Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
27. 10. 2015 7:00

Evropa se budí ze snu: ochrana hranic, regulace imigrantů. Nezahoďme soucit

S křížkem po funuse, ale přece. Země na balkánské migrační trase mají plán, jak ukončit uprchlický chaos. Jinak to nejde.
Po světě je v pohybu,  na útěku, asi 60 milionů lidí.
Po světě je v pohybu, na útěku, asi 60 milionů lidí. | Foto: Reuters

Líná, stará a pomalá Evropa se dává do pohybu. Začíná konečně něco dělat, aby aspoň částečně řídila příliv uprchlíků. Po měsících řečnění se sune k činům. Nepříjemný je fakt, že euronečinnost silně napomohla strachu občanů ve všech členských zemích.

Strach vyvolává xenofobii. V Polsku suverénně vyhrála volby euroskeptická pravicová strana Právo a Spravedlnost (PiS). Je naježená proti uprchlíkům, cítí se velmi silná. Polsko, na tom se pozorovatelé shodují, přiostří v zahraniční politice, bude stát o silnější roli v EU.

V Unii se dlouho nedělo nic, jen v Řecku a Itálii přistávaly lodě s uprchlíky. Pak se začalo mluvit. Pak přišly kvóty, jež bylo lehké odmítnout a napadat. Když praská hráz, nemůžete rozdávat kýble a nepokusit se díru zasypat.

Donedávna byly kvóty jediným hmatatelným řešením. Nejdřív jednorázové. Kdyby zůstalo u kvót, sunuly by se do Evropy miliony lidí a ta by se je pouze snažila dělit na příchozí z válek a hledače ekonomického štěstí. Což je kapitulace. Každý manažer, náčelník, lídr ví: riziko se musí chytit za ocas a řídit, jinak vás zničí.

„Jedinou cestou, jak obnovit pořádek, je v nynější situaci zpomalení nekontrolovaného toku lidí,“ pravil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Evropa je stabilní, všecko tu má svůj letitý řád. Obyvatelé nejsou zvyklí na chaos, děsí se ho. A najednou se na ně „nepořádek“, nekontrola valí dennodenně z televize. Zprávy se soustředí na uprchlíky. Nejsou to jednotlivci, u nichž máte šanci rozeznat jednotlivé osudy.

Kaddáfího recyklovaná vize

Jsou to davy, zástupy sunoucí se po silnicích, po kolejích, po polích. Jsou bezbranní, vydaní nám na pospas, velká část z nich prchá před zabíjením, ale to v křesle u televize není vidět. Tam se vám jen valí masa do pokoje.

Minulý týden za pět dní dorazilo do Řecka 48 tisíc migrantů. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) hlásí, že jde o největší letošní týdenní přírůstek. Na ostrovy Řecka denně přijíždí deset tisíc lidí, víc než v létě. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) oznámil: do Řecka letos připlulo už přes půl milionu uprchlíků.

Dostávají se tam z Turecka. Pak jdou dál přes Makedonii, Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko nebo Maďarsko a míří do vysněného cíle, do Rakouska a hlavně do Německa.

Nemůžete se pak divit, že jedete na debatu o migraci do malého východočeského města a tam vám kultivovaná paní řekne, že „muslimky dobudou Evropu dělohami“. Prý je k tomu nabádají imámové. (Ve skutečnosti to kdysi prohlásil dnes již mrtvý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí.)

Co teď dohodli lídři migrací zasažených zemí? (Mimochodem, my mezi ty země nepatříme. U nás počet uprchlíků klesá. Naši politici jsou mistři v tom, jak je odradit.) Do regulace migrační vlny nutno zapojit Turecko. Uzavřít dohodu o akčním plánu mezi EU a Ankarou.

V Turecku žijí miliony utečenců. A podle některých expertů tam působí přes dvacet tisíc převaděčů. Turecko je momentálně klíč k zastavení neregulovaného přílivu běženců.

Divoké přecházení hranic

Chystá se rychlá pomoc Slovinsku a podpora obranné námořní operace v Egejském moři. Lépe se má hlídat řecká hranice s Makedonií a Albánií. Cíl? Všecky imigranty je nutno registrovat (při registraci se bude zřejmě nahrubo rozlišovat mezi ekonomickými migranty a uprchlíky). Pak teprve budou moci pokračovat do dalších států.

Končí poněkud lehkovážná pozvánka Angely Merkelové, aby uprchlíci běželi rovnou do Německa. Má skončit praxe běžná na balkánské trase: utečenci přes země jen tranzitovali a tradá do západní Evropy. Slovinsko do týdne dostane na pomoc 400 policistů z jiných zemí EU.

Lídři dohodli, že budou vytvořena kontaktní místa u vlád zasažených států. Premiéři na to dostali 24 hodin. Smysl: blesková výměna informací mezi zeměmi na balkánské trase a Evropskou komisí. „Musí přestat divoké přecházení hranic. Země se budou informovat například o intenzitě migračního proudu,“ řekl Juncker.

Děsíme se chaosu. Unie začala, doufejme, řád obnovovat. To ale neznamená, že bychom měli odhodit soucit s lidmi, kteří prchají před válkou. Vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres na noční tiskovce zopakoval, že je nutné postarat se o ty, kteří na azyl mají nárok.

Přivítal by stálý mechanismus, jak si neekonomické migranty v Evropě rozdělovat (kvóty). Chce „vytvořit takový systém, aby se ti, kteří mají nárok na ochranu v Evropě, nemuseli vydávat do rukou pašeráků“. Pokud Unie zvládne regulaci, pak možná i kvóty budou přijatelnější.

Regulace je nutná. A zároveň víme, že bez soucitu uprchlíkům nepomůžeme. Obojí patří k západním hodnotám. Schopnost se bránit chaosu, ale tak abychom nepřestali pomáhat.

 

Právě se děje

Další zprávy