Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
29. 2. 2016 12:02

Jágr je bůh. Halík je taky bůh, jen trochu jiný. Dostane čestný doktorát na Oxfordu

Český kněz, teolog a filosof dosáhl obrovského úspěchu. Bude oceněn s lidmi jako Paul Krugman, Pedro Almodóvar či Arvo Pärt.
Přiznejme si, že halík doma není zdaleka tolik ceněn jako v zahraničí. Nemo propheta in patria, nikdo není prorokem ve své vlasti.
Přiznejme si, že halík doma není zdaleka tolik ceněn jako v zahraničí. Nemo propheta in patria, nikdo není prorokem ve své vlasti. | Foto: Ludvík Hradilek

Tomáš Halík dostane 22. června na Oxfordu čestný doktorát religionistiky (Doctor of Divinity, honoris causa). Už tam má svoji přednáškovou aulu a v roce 2014 v Londýně získal Templetonovu cenu. Udělována jest za zcela výjimečné zásluhy o posilování duchovního života. Obé, jak doktorát z religionistiky z Oxfordu, tak Templetonova cena, je cosi, co konzumní společnost příliš neocení.

Zároveň ocenění, jež Oxford udělí Halíkovi, představuje světovou událost. Obrovský osobní úspěch kněze, teologa a filosofa. Nahlíženo skrze u nás poslední dobou tolik vyzdvihované "národní zájmy" a národovectví, je to zásadní úspěch České republiky.

K čemu Halíkův čestný doktorát přirovnat? Je to podobný úspěch, jako když se 20. února Jaromír Jágr díky dvěma gólům, které vsítil za Floridu Winnipegu, dostal na třetí místo v historické tabulce střelců NHL a překonal Bretta Hulla.

O Jágrovi Češi úplně běžně říkají, že je bůh. O Halíkovi by je to říct samozřejmě nenapadlo (ani katolíky, ti by se totiž rouhali), ale slovo "divinity" v titulu Doctor of Divinity, honoris causa znamená mimo jiné taky božstvo. Takže nekatolíci by v klidu mohli 22. června na ulicích provolávat: Halík je bůh!

On by samozřejmě nesouhlasil, je přece katolík. Ale výjimečný, dokonce světově výjimečný Halík nepochybně je. Zároveň platí, že jeho názory nesouzní s davem. Nesouzněly za komunistů, nesouzní ani dnes. Halík rozhodně nebude reptat proti pomoci uprchlíkům, skutečným uprchlíkům. Rozhodně nebude vyvolávat ducha nenávisti ani ducha rozpadu Evropské unie.

Jen tak na margo, když přebíral cenu filantropa Johna Templetona, nadace jej ocenila mimo jiné za to, že se zasazoval o náboženské a kulturní svobody po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Velmi odvážný postoj.

Při přebírání Templetonovy ceny Halík mimo jiné řekl: "Pokud by v Evropě zvítězilo nebezpečné pokušení národního sobectví a izolacionismu a došlo k tragédii rozpadu EU, evropské národní státy by nezískaly více suverenity, nýbrž by byly daleko více vystaveny silám chaosu a destrukce zevnitř." Ta slova znějí dnes ještě závažněji a naléhavěji.

Na Halíka můžeme být hrdí. Šíří dobré české jméno v dobách, kdy slovo Čech v zahraničí zní spíš jako "postbolševický sobec" nebo "strašpytel", který vidí uprchlíka za každým stromem, slyší uprchlíky růst, ačkoliv jich zatím na své rodné hroudě najde pramálo. Uznáván je však Halík více venku. Platí zde "nemo propheta in patria", nikdo není prorokem ve své vlasti.

O teologově ceně, o její hloubce, mimo jiné svědčí i to, že na českých náměstích lid nikdy nebude skandovat Halík je bůh, ačkoliv je to český duchovní Jágr.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy