Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
4. 4. 2016 8:00

Iráčtí křesťané od nás utekli do Německa. Chytli je. Za to je pošleme možná na smrt

Generace 21 k nám přivezla křesťany z Iráku. Část odešla do Německa, byli chyceni. Chovanec je chce poslat zpět do Iráku.
Iráčtí uprchlíci u nás byli vítáni. Část ale chce do Německa. Je to zločin?
Iráčtí uprchlíci u nás byli vítáni. Část ale chce do Německa. Je to zločin? | Foto: ČTK

Obrovský zájem médií vyvolali iráčtí uprchlíci, kteří od nás nečekaně odešli do Německa; 25 křesťanů, které do Česka na vlastní náklady dopravil Nadační fond Generace 21. Bydleli v Okrouhlíku u Jihlavy.

To není vše. Osm lidí, kteří jsou ubytováni v Brně, se chce kvůli stesku prarodičů po vlasti vrátit do Iráku.

Generace 21 zamýšlela přivézt celkem 153 vyznavačů Ježíše Krista, z toho 89 už k nám dopravila a z nich 33 stáhlo svou žádost o udělení azylu v České republice.

V Okrouhlíku zbyla ještě rodina pastora a jedna žena; v pátek přijeli do Prahy, kde jim pomáhá Armáda spásy. Ti od nás nechtějí odejít. Další rodiny z projektu Generace 21 bydlí v Praze, Brně a Soběšovicích v Moravskoslezském kraji. Také neodcházejí.

Pokus přestěhovat se do Německa vzbudil nelibost na sociálních sítích i mezi politiky. Ministr vnitra Milan Chovanec dočasně pozastavil projekt Generace 21 na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku. Premiér Sobotka to přivítal.

Byla Generace 21 podvedena? Použila ji část iráckých křesťanů jako cestovku, buď aby se dostala blíž k Německu, nebo aby se mrkla do Evropy a pak zase zpátky? Je české rozhořčení oprávněné?

Ministr Chovanec poukázal na podobný případ v Polsku. Tam vozila křesťany nadace Ester. Chovanec: „Polský ministr vnitra mi říkal, že z těch 150 lidí, kteří touto formou přijeli, téměř všichni už z Polska odešli.“ Takže jsme „nenaletěli“ jen my?

Chovanec tweetoval: „ČR si nelze plést s CK. Pokud se chtějí iráčtí křesťané po pár týdnech vrátit domů, je otázkou, před čím tedy utíkali.“ V Německu zadržení uprchlíci vlastní platné dokumenty.

Zavřít a do Iráku!

Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová sdělila, že se k nám vrátí v pondělí. „Policie zneplatní jejich výjezdní příkaz, na jehož základě původně měli čas na opuštění Česka do 7. dubna. Umístěni budou do detenčního zařízení, odkud je bude policie chtít co nejrychleji vrátit do země jejich původu.“

Ministr vnitra na Twitteru: „Požádal jsem PČR, aby použila všech zák. prostředků, aby tito lidé, kteří zneužili dobrou vůli ČR a jejích občanů, byli vráceni do Iráku.“ Nesmyslně tvrdý trest. Mohou je tam zabít...

Z těchto Iráčanů se dvakrát za sebou staly exemplární příklady. Nejprve sloužili jako příklad české ochoty selektivně pomáhat (křesťanům v zemích, kde se válčí a kde jsou ohroženi). Podruhé poslouží za exemplární příklad toho, že si český ministr vnitra ze sebe nenechá dělat legraci.

Na sociálních sítích se množí názory velmi podobné následujícímu: Toto je další důkaz nesmyslnosti kvót. Když u nás nevydrží ani ti, kteří sem dobrovolně přišli, jak by tu asi chtěli zůstat násilně dovezení uprchlíci snící o Německu nebo Švédsku?

Připomeňme nejprve, že část přivezených utečenců tu zůstává. Je vděčna, že se o ně nevládky starají. Není tedy pravda, že by celý projekt Generace 21 selhal a že všichni od nás chtějí prchnout. Platí, že část možná skutečně zamýšlela od nás odejít do Německa. Využili příležitosti. (Není tohle typicky české? Nepoznáváme se v tom?) Nic to nemění na faktu, že křesťané, a nejen oni, jsou v Iráku pronásledováni.

Kulturně odlišní křesťané

Tito lidé se „dopustili“ projevu svobodné vůle. Čehosi, co by nám opět mělo být bytostně blízké. A je jedno, jestli chtěli Generace 21 využít, aby se dostali do země EU, nebo jestli se dozvěděli, že u nás uprchlíci nejsou moc vítáni. Taky se jim může zdát neschůdná čeština.

Je tu však ještě jeden fakt, který při selekci „zachráněných“ podle víry nemůžeme pominout. Křesťané z Iráku přicházejí ze stejně odlišného kulturního světa jako muslimové z Iráku. Platí tam jiné hodnoty, zvyky, pravidla. Iráčtí křesťané jsou podobně jiní jako iráčtí muslimové.

Neznamená to, že nemáme přestat pomáhat křesťanům, kteří jsou v muslimských zemích pronásledováni. Spíš to znamená, že si máme přestat dělat iluze, že „křesťané jsou naši“. Zvlášť když jsme světový předvoj neznabohů, jedna z nejsekulárnějších zemí na světě.

Trochu to vypadá, že jsme si sem křesťanské utečence navezli mimo pozitivní pohnutky taky proto, že tím dáváme najevo svoje antimuslimské postoje. A hleďme, ono se u nás nelíbí ani kristovcům. Odcházejí, a my nevíme proč. Chybu automaticky hledáme nikoli u sebe, ale u nich. Jsou to nevděční zneužívači, basta.

Že byl kontingent křesťanů zčásti antimuslimský akt, o tom svědčí tvrzení, že pro Generaci 21 údajně křesťany vybíral Salman Hasan. Fond sice opakuje, že není jeho členem či pracovníkem, ale tuto práci pro něj pravděpodobně dělal.

Možná na smrt

Mimo jiné to potvrzuje Dan Drápal, který figuruje na prvním místě mezi lidmi Nadačního fondu Generace 21. Na Facebooku píše: „Ačkoliv on sice nyní tvrdí něco jiného, všichni lidé, kteří přiletěli do České republiky, byli schváleni naším někdejším iráckým spolupracovníkem. Byli jsme na něm v tomto ohledu závislí, protože nikdo z týmu Generace 21 nemluví ani aramejsky, ani arabsky, ani kurdsky.“

Řeč je zjevně o Salmanu Hasanovi, jehož jméno se hojně vyskytuje na stránkách organizace Islám v ČR nechceme. Tam figuruje jako „irácký exmuslim, křesťan, aktivista“.

Znám je antimuslimským vystupováním: „Pojem integrace muslimů je naprostá lež, to je nemožné. Neexistují umírnění a radikální muslimové. Jste ve válce s islámem a vůbec si to neuvědomujete. I když je muslim tzv. umírněný, tedy v tuto chvíli mírumilovný, Korán, a především právo šaría, mu nařizuje nenávidět nemuslimy. Jsou pro něj nevěřící.“

Takže se to s iráckými křesťany nepovedlo? Je 33 stažených žádostí o azyl prohra? Ne. Měli bychom jim rozumět, projevili svobodnou vůli, chtějí jinam. Staří neunášejí stesk, jiní chtějí do Německa, jež je mnohem víc křesťanskou zemí než Česko.

Byla chyba je sem vozit? Generace 21 píše, že v Iráku křesťanům nad hlavou visí riziko „násilností, genocidy a ohrožení životů“. Dál: „Integrace 2/3 všech uprchlíků, kteří přijeli, stále probíhá dobře. Iráckým křesťanům jsme nabídli pomocnou ruku v situaci, kdy sice umírají, jsou unášeni a mučeni, ale ještě stále mohou ze země vycestovat.“

Žádný malér se nestal. Není důvod pozastavit přivážení křesťanů. Není důvod volat, že sem ani nikoho jiného nechceme. A poslat „vzpurných 25“ zpět, pokud to nechtějí? Možná na smrt? Šílené. Skutečně jim v Kurdistánu nic nehrozí? Víme to? Nevíme. A pokud tam odletí, nikdo už to zjišťovat nebude.

Zpráva ČT 24 z pondělí dopoledne: Všech 25 Iráčanů požádalo v Německu o azyl. Takže nám je nevrátí a nebudeme je moci poslat šupem do Iráku. Němci je dost možná nevrátí i díky výrokům českého ministra vnitra a cizinecké policie. Dobře to dopadlo.

 

Právě se děje

před 21 minutami

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy