Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
27. 1. 2014 13:20

Glosa: Miloš Zeman v Afghánistánu uspěl. Ovládl se

Prezident Zeman se po delší době zachoval jako skutečná hlava státu. V Afghánistánu
Miloš Zeman (na snímku druhý zleva) byl při návštěvě českých vojáků v Bagrámu zjevně ve své kůži. Nevadila mu helma ani neprůstřelná vesta.
Miloš Zeman (na snímku druhý zleva) byl při návštěvě českých vojáků v Bagrámu zjevně ve své kůži. Nevadila mu helma ani neprůstřelná vesta. | Foto: Armáda ČR

Miloš Zeman v pátek odletěl na utajenou dvoudenní misi do Afghánistánu. V sobotu se vrátil zpátky. Navštívil české vojáky z kontingentu Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF) a setkal se také prezidentem Hamídem Karzáím. Práci českých vojáků v cizině jejich nejvyšší velitel podporuje: „Zahraniční mise mají zabránit rozpoutání nějakého velkého požáru," řekl.

V Kábulu a Bagrámu se choval přesně tak, jak od české hlavy státu očekáváme. Po jeho četných domácích kouscích potěší zjištění, že to český prezident umí, a to dokonce i na mezinárodní úrovni. Vojákům přivezl klobásky a filmy, v kapli zapálil svíčku od sester karmelitek a jednal se svým afghánským protějškem.

Kromě toho ve vojenské helmě a v maskovací neprůstřelné vestě navlečené přes šaty Miloš Zeman vypadal docela dobře a navíc spokojeně. Rozhodně méně nešťastně a vyplašeně než Petr Nečas, který navštívil české jednotky v září 2012. Tehdy měl na fotkách přes vestu navlečené ještě dvě vojenské sumky a zjevně toho na něj bylo moc.

Zeman návštěvou Afghánistánu symbolicky oslavil rok od svého zvolení na Hrad. Jel do míst nebezpečných - situace v Afghánistánu se nelepší, nýbrž horší. Pochválit ho můžeme dvojnásob. Nejenže tam letěl, což učinil jako první český prezident, ale tentokrát se ovládl, nevypustil žádný nebezpečný bonmot. České televizi oznámil, že je zastáncem pokračování českého kontingentu v Afghánistánu: „Naše jednotky by v podstatě trénovaly afghánskou armádu a afghánskou policii a přímo by nezasahovaly do bojů."

Když jde pusa na špacír

Není nijak samozřejmé, že si Zeman odpustil bonmoty. Loni v říjnu hodně „ujel", když při debatě se studenty kolínské obchodní akademie mluvil o akci na záchranu dvou Češek, které byly na jaře 2013 uneseny v Pákistánu: „V současné době se pohybují mezi Pákistánem a Afghánistánem a vyjednává se o jejich propuštění. Přílišné detaily ale nesděluji, protože se to týká tajných služeb," pravil tehdy. Experti na tajné služby mu to právem vyčítali.

Petr Nečas vypadal v roce 2012 v Afghánistánu hodně nesvůj a nešťastný.
Petr Nečas vypadal v roce 2012 v Afghánistánu hodně nesvůj a nešťastný. | Foto: Ministerstvo obrany

V červnu 2013 se ho zase redaktorka německé stanice RTL tázala, jestli Česko pro záchranu unesených dívek požádá o pomoc USA. Zeman jí tehdy odpověděl: „Kdybych vám řekl, jaký způsob pomoci to bude, byla by to právě ta informace pro Tálibán nebo al-Káidu." A dodal, což asi měla být legrace: „Jste agentka Tálibánu nebo al-Káidy?" Když se s ní pak loučil, pronesl „takbír", tedy slova „Alláh akbar", což se do češtiny překládá Alláh je veliký. Ten žertík byl vyhodnocen jako pro Česko riskantní, mohl zbytečně přitáhnout pozornost sebevražedných teroristů.

V Kábulu a Bagrámu nic nevhodného nezaznělo, Zeman mluvil o tom, že naši vojáci „jsou cosi jako předsunutá hlídka" proti mezinárodnímu terorismu. Návštěvu můžeme směle připočítat k prezidentovým úspěchům.

Jeho let do země, o jejíž ovládnutí stále zuřivě bojuje Tálibán, byl jistě míněn i jako vzkaz místním politikům ČSSD, ANO a KDU-ČSL, jejichž vládu má Zeman za pár dní jmenovat. Prezident jim jasně říká: zahraniční politika je moje hřiště a armáda je taky moje hřiště. Na afghánské návštěvě ho krom dalších lidí doprovázel šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček, ministr obrany v demisi Vlastimil Picek a náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Zemanovi se tento let do nebezpečí povedl.

 

Právě se děje

před 21 minutami

V Žatci projel rychlík návěstidlo stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Chebsko postihl otřes o síle 2,9 stupně, byl největší za poslední měsíce

Na Chebsku se ve čtvrtek ráno znovu otřásla země. Otřes měl magnitudo 2,9 a byl za poslední měsíce nejsilnějším otřesem v oblasti, kde se drobná zemětřesení objevují pravidelně. Poslední silnější otřesy se na Chebsku objevily v dubnu, řekla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Otřes se odehrál těsně po 6:00 středoevropského letního času. Upozornila na něj i mobilní aplikace Seislok, kterou pro informování o zemětřesení vytvořil Geofyzikální ústav. "Síla otřesu byla asi 2,9 stupně, takže se téměř shoduje s tím, co ukázala automatická lokalizace. Otřes byl v hloubce necelých devět kilometrů. Tentokrát se ale vyskytl jižněji, než bývá na Chebsku obvyklé, epicentrum bylo někde v okolí Mlhostova," popsala Doubravová.

Zatímco na Chebsku se objevují převážně takzvané zemětřesné roje, při kterých se napětí v podzemí uvolňuje v podobě série menších otřesů, tentokrát šlo o izolovaný otřes. Neměl ani následné dozvuky v podobě drobnější otřesů, které silný záchvěv obvykle doprovázejí. Jestli šlo skutečně o samostatný otřes nebo začátek dalšího zemětřesného roje, je ale nyní zatím předčasné odhadovat, uvedla Doubravová. Otřes zaznamenali i lidé v okruhu až desítek kilometrů v okolí epicentra. Citliví lidé jej mohli pocítit i na Sokolovsku.

V dubnu se na Chebsku vyskytl zemětřesný roj, ve kterém se objevovaly otřesy také o síle okolo tři stupňů. Při nich lidé slyší a cítí zachvění, ale až na výjimky nevznikají hmotné škody. Mohou ale třeba popraskat staré zdi nebo omítky.

Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. Při takové síle už praskaly zdi, padaly komíny nebo se rozbíjelo nádobí. Otřesy tehdy byly cítit intenzivně i desítky kilometrů daleko.

před 37 minutami

Izrael po několika letech podnikl v Libanonu nálety

Izraelské letectvo se ve čtvrtek přihlásilo k prvním náletům v Libanonu za posledních několik let. Cílem přitom byla odpaliště raket. Informuje o tom agentura AFP. Na severní Izrael byly v z Libanonu ve středu odpáleny tři rakety. Útok si nevyžádal oběti.

"Armádní stíhačky cílily na odpaliště a infrastrukturu, z níž byly na Libanon odpáleny za účelem teroru rakety," uvedla izraelská armáda v krátkém prohlášení.

Izraelská armáda pravidelně bombarduje pozice palestinského islamistického hnutí Hamás v Pásmu Gazy a podniká nálety v sousední Sýrii, kde cílí na proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy