Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
27. 10. 2015 7:00

Evropa se budí ze snu: ochrana hranic, regulace imigrantů. Nezahoďme soucit

S křížkem po funuse, ale přece. Země na balkánské migrační trase mají plán, jak ukončit uprchlický chaos. Jinak to nejde.
Po světě je v pohybu,  na útěku, asi 60 milionů lidí.
Po světě je v pohybu, na útěku, asi 60 milionů lidí. | Foto: Reuters

Líná, stará a pomalá Evropa se dává do pohybu. Začíná konečně něco dělat, aby aspoň částečně řídila příliv uprchlíků. Po měsících řečnění se sune k činům. Nepříjemný je fakt, že euronečinnost silně napomohla strachu občanů ve všech členských zemích.

Strach vyvolává xenofobii. V Polsku suverénně vyhrála volby euroskeptická pravicová strana Právo a Spravedlnost (PiS). Je naježená proti uprchlíkům, cítí se velmi silná. Polsko, na tom se pozorovatelé shodují, přiostří v zahraniční politice, bude stát o silnější roli v EU.

V Unii se dlouho nedělo nic, jen v Řecku a Itálii přistávaly lodě s uprchlíky. Pak se začalo mluvit. Pak přišly kvóty, jež bylo lehké odmítnout a napadat. Když praská hráz, nemůžete rozdávat kýble a nepokusit se díru zasypat.

Donedávna byly kvóty jediným hmatatelným řešením. Nejdřív jednorázové. Kdyby zůstalo u kvót, sunuly by se do Evropy miliony lidí a ta by se je pouze snažila dělit na příchozí z válek a hledače ekonomického štěstí. Což je kapitulace. Každý manažer, náčelník, lídr ví: riziko se musí chytit za ocas a řídit, jinak vás zničí.

„Jedinou cestou, jak obnovit pořádek, je v nynější situaci zpomalení nekontrolovaného toku lidí,“ pravil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Evropa je stabilní, všecko tu má svůj letitý řád. Obyvatelé nejsou zvyklí na chaos, děsí se ho. A najednou se na ně „nepořádek“, nekontrola valí dennodenně z televize. Zprávy se soustředí na uprchlíky. Nejsou to jednotlivci, u nichž máte šanci rozeznat jednotlivé osudy.

Kaddáfího recyklovaná vize

Jsou to davy, zástupy sunoucí se po silnicích, po kolejích, po polích. Jsou bezbranní, vydaní nám na pospas, velká část z nich prchá před zabíjením, ale to v křesle u televize není vidět. Tam se vám jen valí masa do pokoje.

Minulý týden za pět dní dorazilo do Řecka 48 tisíc migrantů. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) hlásí, že jde o největší letošní týdenní přírůstek. Na ostrovy Řecka denně přijíždí deset tisíc lidí, víc než v létě. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) oznámil: do Řecka letos připlulo už přes půl milionu uprchlíků.

Dostávají se tam z Turecka. Pak jdou dál přes Makedonii, Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko nebo Maďarsko a míří do vysněného cíle, do Rakouska a hlavně do Německa.

Nemůžete se pak divit, že jedete na debatu o migraci do malého východočeského města a tam vám kultivovaná paní řekne, že „muslimky dobudou Evropu dělohami“. Prý je k tomu nabádají imámové. (Ve skutečnosti to kdysi prohlásil dnes již mrtvý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí.)

Co teď dohodli lídři migrací zasažených zemí? (Mimochodem, my mezi ty země nepatříme. U nás počet uprchlíků klesá. Naši politici jsou mistři v tom, jak je odradit.) Do regulace migrační vlny nutno zapojit Turecko. Uzavřít dohodu o akčním plánu mezi EU a Ankarou.

V Turecku žijí miliony utečenců. A podle některých expertů tam působí přes dvacet tisíc převaděčů. Turecko je momentálně klíč k zastavení neregulovaného přílivu běženců.

Divoké přecházení hranic

Chystá se rychlá pomoc Slovinsku a podpora obranné námořní operace v Egejském moři. Lépe se má hlídat řecká hranice s Makedonií a Albánií. Cíl? Všecky imigranty je nutno registrovat (při registraci se bude zřejmě nahrubo rozlišovat mezi ekonomickými migranty a uprchlíky). Pak teprve budou moci pokračovat do dalších států.

Končí poněkud lehkovážná pozvánka Angely Merkelové, aby uprchlíci běželi rovnou do Německa. Má skončit praxe běžná na balkánské trase: utečenci přes země jen tranzitovali a tradá do západní Evropy. Slovinsko do týdne dostane na pomoc 400 policistů z jiných zemí EU.

Lídři dohodli, že budou vytvořena kontaktní místa u vlád zasažených států. Premiéři na to dostali 24 hodin. Smysl: blesková výměna informací mezi zeměmi na balkánské trase a Evropskou komisí. „Musí přestat divoké přecházení hranic. Země se budou informovat například o intenzitě migračního proudu,“ řekl Juncker.

Děsíme se chaosu. Unie začala, doufejme, řád obnovovat. To ale neznamená, že bychom měli odhodit soucit s lidmi, kteří prchají před válkou. Vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres na noční tiskovce zopakoval, že je nutné postarat se o ty, kteří na azyl mají nárok.

Přivítal by stálý mechanismus, jak si neekonomické migranty v Evropě rozdělovat (kvóty). Chce „vytvořit takový systém, aby se ti, kteří mají nárok na ochranu v Evropě, nemuseli vydávat do rukou pašeráků“. Pokud Unie zvládne regulaci, pak možná i kvóty budou přijatelnější.

Regulace je nutná. A zároveň víme, že bez soucitu uprchlíkům nepomůžeme. Obojí patří k západním hodnotám. Schopnost se bránit chaosu, ale tak abychom nepřestali pomáhat.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy