Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
23. 6. 2014 17:20

Glosa: ČSSD by s námi mohla mluvit jako s dospělými

Středočeský hejtman Řihák byl donucen odstoupit. Proč, do toho veřejnosti zřejmě nic není.
Nemusíme být jeho fanoušky, ale máme dobrý důvod vědět, proč a komu se znelíbil. (Na snímku Josef Řihák po zvolení středočeským hejtmanem v roce 2012.)
Nemusíme být jeho fanoušky, ale máme dobrý důvod vědět, proč a komu se znelíbil. (Na snímku Josef Řihák po zvolení středočeským hejtmanem v roce 2012.) | Foto: ČTK

Při sledování rezignace středočeského hejtmana Josefa Řiháka se člověk chtě nechtě vracel o nějakých třicet, čtyřicet let zpátky. S péčí o „public relations“ a „mediální obraz“ to tehdy sice měli soudruzi jednodušší, ale výsledný dojem je kupodivu podobný.

Co se vlastně doopravdy stalo, proč byl ve skutečnosti vůdce sesazen, to jsou tehdy i teď hádanky pro kremlology. Veřejnost se v Řihákově případě dozvídá jen fráze, o podstatě věci zodpovědní politici mlčí, nebo se dokonce, jako předseda Bohuslav Sobotka, snaží událost podávat jako důkaz stranické důvěryhodnosti.

Proč byl Josef Řihák do pátku celkem stabilním a pásky zdatně přestříhávajícím hejtmanem, než ho zničehonic straníci vybídli k odstoupení, což v pondělí vyslyšel, „protože je důležité, aby strana táhla za jeden provaz“ … do toho veřejnosti zřejmě nic není.

Je až trapné sociálním demokratům připomínat, že Josef Řihák byl v roce 2012 volebním lídrem z billboardů a televizních debat, takže pokud mu voliči svěřili nějaké hlasy, bylo by slušné, aby jim nezůstali dlužni řádné vysvětlení. Kdo ČSSD nevolil, ocenil by ho možná také, protože Středočeský kraj je nejlidnatější ze všech, samozřejmě rozhoduje o miliardách a zanedbatelné není ani duchovní a jiné dědictví Davida Ratha či města Příbrami. (Mimochodem, pravděpodobný hejtman Miloš Petera byl Rathovým náměstkem).

Místo toho jsme slyšeli pár dutých vět, případně nic. Sám Řihák pohovořil příznačně, skoro jako expert ve fotbalovém televizním studiu: "Rozhodlo se nějakým způsobem, že tým chce změnit svého kapitána nebo manažera, já to respektuji." A tři dny poté, co byl vyzván k odstoupení, dodal, že na něj „nikdo netlačil“ … Podceňuje naši paměť.

Josef Řihák se v říjnu chystá kandidovat do Senátu, přičemž senátor, kterým zatím zdaleka není, je podstatně méně významná funkce než hejtman. Bruslařský výrok premiéra Sobotky „jeho rozhodnutí je třeba vnímat v širším kontextu debaty uvnitř ČSSD, kde sílí hlasy, že práci spojenou se dvěma vysokými veřejnými funkcemi, tedy právě například hejtmana a senátora, nelze vykonávat dostatečně efektivně,“ pak celou pitoreskní rozpravu korunuje.

Ne, nemusíme být nutně zásobováni důvěrnými klepy ze stranických útrob. Ale snad by s námi mohli politici ČSSD mluvit, a to jako s dospělými. Úsudek, jestli by byl Řihák dobrý senátor, nebo jestli jeho odvolání souvisí třeba s projektem letiště Vodochody – proti kterému vystupoval –, ať nechají na nás.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy