Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
27. 10. 2015 7:00

Evropa se budí ze snu: ochrana hranic, regulace imigrantů. Nezahoďme soucit

S křížkem po funuse, ale přece. Země na balkánské migrační trase mají plán, jak ukončit uprchlický chaos. Jinak to nejde.
Po světě je v pohybu,  na útěku, asi 60 milionů lidí.
Po světě je v pohybu, na útěku, asi 60 milionů lidí. | Foto: Reuters

Líná, stará a pomalá Evropa se dává do pohybu. Začíná konečně něco dělat, aby aspoň částečně řídila příliv uprchlíků. Po měsících řečnění se sune k činům. Nepříjemný je fakt, že euronečinnost silně napomohla strachu občanů ve všech členských zemích.

Strach vyvolává xenofobii. V Polsku suverénně vyhrála volby euroskeptická pravicová strana Právo a Spravedlnost (PiS). Je naježená proti uprchlíkům, cítí se velmi silná. Polsko, na tom se pozorovatelé shodují, přiostří v zahraniční politice, bude stát o silnější roli v EU.

V Unii se dlouho nedělo nic, jen v Řecku a Itálii přistávaly lodě s uprchlíky. Pak se začalo mluvit. Pak přišly kvóty, jež bylo lehké odmítnout a napadat. Když praská hráz, nemůžete rozdávat kýble a nepokusit se díru zasypat.

Donedávna byly kvóty jediným hmatatelným řešením. Nejdřív jednorázové. Kdyby zůstalo u kvót, sunuly by se do Evropy miliony lidí a ta by se je pouze snažila dělit na příchozí z válek a hledače ekonomického štěstí. Což je kapitulace. Každý manažer, náčelník, lídr ví: riziko se musí chytit za ocas a řídit, jinak vás zničí.

„Jedinou cestou, jak obnovit pořádek, je v nynější situaci zpomalení nekontrolovaného toku lidí,“ pravil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Evropa je stabilní, všecko tu má svůj letitý řád. Obyvatelé nejsou zvyklí na chaos, děsí se ho. A najednou se na ně „nepořádek“, nekontrola valí dennodenně z televize. Zprávy se soustředí na uprchlíky. Nejsou to jednotlivci, u nichž máte šanci rozeznat jednotlivé osudy.

Kaddáfího recyklovaná vize

Jsou to davy, zástupy sunoucí se po silnicích, po kolejích, po polích. Jsou bezbranní, vydaní nám na pospas, velká část z nich prchá před zabíjením, ale to v křesle u televize není vidět. Tam se vám jen valí masa do pokoje.

Minulý týden za pět dní dorazilo do Řecka 48 tisíc migrantů. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) hlásí, že jde o největší letošní týdenní přírůstek. Na ostrovy Řecka denně přijíždí deset tisíc lidí, víc než v létě. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) oznámil: do Řecka letos připlulo už přes půl milionu uprchlíků.

Dostávají se tam z Turecka. Pak jdou dál přes Makedonii, Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko nebo Maďarsko a míří do vysněného cíle, do Rakouska a hlavně do Německa.

Nemůžete se pak divit, že jedete na debatu o migraci do malého východočeského města a tam vám kultivovaná paní řekne, že „muslimky dobudou Evropu dělohami“. Prý je k tomu nabádají imámové. (Ve skutečnosti to kdysi prohlásil dnes již mrtvý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí.)

Co teď dohodli lídři migrací zasažených zemí? (Mimochodem, my mezi ty země nepatříme. U nás počet uprchlíků klesá. Naši politici jsou mistři v tom, jak je odradit.) Do regulace migrační vlny nutno zapojit Turecko. Uzavřít dohodu o akčním plánu mezi EU a Ankarou.

V Turecku žijí miliony utečenců. A podle některých expertů tam působí přes dvacet tisíc převaděčů. Turecko je momentálně klíč k zastavení neregulovaného přílivu běženců.

Divoké přecházení hranic

Chystá se rychlá pomoc Slovinsku a podpora obranné námořní operace v Egejském moři. Lépe se má hlídat řecká hranice s Makedonií a Albánií. Cíl? Všecky imigranty je nutno registrovat (při registraci se bude zřejmě nahrubo rozlišovat mezi ekonomickými migranty a uprchlíky). Pak teprve budou moci pokračovat do dalších států.

Končí poněkud lehkovážná pozvánka Angely Merkelové, aby uprchlíci běželi rovnou do Německa. Má skončit praxe běžná na balkánské trase: utečenci přes země jen tranzitovali a tradá do západní Evropy. Slovinsko do týdne dostane na pomoc 400 policistů z jiných zemí EU.

Lídři dohodli, že budou vytvořena kontaktní místa u vlád zasažených států. Premiéři na to dostali 24 hodin. Smysl: blesková výměna informací mezi zeměmi na balkánské trase a Evropskou komisí. „Musí přestat divoké přecházení hranic. Země se budou informovat například o intenzitě migračního proudu,“ řekl Juncker.

Děsíme se chaosu. Unie začala, doufejme, řád obnovovat. To ale neznamená, že bychom měli odhodit soucit s lidmi, kteří prchají před válkou. Vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres na noční tiskovce zopakoval, že je nutné postarat se o ty, kteří na azyl mají nárok.

Přivítal by stálý mechanismus, jak si neekonomické migranty v Evropě rozdělovat (kvóty). Chce „vytvořit takový systém, aby se ti, kteří mají nárok na ochranu v Evropě, nemuseli vydávat do rukou pašeráků“. Pokud Unie zvládne regulaci, pak možná i kvóty budou přijatelnější.

Regulace je nutná. A zároveň víme, že bez soucitu uprchlíkům nepomůžeme. Obojí patří k západním hodnotám. Schopnost se bránit chaosu, ale tak abychom nepřestali pomáhat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 2 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 2 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 3 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy