Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
12. 3. 2014 15:00

Glosa: Tajná věštírna Pentagonu na našem území

Na cestě za vítězstvím není žádná zbraň dost obskurní.
Foto: ČTK

Americké ministerstvo obrany má zvláštní oddělení, které podrobně zkoumá řeč těla zahraničních státníků. A z ní se snaží usoudit, co se jim honí hlavou. No ovšem, když si Stalin při zasedání politbyra hladil knír, taky to nevěstilo nic dobrého. Projekt jménem Body Leads má na co navazovat.

Představa vysoce specializovaných analytiků, kteří celé dny tráví odborným sledováním televize a YouTube, aby připravili podklady pro strategická rozhodnutí, se může zdát komická. Jak ale ukázal film s výstižným názvem Muži, co zírají na kozy, na cestě za vítězstvím není pro Pentagon žádná zbraň dostatečně obskurní. Kromě toho, předpokládám, podobnými jednotkami disponuje i nepřítel.

Nonverbální prognostika sice v porovnání s napíchnutím červených telefonů působí jako trochu humpolácká rozvědná metoda. Takové Ezo Tv, že. Ale copak není důležité mít nejen přepisy odposlechů, ale také vědět, jak často se dotyčný drbe na nose? Kdy začíná mrkat, jak pracuje s rukama? Nejdřív musíte dopít kafe a pořídit lógr, a pak teprve můžete věštit, to dá rozum.

Nejen pro Ameriku je samozřejmě zásadní vědět, co má Putin za lubem. Bohužel, analýza řeči těla se momentálně zdá být jedním z nejspolehlivějších pramenů.

A kdyby Američané, nemajíce skrupulí, nasadili Body Leads i na nás, své spojence? Obávám se, že Miloš Zeman by analytiky Pentagonu zaměstnal na dlouhé týdny. Soukromě bych byl zvědavý, co by zjistili, kdyby si do parády vzali televizního moderátora Jana Ziku, škoda, že to není politik. Na Martinu Stropnickém by si vylámali zuby - herec v roli ministra obrany si s videorozvědkou udělá, co chce. Teď se teprve ukazuje, jak bylo jeho jmenování prozíravé. Nikdo nic netuší! Když jsme ve středu prodloužili pronájem gripenů, byli z toho Amíci v šoku.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Vrtulník, při jehož nehodě v USA zemřel Petr Kellner a další lidé, před pádem pomalu manévroval těsně nad vrcholem hřebene, uvedli vyšetřovatelé

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy