Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
14. 3. 2014 12:20

Na Krymu precedens Kosovo? A co Československo?

Právo na sebeurčení vypadlo z Pandořiny skříňky a sto let se kutálí Evropou.
S precedenty v dějinách prosím opatrně.
S precedenty v dějinách prosím opatrně. | Foto: Reuters

V souvislosti s Krymem někteří čeští politici (Miloš Zeman, Jan Mládek, Jan Hamáček aj.) už dva týdny skloňují „precedens Kosova“. Myslí tím zhruba toto: Když Kosovo v roce 2008 vyhlásilo nezávislost na Srbsku a řada zemí (podle Wikipedie momentálně 108) ji uznala, tak něco podobného by mělo platit i v případě Krymu, pokud se trhá od Ukrajiny.

Údajný precedens: Když se nějaké provincii v nějakém státě nelíbí, má právo se rozhodnout, že ho opustí. A udělat to. Dá se tomu říkat také právo na sebeurčení.

To je ovšem značně diskutabilní. A nejde jen o to, že srovnávat Kosovo - kde tekla krev a které žádalo samostatnost - s Krymem - kde se zatím naštěstí nestřílí, kde Rusům pokud je známo nikdo nezkřivil ani vlásek, a který se za asistence cizí armády chce připojit k Rusku – tak úplně nejde.

Hlavní problém je v tom, že právo na sebeurčení prostě žádným mezinárodním precedentem není. Nemůže být, jinak by to s mapou světa – a v první řadě Evropy – špatně dopadlo. Právo na sebeurčení je určitě „princip“ a „hodnota“, ale ne precedens. Každý případ je jiný. Češi to přece sami vědí, z vlastní historie.   

Pokud by existoval „precedens Kosovo“, pak bychom přece mohli vyjmenovat i desítky jiných, mezi nimiž by nesměl chybět „precedens Československo 1918“.  Právo na sebeurčení, potvrzené americkým prezidentem Wilsonem, pomohlo založit samostatnou republiku (jako stát Čechů a Slováků). V tu chvíli, okamžitě, se ovšem stejného práva začali dovolávat také „českoslovenští“ Němci. Neuspěli a co bylo dál, víme.

Česká historická zkušenost je v tomto směru bohatá. Vlastně jsme byli přímo u toho, když moderní evropské potíže s právem na sebeurčení začaly.

Ferdinand Peroutka v Budování státu cituje Wilsonova ministra zahraničí Lansinga a jeho deník z mírové konference: „Čím více přemýšlím o Wilsonově prohlášení o právu sebeurčení, tím více jsem přesvědčen o nebezpečí, jež vzniká, vkládáme-li takové myšlenky do mysli některých plemen. Musí se stát základem nemožných požadavků na mírové konferenci a vyvolati zmatky v mnoha zemích… Toto heslo jest prostě nabito dynamitem. Jaké neštěstí, že bylo vůbec kdy vysloveno! Co bídy v budoucnosti způsobí!“

Jak správně – a prorocky – Peroutka dodal, „měli oba Američané pravdu: Wilson sebeurčením odůvodnil svobodu Československa, a Lansing rozborem téhož hesla předpověděl jeho obtíže“.

Podle Peroutky je „zásada sebeurčení, pozorována v celku, vznešená a snadno pochopitelná i prostému rozumu.“ „Jaký jiný stav lépe odpovídá lidské důstojnosti? Snažíme-li se však zásadu uplatnit na jednotlivých případech, vznikávají obtíže těžko překonatelné … Tak se děje zejména v území středoevropském, kde národové prostupují se ve spleti. Máme-li – budiž dovoleno toto přirovnání – v rukou látku kostkovanou, nesnadno jest úplně osamostatniti barvy, jestliže váháme látku rozstříhati.“

Ferdinand Peroutka samozřejmě neviděl do budoucnosti. Nevěděl, kolik anšlusů, kolik vyhlášení nezávislosti a kolik etnických čistek přijde. Nevěděl, že se rozpadnou kolonie, Sovětský svaz, Jugoslávie nebo Československo. Ale řekl bych, že si dobře uvědomoval, že právo na sebeurčení, které stálo u zrodu Československa, vypadlo z dokořán otevřené Pandořiny skříňky. Ve zbytku dvacátého století se to potvrdilo mnohokrát, potvrzuje se to dodnes.

Odvolávat se na precedenty nemá smysl, ani v případě Krymu. Je to chyba, někdy může být i nebezpečná: Ne každou látku jde rozstříhat na kousky bez porušení původní podstaty.

Mimochodem: Rusko žádný kosovský precedens neuznává, protože neuznává samostatné Kosovo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy