Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
13. 2. 2014 11:30

A co kdyby měl growshop Roman Janoušek?

Growshopy před soudem. Připomíná to zátahy na "máničky" za bolševika.
První rozsudky nad ilegálními zahradníky: rok podmíněně. Přitěžující okolnost: internetové stránky.
První rozsudky nad ilegálními zahradníky: rok podmíněně. Přitěžující okolnost: internetové stránky. | Foto: Policie ČR

Zkuste si představit, i když to nebude jednoduché, že nějaký growshop, nebo dokonce síť growshopů vlastní řekněme Roman Janoušek. Také se mu přece říká podnikatel.

V tom případě - zapojte prosím fantazii - by k Janouškovi vtrhla policie, zabavila mu hlínu, semínka a hnojiva a zavřela internetové stránky, na kterých jako každý dobrý, legální a daně platící podnikatel své zboží nabízel. Za tři měsíce by byl odsouzen, přičemž by s ním státní zástupce mluvil jako pan ředitel s žákem páté třídy, přistiženým za školou na nepřístupném filmu.

A teď zpátky do reality - tohle všechno se stalo, jak upozornily Lidové noviny. Mohlo se to stát, protože mezi obžalovanými ve skutečnosti nebyl někdo jako ctihodný občan Janoušek (od jeho nehody uplynou za měsíc dva roky), ale pouzí "pěstitelé". A protože celá kampaň proti growshopům má posvěcení z vyšších míst (velmi pravděpodobně to souvisí s legalizací marihuany pro lékařské účely a byznysem farmaceutů). Justice najednou funguje neuvěřitelně hladce a svižně. Nevyhlásil snad někdo stanné právo?

Celé to už nepřipomíná ani tak prohibici, jako spíš zátahy na "máničky" a podobné "závadové osoby" za bolševika. Ale žádné sametové retro. Když člověk čte, jak zločiny growshopistů popisuje agilní brněnský žalobce Robert Hanuš, úsměv na rtech mrzne: "Ten obchod měl prostě vše potřebné pro sestavení pěstírny." (To zní trochu jako reklama na hobbymarket, ale nešť.) Nebo: "Ty stránky byly dělané tak, že na prvním místě byla semena, u nichž bylo uvedeno, kolik mají pryskyřice, jak jsou dobré na kouř, teprve pak byla hnojiva a další pomůcky."

Člověka napadá: Nechystá se snad i tento státní zástupce zodpovědět "zásadní otázky celospolečenského významu"? Samozřejmě že ano, pouze jaksi naruby. Odpověď totiž zní: Takhle ne. Surová kriminalizace podnikání, včetně zabavování majetku. Svoboda projevu - cár papíru. Vyhozené peníze za státní represi, tisíce zákazníků odsunutých na černý trh.

A hlavně: příšerná, do očí bijící absurdita toho všeho.

Vážně nemá policie a justice nic závažnějšího na práci? Co takhle uspořádat rychlý polní soud s nějakým dánským výtržníkem? Pro výstrahu.

 

Právě se děje

Další zprávy