Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
27. 4. 2011 17:40

Fotbal nemá logiku. Slavia dopadla jako ČSSD

Paroubkův recept na záchranu není překvapivý. Prachy došly, nový pošli.
Když chce člověk dělat něco pro lidi, nesmí koukat na nějakou tu korunu. (Univerzální politickofotbalové krédo.)
Když chce člověk dělat něco pro lidi, nesmí koukat na nějakou tu korunu. (Univerzální politickofotbalové krédo.) | Foto: Ludvík Hradilek

Středně těžká, spíš lehčí otázka: Co mají společného ČSSD a SK Slavia Praha?

Ano, jde o dva úctyhodné spolky, které obstarávají chléb a hry. A historie jejich účetnictví, pokud v případě Slavie vůbec něco takového existuje, je velmi podobná.

Sociální demokracie mívala bohatou společnost Cíl, která vlastní Lidový dům. Slavia mívala Ligu mistrů a borce na lukrativní prodej. Byla to tučná léta.

Strana i klub vzaly kreditku a vyluxovaly bankomat. Bohatě „investovaly", jedni do voleb, druzí do stadionu. Obě investice, a vůbec celé hospodaření, bylo neprůhledné. A za pár let se ukázalo, že pokladna - stále mluvíme o stovkách milionů - zeje prázdnotou a místo rezervy někdo nasekal dluhy. A že se neví, kdo za to může.

Vidíme i drobné rozdíly. Oficiálního vlastníka ČSSD známe. Sešívaní jsou - nikoli herně, ani morálně! - před bankrotem, což se straně stát nemůže. Sociální demokracie jen tak nesestoupí. Lidový dům probendil fondy v billboardech a volebních klobásách; kdežto v Edenu alespoň stojí ten stadion. Stranu sponzorují ze svých daní všichni, fotbalový klub jen někteří. Sociální demokracie dostala na billboardy 90procentní „slevu", Slavie nejspíš naopak dává „slevu" někomu jinému.

Foto: Jan Langer

A fotbal bývá o něco zajímavější.

Malijský záložník Bassirou Dembélé, ze kterého Slavia udělala sociální případ, by měl místo letáků restaurace, kde mu dávali najíst, roznášet prospekty sociální demokracie. A kruh by se uzavřel.

Slávista Jiří Paroubek navrhuje jednoduché a šlechetné řešení: zadluženému klubu mají pomoci fanoušci, každý ať přispěje podle svých možností, on dá 50 tisíc a slibuje dalších 200. Co bylo, bylo, kdo a kam rozfofroval pokladnu, neřešme. Hleďme kupředu, k vítězství.

Z Paroubkova pohledu se to jeví jako logický, samozřejmý recept. Podle stejného vzorce totiž „hospodaří" i politické strany, alespoň sociální demokracie určitě. Když zdroje vyschnou, přisype stát, na nás daňové poplatníky je spoleh. Jak to vyjádřil feldkurát Katz: To se nám to hoduje, když nám lidi půjčují peníze.

Jenže Slavii alespoň nemusí půjčovat Sparťané.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy