Zdeněk Mihalco , mih | Komentáře
30. 10. 2009 17:05

Expertka píše, co potřebuje zdravotnictví u nás a v USA

Blogy Hany Brixi ze Světové banky

"Ve srovnání s USA není reforma u nás naléhavá," píše o zdravotnictví ve svém blogu na Aktuálně.cz expertka Světové banky Hana Brixi.

Blogerka, která rovněž spolupracuje se Světovou zdravotnickou organizací, publikovala dva texty, ve kterých srovnává nedostatky a přednosti českého a amerického zdravotnického systému.

"Zdravotní péče je všeobecně dostupná, srovnatelná kvalitou s péčí v jiných vyspělých zemích a přitom levnější," píše Brixi o českém zdravotnictví. Zároveň však dodává, že si "přesto mnozí z nás na české zdravotnictví právem stěžují."

Mezi problémy českého zdravotnictví zmiňuje dlouhé čekací doby, někde lhostejný či nevrlý zdravotnický personál, nutnost dávat "všimné" či výrazné rozdíly v kvalitě poskytované péče.

Přečtěte si

Vědci, politici, odborníci a lidé z neziskového sektoru blogují na Aktuálně.cz. Další blogy osobností najdete ZDE

"Měli bychom sladit podmínky státních a soukromých lékařů, stanovit spoluúčast tak, aby omezila poptávku po luxusní péči bez ohrožení zdraví občanů, a vyjasnit práva pacientů," shrnuje expertka, která dodává:

"V budoucnosti hrozí krize zdravotnictví celosvětově. Nepřetržitý vývoj drahé lékařské techniky a léků spolu s rostoucím podílem starých a chronicky nemocných ve společnosti budou dál zvedat náklady zdravotní péče v budoucnosti. Rostoucí náklady způsobí, že žádná země už nebude schopna zajistit nejmodernější péči pro každého plně podle jeho potřeb a přání."

Foto: Aktuálně.cz
Texty Hany Brixi srovnávající americké a české zdravotnictví: Politický boj o zdravotnictví - u nás  
Politický boj o zdravotnictví - v Americe 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy