Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
7. 4. 2016 16:45

Problém 50+. Krizi středního věku jsme zrušili, mládí plynule přechází do senility

Propast mezi věčným studentem a neperspektivním seniorem se stále zužuje, až je skoro nepostřehnutelná.
Ilustrační foto mládí.
Ilustrační foto mládí. | Foto: Thinkstock

50+. Pro toho, kdo shání práci, je to stigma. „Našim klientům radíme, aby do životopisu vůbec neuváděli datum narození,“ řekla Aktuálně.cz Kateřina Kňapová z organizace Alternativa 50+, která pomáhá najít uplatnění lidem po padesátce. Ti totiž tvoří nejpočetnější skupinu nezaměstnaných – už téměř třetinu – a stále jich přibývá.

To je zajímavé. Zdá se, že palivo do rakety nám vystačí na čím dál tím kratší dobu. Po padesátce, a už radši neříkejte, kolik vám je, jste takový polo-senior, nepřizpůsobivý, nepružný, pomalý. Přitom ještě na prahu třicítky bydlíte u rodičů, studujete, a jak hlásí zprávy o společenských a konzumních trendech, „chcete si užívat mládí déle“. Zakládáte rodiny později, pokud vůbec.

Průměrná délka života roste. Ale podle škatulek ubalených z rodných listů to vypadá, že na zodpovědný, zakořeněný život s perspektivou – pro muže archaicky: postav dům, zasaď strom, zploď syna – nám zbývá pořád míň času, s bídou dvacet let a něco.

V této sezoně je třeba stihnout všechno podstatné: od hypotéky po důchodové spoření, plus objev teorie relativity. Případně něco z Freuda.

To předtím je přípravka, nultý ročník, a potom zase jen dojezd na volnoběh. Víte, že cestovní kanceláře nabízejí specializované zájezdy pro „seniory 55+“? Nemáte nejvyšší čas?

Výjimky jako Jaromír Jágr a Mick Jagger jen potvrzují pravidlo. Jiné rockové hvězdy než ty 50+ ostatně prakticky neexistují.

Zkuste víc sebevědomí a dravosti, radí experti padesátníkům bezprizorně bloumajícím po trhu práce. Musíte si věřit, nepropadat pocitu méněcennosti. Když to nejde, obstarejte si na DVD film Do naha!

The Full Monty - Hot Stuff.
The Full Monty - Hot Stuff. | Video: YouTube.com

Propast mezi věčným studentem a neperspektivním seniorem se stále zužuje, až je skoro nepostřehnutelná. Životní nezralost plynule přechází do senility. Krize středního věku byla zrušena. Aktivní stáří začíná cca stužkováním na maturitním plese. Mládí je super, ale nezkušené, stáří na prd, ale zkušené až běda. Mezi tím tak nějak skoro určitě víceméně hybridní nic.

Zaměstnatelný není v podstatě nikdo. Tak se alespoň zařaďte do fronty: jste staré dítě, nebo juvenilní senior? Nespleťte to!

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Unijní soud pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, čeká na verdikt Evropské komise

Unijní soud přerušil projednávání žaloby České republiky na Evropskou komisi podané kvůli zablokované dotaci pro společnost Agrofert. Chce počkat na konečné rozhodnutí komise o dotaci. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Žaloba se týká částky 30 tisíc eur (přibližně 800 tisíc korun), které Brusel prozatím odmítl zaplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Přerušení soudního řízení serveru potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," uvedla Štíchová. Kdy komise o věci rozhodne, není zatím jasné.

Podle serveru a Deníku N jde o dotaci na modernizaci farmy kuřat v Bílovci na Novojičínsku, kterou provozuje společnost Schrom Farms. Peníze na projekt už ČR firmě poslala ze státního rozpočtu, ačkoliv EU na něj prozatím přispět nechce.

Zdroj: Domácí
před 15 minutami

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň z pětibodové škály, znamená značné nebezpečí.

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň. Během posledních 24 hodin v Jeseníkách připadlo 25 centimetrů sněhu, v 1300 metrech nad mořem leží okolo 110 centimetrů sněhu, na závětrných lavinových svazích je sněhu uloženo více, uvedl dnes na stránkách jesenické horské služby dispečer Jiří Hejtmánek.

"Díky teplotám hluboko pod bod mrazu se ve sněhové pokrývce vytvořila kritická vrstva z hranatozrnitého sněhu. Po prolomení se do této vrstvy je velká pravděpodobnost uvolnění laviny dodatečným zatížením lyžaře," uvedl Hejtmánek. Lidé podle něj nemají vstupovat na svahy prudší než 30 stupňů.

Třetí stupeň označují odborníci za kritickou nebo velmi zrádnou situaci. Je obvykle vyhlašován ve 30 procentech zimního období a odehraje se při něm až polovina všech případů lavinových nehod. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy