Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
3. 12. 2018 15:45

Hamáčkův šéfpolicajt je prý rovný chlap. Čeština na testosteronu, OMG

Průšvih i pro muže, tyhle stereotypy. V tomhle se nedá žít. Tisíce marných pokusů dostát požadavkům chlapství končí špatně.
Policejní prezident Jan Švejdar, ministr vnitra Jan Hamáček.
Policejní prezident Jan Švejdar, ministr vnitra Jan Hamáček. | Foto: DVTV

Ne, ani ministr vnitra Jan Hamáček letošní cenu za přínos genderové jazykovědě pravděpodobně neobdrží. Když v pondělí uváděl do úřadu nového policejního prezidenta, poznamenal, aby demonstroval jeho kvality, že Jan Švejdar je "policista, který má pověst rovného chlapa".

Nezabývejme se teď prosím pravdivostí tohoto výroku, ale jeho použitím v jazyce.

Rozmáhá se nám tu takový nešvar: každou chvíli od politiků slyšíme, že se někdo zachoval nebo má zachovat jako chlap, že se má to či ono řešit chlapsky, a tak dále. Ideál chlapství!

Ani čeština politiků by neměla být bezpohlavní, proč taky. Jenže oni někdy mluví jako po injekcích testosteronu.

První problém spočívá v tom, že "jako chlap" (a "jako ženská" pochopitelně taky) je příšerné klišé. A zadruhé, kdo jazyk trochu vnímá, anebo i nevnímá a slova mu jen padají do podvědomí, tuší: "ženská" to má tak nějak opačně, když už je tím opakem chlapa. Rovného, férového chlapa.

Co by asi ministr na tomtéž místě pravil, kdyby nastupovala policejní prezidentka? Že má, dejme tomu, "pověst chytré ženské"? To je jistě nesmysl a asi málokdo by to bral jako kompliment. Hamáček by zdvořile mlčel. Tak proč, zřejmě pod vlivem prostředí uniforem a kriminálních seriálů, vzývá rovného chlapa? Je to stejně mimo. "Chlapi" ani "ženské" takové atributy nemají.

Když odstoupil místopředseda ČSSD Jiří Zimola, kolega Michal Hašek ho ocenil, že se zachoval jako chlap. Máme toho zapotřebí? Reprezentanti druhého křídla naštěstí zabrzdili včas a svou reakci, že se Zimola naopak zachoval jako baba, vyjádřili jen opisem.

Ministr Brabec ke kauze Babiše juniora sdělil, že kdyby jeho dítě někdo natáčel skrytou kamerou, tak to "řeší chlapsky". Piráti zase premiéra vyzývají, aby se k aféře "postavil jako chlap" (Ivan Bartoš) anebo "chlapsky a nechal vládnout někoho, kdo nemá milion kostlivců ve skříni" (Jakub Michálek). Propána, kam na to všichni pořád chodíte?

Demonstrace archetypálního chlapství jako žádoucího vzorce chování nepočítají se ženami: v politice standard, pánský klub, my chlapi víme svý.

A druhá chyba: naznačuje se tím, že správnej chlap má být něčím mezi zálesákem z mayovek a Janem Sladkým Kozinou. A Zimolou. Tvrďák. Rapl. Macho. Jako Babiš, kdysi jako Topolánek. Mužný, zmužilý, dokáže se pochlapit, ženské "slabosti" jsou mu cizí.

Průšvih i pro muže, tyhle stereotypy. V tom se nedá žít. Tvářit se, že je to norma, držet image, je únavné. Tisíce marných pokusů dostát požadavkům tohohle ryzího chlapství končí špatně. Zaplaťpámbu, když jen v češtině.

Ne že by za tohle všechno mohl Hamáček a jeho rovný chlap - ale odněkud se začít musí, ne?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy