Pavel Kovář | Komentáře
17. 2. 2007 0:00

Jak Pavel Nedvěd přišel o peníze...

Není divu, že agenti fotbalových hvězd proti sobě kují pikle a zejména si přetahují hráče.

Čím méně běhá na našich hřištích kvalitních fotbalistů, které je možné prodat do zahraničí, tím více registruje Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS) hráčských agentů. V roce 2001 jich bylo pět, ale nyní již jednadvacet.

Nastal tvrdý konkurenční boj, tvrdí se v souvislosti s aférou Nedvěd vers. Nehoda.

Začalo to na Donu

Jenomže boj hoří již dlouho. Například v roce 2003 advokát Julius Kramarič, spolupracovník agenta Ondřeje Chovance, obvinil agenta Pavla Pasku z fyzického útoku: Při jednání o přestupu útočníka Libora Doška do Rostova na Donu mu dva muži v místním hotelu s nožem u krku doporučili, aby nelezl do Paskovy sféry.

Totéž mu měl vzápětí říci do mobilu i Paska, jenž se považuje za "krále agentů", když zastupuje hvězdy Rosického, Kollera, Baroše či Bergera.

Neuškodí malý historický exkurz.

Paška se stal Paskou

Pavel Paska (1949) je selfmademan jako vystřižený: Než v roce 1968 emigroval do NSR, hrával divizi na pražském Žižkově, živil se jako televizní mechanik a jmenoval se Paška. V emigraci pracoval nejdříve ve fabrice na pásu, ale hrál amatérsky fotbal, vystudoval trenérskou licenci a vedle zaměstnání vyhledával klubům talenty, až se v roce 1988 podílel na přestupu sparťana Straky do Moenchengladbachu.

Tím byly kostky vrženy. V roce 1991 založil v Praze agenturu, zaměstnal bývalého fotbalistu Nehodu a začal spolupracovat se Spartou, Slavií i reprezentací, až se říkalo, že národní tým sestavuje on sám s ohledem na své obchodní zájmy.

Poté se učenlivý Zdeněk Nehoda (1952) odtrhl, založil si svou živnost a měl štěstí, když ulovil zastoupení Pavla Nedvěda či Tomáše Řepky.

Štiky vpluly do rybníka

Poté však do dosud poklidného českého rybníčku vtrhla v roce 1998 štika: Pavel Zíka (1959), inženýr ekonomie, kdysi pracovník Strojimportu v Argentině. Po roce 1989 založil v Buenos Aires obchodní firmu, ale jednoho dne měl ve své kanceláři u hlavy pistoli, a tak se rozhodl pro návrat do vlasti. Doma se stal záhy fotbalovým agentem, což považoval za bezpečnější džob. Možná se mýlil. Zíka není z fotbalového prostředí, je vzdělaný, pracovitý a úspěšný, tudíž tím více konkurenci nebezpečný. Jeho parádním úlovkem je brankář Petr Čech.

Velká trojka Paska, Nehoda a Zíka inspirovala další zájemce o profesi, lidi ve fotbalových kruzích známé i neznámé. Kdo z nich bude mít dravý nástup? Nejspíš Dalibor Lacina, letitý Paskův spolupracovník. Založil nedávno vlastní firmu a o svém bývalém společníkovi tvrdí, že neplnil uzavřené dohody. Největším Lacinovým koněm je reprezentant Tomáš Ujfaluši.

Agenti: Ubližují, či pomáhají?

Pomáhají agenti českému fotbalu, nebo mu naopak ve jménu byznysu ubližují? Mohou se pyšnit tím, že jejich zásluhou utržily české kluby v nedávné minulosti celkem miliardu korun za prodeje hráčů a že z toho žijí? Dobrá, ale také je veřejným tajemstvím, že sedmdesát či osmdesát procent klubových rozpočtů se utrácí za vysoké odměny pro hráče a realizační týmy.

A dále lze tušit, že účetními machinacemi část těchto peněz mohla proudit do kapes korumpovaných rozhodčích. Navíc z částek za přestupy mají agenti milionové provize a žijí si na vysoké noze. Fanoušek je tedy rozhodně nemá rád. Už jen proto, že z české scény odvádějí hráče, kvůli kterým chodí na fotbal. Že se tihle borci v cizině zdokonalí a vytvoří kvalitní národní tým, je sice pravda, ale zápasů reprezentace vidíme jen pár do roka.

Pravidla na ně

Své agenty mají herci, zpěváci, spisovatelé a také další sportovci. Taková je doba. Leč počínání fotbalových agentů má až příliš volná pravidla. Až se to nelíbí Světové fotbalové asociaci FIFA, která chce jejich činnost silně umravnit. Už aby to bylo.

 

Právě se děje

Další zprávy