Jiří Leschtina Jiří Leschtina | Komentáře
11. 10. 2014 23:50

Jak „nikým nevolení“ vtrhli do politiky

Komentář Jiřího Leschtiny: Úspěšná občanská hnutí budou po komunálních volbách hozena do kalných vod koaličních jednání. Kéž by mezi Scyllou a Charybdou proplula bez ztráty důvěryhodnosti.
Jan Čižinský, suverénní vítěz z Prahy 7. (Snímek s atrapami bankovek je z kampaně za referendum.)
Jan Čižinský, suverénní vítěz z Prahy 7. (Snímek s atrapami bankovek je z kampaně za referendum.) | Foto: Marek Pokorný

Nesporně to byl fenomén letošních komunálních voleb: Rozsáhlá plejáda různých hnutí, sdružení, občanů a dalších uskupení někdy i bizarních názvů. Mezi nimi bylo i dost občanských iniciativ soustředěných kolem lokálních osobností, bojujících proti hazardu, předraženým stavbám, megalomanským developerským plánům a dalším korupčním záludnostem komunální politiky.

V převleku občanských hnutí ale také vytáhli do voleb provaření politici, kteří zběhli zejména z potápějící se ODS. Někdejší figury modré Prahy jako Jan Bürgermeister, Milan Jančík, Bohumil Zoufalík nebo třeba i Oldřich Vojíř z Mostu fascinovali svou drzostí, s jakou slibovali tentokrát již zaručeně principiální, obětavou radniční politiku. Už jen Pavel Bém chyběl v tomhle postódeesáckém panoptiku.

A patří k tomu lepšímu vyústění voleb, že hnutí, založená na autentickém odporu vůči praktikám na radnicích, leckde dosáhla nečekaných úspěchů. A neméně povzbudivé pak je zjištění, že ti druzí až na výjimky potupně pohořeli.

Zázraky se dějí

Skutečnou senzací pražských voleb je drtivé vítězství hnutí PRAHA 7 sobě, soustředěného kolem mladého gymnaziálního učitele Jana Čižinského, který loni zorganizoval úspěšné referendum, v němž obyvatelé Prahy 7 odmítli předraženou radnici. Více než pětačtyřicet procent hlasů, které hnutí teď získalo, má srovnání jen s triumfy ODS v časech její pražské hegemonie.

V desátém pražském obvodě zase protestní koalice občanů Prahy 10 Vlasta získala 17 procent hlasů, což je srovnatelné s výsledkem tamní TOP 09 a hnutí ANO. Naproti tomu hnutí Nezávislí pro Prahu 10, které založil dosavadní starosta a odpadlík od ODS Bohumil Zoufalík, proti němuž se aktivisté vymezovali, jen tak tak prolezlo do zastupitelstva.

„Zázraky“ se ale děly i mimo Prahu. V Ústí nad Labem skončilo se sedmnácti procenty hnutí Pro Ústí, v němž se kolem podnikatele Martina Hausenblase soustředili mimo jiné bojovníci proti plánu vládnoucí koalice ČSSD a ODS na vybudování obřích tunelů. A v moravské metropoli pak hnutí Žít Brno, spojené s aktivistou Matějem Hollanem, se svými dvanácti procenty zúročilo svůj dlouholetý boj s koalicí ČSSD a ODS o potlačení hazardu nebo proti stěhování vlakového nádraží. V městské části Brno-střed dokonce zvítězilo.

Mezi Scyllou a Charybdou

Bude velmi zajímavé sledovat, jak si občanští aktivisté se svými úspěchy poradí. V podstatě jimi naplnili věčné výzvy některých zavedených stran, aby vstoupili do politiky a nesnažili se ovlivňovat dění na radnicích z pozice nikým nevolených potížistů. Teď ale budou hozeni do kalných vod koaličních jednání, a to jak například se sociálními demokraty, tak s Babišovým hnutím.

Případ hnutí PRAHA 7 sobě, jehož předsedu drtivé vítězství katapultovalo do křesla starosty, je přece jen ojedinělý. V případě Žít Brno nebo Pro Ústí, ze kterých volební výsledek učinil žádané partnery pro skládání koalic, bude rozhodování nikoliv nepodobné Odysseově proplouvání mezi Scyllou a Charybdou. Svůdné vábení bude zaznívat jak od těch, s nimiž sváděli tuhé boje o pojetí komunální politiky, tak od ANO, jehož komunální kandidátky jsou jednou velkou neznámou.

Každopádně, překvapivá vítězství občanských sdružení stejně jako prohry těch, kteří se kvůli záchraně politické kůže za nezávislá hnutí vydávali, jsou projevy zdravého voličského rozumu. Hausenblas, Hollan a další by ho neměli zmarnit. A neváhat, pokud se tím důstojným vyústěním jejich úspěchu ukáže být role opoziční.

 

Právě se děje

Další zprávy