reklama
 
 

GIBS proti ÚOOZ? Válka policajtů? Nesmysl. Inspekce tentokrát asi dělala, co dělat má

22. 10. 2015 12:40
Inspekce zatýkala v ÚOOZ. Těsně po operaci Vidkun. Msta? Inspektoři mají pravděpodobně dostatek důkazů.

V úterý večer se zatýkalo v protimafiánské policii. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zatkla zástupce šéfa odboru násilí ÚOOZ Luďka Vokála. Zprávu přinesly Lidové noviny. Zásah inspekce v útvaru Roberta Šlachty okamžitě vyvolal pochybnosti: Je to odveta? Válka policajtů?

To proto, že minulý týden olomoučtí státní zástupci při zadržování vysoko postavených policistů v Olomouci a Praze nepoužili „gibsony“, inspektory, ale opět ÚOOZ. Těm vrchní státní zástupce Ivo Ištvan evidentně důvěřuje. Inspektorům naopak v této kauze zjevně nedůvěřuje.

Jde tedy o revanš, kterým se ředitel inspekce Ivan Bílek mstí řediteli ÚOOZ Šlachtovi za to, že mu zadržel šéfa expozitury GIBS v Olomouci, a za to, že Ištvan jeho inspekci nevěří? Něco jako vzkaz Ištvanovi: Podívej se, s kým ses dal do holportu?

Pokud by to byla msta, či „válka policajtů“, pak jsme na tom mnohem hůř, než jsme tušili. Znamenalo by to, že si celostátní útvary dělají, co se jim zamane, že si dělá, co chce, dokonce i GIBS, útvar, který spadá pod premiéra, nikoli pod ministra nebo snad policejního prezidenta. Že se zatýká bez ohledu na realitu.

A to v situaci, kdy je pozornost veřejnosti, médií i politiků maximálně zjitřena. Olomoucká kauza přitahuje velkou pozornost nejen tím, že je ve vazbě kupříkladu zástupce krajského ředitele policie, což je velmi vysoká šarže, ale taky proto, že v operaci Vidkun opět v plné síle figurují Ivo Ištvan a Robert Šlachta, jimž pravice přezdívá „jakobíni“.

Prostá otázka: rozjede za této situace šéf inspekce Bílek mstu proti ÚOOZ? A strhne na svou stranu (v této situaci) dokonce i Městské státní zastupitelství v Praze? Proč by to dělal? Proč by mu šel žalobce na ruku?

Jistotu, že to není levá, nemáme

Proč by to dělal Bílek, na to se odpovědět dá. Jeho pozice je kvůli operaci Vidkun nahnutá. Ivo Ištvan dal najevo nedůvěru vůči inspekci, o tom není pochyb. Pravděpodobně tento pátek má jít Bílek na kobereček k premiéru Sobotkovi. Mluví se o jeho odvolání. On by tedy mohl uvažovat takto: Ukážu jim, že nejsem neschopný. A že ten jejich milovaný ÚOOZ není tak sněhobíle čistý, jak si představují.

A žalobci na pražské městské žalobě? Ani tam nemáme jistotu, že všecko šlape, jak má. Vzpomeňme na kauzu Opencard a státní zástupkyni Dagmar Máchovou. Jak si tu dámu předvolala sněmovní vyšetřovací komise a žádala její odvolání z případu. - Jistotu, že to není levá, nemáme.

Pokud však uvažujeme chladně, pak je pravděpodobnější, že akce Vokál má své opodstatnění. Žalobce žádá o vazbu. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová řekla ČTK: „Jednání spočívá zejména v neoprávněném zjišťování a následném sdělování informací z policejních databází a z probíhajících trestních řízení nepovolané osobě na základě jejího požadavku k vytipovaným osobám z podnikatelského a veřejného prostředí a k firmám, a to částečně za odměnu.“ - To vypadá přesvědčivě. Nikoli na vodě.

Podle dozoru, státního zástupce, tedy zatčený za prachy prodával informace z útvaru. Nepřijatelné. Spolu s ním vzali do klepet i muže, jemuž informace z policejních databází o vytipovaných podnikatelích poskytoval. Mimochodem: zřejmě prováděl to samé, z čeho ÚOOZ obviňuje některé zadržené v kauze Vidkun. Kšeft s policejními informacemi.

Ani ÚOOZ nemusí být čistý

Je tu však jedna okolnost, která zaráží. Štěpánka Zenklová také sdělila, že se nejedná o odvetu GIBS za zátah ÚOOZ z minulého týdne, protože případ inspekce vyšetřuje už od minulého roku. Máme říjen, GIBS tedy na Vokálovi dělá možná už rok. A najednou ho zmáčkne pár dní po olomoucké kauze, v níž si dobré jméno neudělala.

Odtud se dá vytušit, ale jen vytušit, že dost možná Bílek akci poněkud urychlil, že tam někde na pozadí byla chuť ukázat, natřít to těm jakobínům. Jenže Bílek, který má GIBS vést až do roku 2017, není žádný nováček. Nepochybně si případ dobře zvážil a nepochybně drží v ruce důkazy. A pokud je drží, pak je v pořádku, že dotyčného zatkli.

Na případu GIBS versus ÚOOZ zaujme ještě jedna věc. Šlachtův útvar se po zásahu na Úřadu vlády v červnu 2013 jaksi vydělil z ostatní policie. I v olomoucké kauze byl vybrán jako důvěryhodný, s informacemi nekšeftující. Každý ví, jak je důležité, aby informace z vyšetřování netekly ven, zvlášť když jsou prověřováni policajti, politici, podnikatelé.

Ale teď vidíme, že ani mezi šlachtovci nemusí být všecko v pořádku. Ani ÚOOZ nemusí být tak jistý, bezpečný a čistý. Pokud není, pak je dobře, že tam generální inspekce zasáhla.

Válka policajtů? Nesmysl. Inspekci poslanci úmyslně vydělili z ministerstva vnitra, odstřihli od policie. Je to složka, která má policii (a další složky) hlídat. Nejsou to „kámoši“. Pokud se tak chovají, ztrácí GIBS smysl. Nás víc ohrožuje holport inspekce a policie, zavírání očí, zametání policejních kauz. Zatknout policajta, který prodává informace? O.K.

autor: Martin Fendrych | 22. 10. 2015 12:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama