Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
15. 5. 2014 17:00

Google je živel a máme právo se před ním schovat

Komentář: Soud rozhodl, že googlování vaší osobní historie má své meze. Jak to bude fungovat, není jasné, ale za pokus to stojí.
Druhý možný pohled je, že to celé nedává smysl, protože skrývání zapomněníhodných informací kdekoli po internetu připomíná vypouštění rybníku po lžičkách.
Druhý možný pohled je, že to celé nedává smysl, protože skrývání zapomněníhodných informací kdekoli po internetu připomíná vypouštění rybníku po lžičkách. | Foto: Reuters

Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že každý z nás má právo být zapomenut, informovala tento týden média. Respektive být – alespoň částečně  zapomenut vyhledávacími roboty Googlu. Což je, jak všichni správně pochopili, už pomalu totéž, jako být zapomenutý vůbec. Paměť je Google.

Právo na zapomnění se tím pádem týká i druhé strany – každý z nás má nárok na to něco se nedozvědět (z Googlu). Může se zdát divné, říkat tomu „právo“, ale mně to v informacemi přežraném světě skoro jako výsada připadá. Pochopitelně záleží na tom, co bylo to, co jsme se nedozvěděli, ale o tom níže.

O čem soudci rozhodli: Lidé se mohou obracet na Google s žádostí, aby z výsledků vyhledávání odstranil jejich soukromá data – pokud jsou přesvědčeni, že jde již o irelevantní, neplatné informace. Rozhodl na základě žaloby jistého Španěla, který si stěžoval, že Google nabízí odkaz na článek z roku 1998, podle kterého dluží na sociálním zabezpečení a čelí exekuci. Dluh už od té doby dávno urovnal.

Google podle soudu musí každou podobnou žádost o „zapomnění“ prověřit. Když nebudou žadatelé s jeho reakcí spokojeni, mohou se soudit.   

Je to pozoruhodný, ve své podstatě moudrý, ale jak se při pokusech o regulaci kyberprostoru stává, v praxi těžko představitelný rozsudek.

Je to pozoruhodný, ve své podstatě moudrý, ale jak se při pokusech o regulaci kyberprostoru stává, v praxi těžko představitelný rozsudek.

Není překvapením, že Google z něj nemá radost, protože mu s velkou pravděpodobností přidělá práci. Možná dost práce. Pochopitelně není zatím jasné, jak by právo na zapomnění mělo fungovat v praxi, kolik a jakých požadavků bude vyhledávač dostávat, podle čeho je má posuzovat, jak se má chovat. Ale je to snad problém soudu nebo těch, kdo chtějí být zapomenuti? Nikoli, Google si prostě musí nějak poradit.

Mocný Google už na internetu působí spíš jako „živel“. Nemá cenu poroučet větru dešti, ale rozhodně stojí za to, mít se před ním kam schovat. To ať se na nás živel nezlobí.

Šéf Googlu Eric Schmidt prohlásil, že soudní verdikt chybně zdůrazňuje právo být zapomenut na úkor práva na informace. Tak určitě, ehm… Informace přece jsou byznysem Googlu, rozhodně ho neživí, že toho ve výsledcích vyhledávání bude míň, navíc když bude mít starost s tím, jak to či ono vypreparovat. Čili jde o peníze.

Právo na informace je v genech internetu, je jakoby svaté. Ale máme právo také na informace, které jsou něčím chybné, vadné – a nedá se to z nich samých nijak zvlášť poznat, tváří se jako stále platné? Ano, i tady platí co možná největší svoboda. Ale co když má někdo pocit, že taková informace poškozuje jeho soukromí, jako onen Španěl, a přitom zároveň není ve veřejném zájmu takovou informaci znát, šířit? Tady se soud pokusil postavit plot a říct, že googlování vaší totožnosti a osobní historie má své meze.

Samozřejmě že existují rizika. Hrozí, že se to někdo pokusí zneužít k zapomenutí podstatných, ale jemu nepohodlných informací. Ale tomu by měl zabránit nejen Google, ve svém vlastním zájmu, ale i soudy. (Pokud nebudou zavaleny stovkami takových případů).

Jistě, cenzura je nepřípustná, ale Google přece výsledky vyhledávání filtruje už teď a také nám nabízí, abychom si je filtrovali sami. Kvalitu vyhledávání by rozsudek neměl nijak významně ovlivnit. A Google by dokonce mohl být naopak spokojen - má přece všechno ve vlastních rukou a v první instanci to bude on, kdo rozhodne, co má být zapomenuto a co nikoli. Soud vlastně učinil živel ještě o něco mocnějším.

Druhý možný pohled je, že to celé nedává smysl, protože skrývání zapomněníhodných informací kdekoli po internetu připomíná vypouštění rybníku po lžičkách. Může být – ale Google je přece jen zvláštní případ a stojí za to věnovat mu zvláštní pozornost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy