Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
7. 4. 2016 16:45

Problém 50+. Krizi středního věku jsme zrušili, mládí plynule přechází do senility

Propast mezi věčným studentem a neperspektivním seniorem se stále zužuje, až je skoro nepostřehnutelná.
Ilustrační foto mládí.
Ilustrační foto mládí. | Foto: Thinkstock

50+. Pro toho, kdo shání práci, je to stigma. „Našim klientům radíme, aby do životopisu vůbec neuváděli datum narození,“ řekla Aktuálně.cz Kateřina Kňapová z organizace Alternativa 50+, která pomáhá najít uplatnění lidem po padesátce. Ti totiž tvoří nejpočetnější skupinu nezaměstnaných – už téměř třetinu – a stále jich přibývá.

To je zajímavé. Zdá se, že palivo do rakety nám vystačí na čím dál tím kratší dobu. Po padesátce, a už radši neříkejte, kolik vám je, jste takový polo-senior, nepřizpůsobivý, nepružný, pomalý. Přitom ještě na prahu třicítky bydlíte u rodičů, studujete, a jak hlásí zprávy o společenských a konzumních trendech, „chcete si užívat mládí déle“. Zakládáte rodiny později, pokud vůbec.

Průměrná délka života roste. Ale podle škatulek ubalených z rodných listů to vypadá, že na zodpovědný, zakořeněný život s perspektivou – pro muže archaicky: postav dům, zasaď strom, zploď syna – nám zbývá pořád míň času, s bídou dvacet let a něco.

V této sezoně je třeba stihnout všechno podstatné: od hypotéky po důchodové spoření, plus objev teorie relativity. Případně něco z Freuda.

To předtím je přípravka, nultý ročník, a potom zase jen dojezd na volnoběh. Víte, že cestovní kanceláře nabízejí specializované zájezdy pro „seniory 55+“? Nemáte nejvyšší čas?

Výjimky jako Jaromír Jágr a Mick Jagger jen potvrzují pravidlo. Jiné rockové hvězdy než ty 50+ ostatně prakticky neexistují.

Zkuste víc sebevědomí a dravosti, radí experti padesátníkům bezprizorně bloumajícím po trhu práce. Musíte si věřit, nepropadat pocitu méněcennosti. Když to nejde, obstarejte si na DVD film Do naha!

The Full Monty - Hot Stuff.
The Full Monty - Hot Stuff. | Video: YouTube.com

Propast mezi věčným studentem a neperspektivním seniorem se stále zužuje, až je skoro nepostřehnutelná. Životní nezralost plynule přechází do senility. Krize středního věku byla zrušena. Aktivní stáří začíná cca stužkováním na maturitním plese. Mládí je super, ale nezkušené, stáří na prd, ale zkušené až běda. Mezi tím tak nějak skoro určitě víceméně hybridní nic.

Zaměstnatelný není v podstatě nikdo. Tak se alespoň zařaďte do fronty: jste staré dítě, nebo juvenilní senior? Nespleťte to!

 

Právě se děje

před 36 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy