden ze států sousedících s EU, tak to možná je takové prekérní.“

Andrew Schapiro odpovídal na přímý dotaz moderátora. Jistě, mohl se odpovědi diplomaticky vyhnout. Kdyby byl velvyslancem USA v Severní Koreji, asi by z odpovědi vybruslil. Ale on zastupuje Spojené státy ve spřátelené, spojenecké zemi. Proč by nemohl přímo, byť velmi opatrně, odpovědět?

Česká inkarnace ruské důstojnosti a hrdosti

Zeman hned nereagoval. Až 5. dubna řekl Parlamentním listům: „Nedovedu si představit, že by český velvyslanec ve Washingtonu radil americkému prezidentovi, kam má cestovat. A nenechám si mluvit do plánů svých zahraničních cest žádným velvyslancem. Obávám se, že po tomto prohlášení má naopak velvyslanec Schapiro dveře na Hrad zavřené.“

Takže za tvrzení, že je „možná prekérní“, když bude Zeman pozorovat, jak pod ním mašírují ruští vojáci, nesmí Schapiro na Hrad. Přeloženo do češtiny: Zeman s velvyslancem USA ukončil diplomatické styky. Šest dní mu to trvalo. Proč? Potřeboval se poradit, jak má reagovat? S kým?

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle agentury RIA českého hradního pána ocenil: „Zeman je prostě člověk, který má svou důstojnost a hrdost. Ne všichni jsou bohužel takoví.“ Vicepremiér Dmitrij Rogozin, místopředseda vlády pro vyzbrojování, napsal na Facebook: „Zeman je chlap. A Schapiro je šapitó.“ Rusové Zemanovu kousku tleskají.

Jaký postoj vlastně Miloš Zeman zaujímá? Průjezd konvoje amerických vojáků mu nevadil. Andrew Schapiro se svou opatrnou poznámkou vadí. Odpověď možná nabízí Konstantin Kosačev, šéf výboru pro mezinárodní záležitosti v horní komoře ruského parlamentu. Pro kanál Vměstě-RF o Zemanovi řekl: „Ukázal, že vede suverénní stát, který může v něčem být spojencem USA, zatímco v něčem jiném oponentem nebo soupeřem. Český prezident je pašák.“

Kosačev vystihl, jak to Zeman hraje a jak si Rusové představují, že to mají hrát jim naklonění evropští politici. V něčem být spojencem, ale hned zas soupeřem. Podstatou tohoto postoje je nevypočitatelnost, nespolehlivost. A odtud nejednota EU, nejednota NATO, mezi spojenci. V tom je Zeman pro Rusy cenný. A pro nás nebezpečný.

Hlava mimo tělo

Bohuslav Sobotka si to uvědomuje. Na Pondělí velikonoční prohlásil: „Já bych přirozeně uvítal, kdyby přístup pana prezidenta obecně k zahraniční politice a k diplomacii byl o něco více profesionální. Domnívám se, že reakce prezidenta Zemana nebyla adekvátní vzhledem k tomu, jak se vyjádřil americký velvyslanec.“

Silný výrok. Premiér prohlásil: prezident jedná neprofesionálně v zahraniční politice. Sobotka se obává, aby Zeman negativně neovlivnil naše vztahy se spojenci. „Z hlediska naší bezpečnosti je důležité, abychom byli součástí NATO a EU. Měli bychom být schopni s našimi přáteli a spojenci komunikovat,“ zdůraznil Bohuslav Sobotka.

Takové vyjádření ke sporu Zeman – Schapiro má jediný možný význam – Zeman ohrožuje naše národní zájmy, stává se veřejným rizikem. Sobotka jako by naznačoval, že smyslem Zemanova nadbíhání Putinovi může být právě poškozování vztahů se spojenci, jejichž význam plně chápeme až po ruské expanzi na Ukrajinu.

Zemana nejde odvolat. Bude dál vzhlížet ke Kremlu. Sobotka bude muset být čím dál ostřejší. Zvenčí vypadáme jako schizofrenní, rozdvojený stát, jehož „hlava“ (Zeman, který ovšem zemi neřídí, nutno si připomínat) jde jinam než „tělo“, tedy vláda a většina občanů.

Z prezidenta se stává euroexot. Jeho „klatby uvalené na Schapira“ si všímají nejen ruská, ale i jiná světová média. Jsme zase jednou za blázny. Vláda by měla naprosto jasně říct: Nesouhlasíme, aby se Zeman účastnil Putinovy vojenské přehlídky. Pokud na ni půjde, jeho cestu odmítáme.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 3 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy