Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
21. 7. 2017 14:40

Jako od babičky, nebo od Babiše? Mcdonaldizovaná vejce si státní podporu nezaslouží

Regionální potraviny mají striktně pocházet od malých a ne-průmyslových potravinářů.
Ilustrační foto drůbeže.
Ilustrační foto drůbeže. | Foto: Isifa / Thinkstock

Chytré telefony, lavičky, boty, domy. Chytrá auta. Chytré brýle, chytrý polštář, chytrá pěna, půjčka, chytrý náramek a chytrý vodoměr. To všechno, a ještě mnohem víc je na trhu. Dokonce vznikají celá chytrá města. Přívlastek "chytrý" se lepí na cokoli a kdo si ho dal patentovat, je multimiliardářem budoucnosti.

Takže teď i chytrá vejce. S velkým Ch. Přiklepnout jim známku Regionální potravina je ovšem hloupost. Případ v minulých dnech podrobně popisovalo Aktuálně.cz. Po jeho zveřejnění ministr zemědělství Marian Jurečka oznámil, že titul Regionální potraviny navzdory doporučení příslušné komise vejcím nakonec neudělí.

Nejde jen o to, že každá Regionální potravina je spojena se státní subvencí a že program má podporovat hlavně menší lokální výrobce. Zatímco Chytrá vejce vyrábí firma z holdingu Agrofert pro řetězec Kaufland. Pozoruhodný je i výrobek sám o sobě, bez ohledu na to odkud pochází.

Aby se zákazníci nemuseli zaměstnávat rozklepáváním, což například v restauračních kuchyních skutečně může být obtíž, prodávají se rovnou papírové krabičky s tekutými vejci a vaječnými bílky uvnitř. Čtyři žloutky a bílky dohromady, nebo balení bílků ze sedmi vajec. V tom spočívá ta chytrost. Nenamáhat se! Ušetřit čas! Zjednodušte si život. Stop skořápkám.

Jde o dobrou ukázku mcdonaldizace v potravinářství a gastronomii. Budiž, když to funguje a lidé to poptávají (a prý ano). Věc volby, podnikatelský záměr. Ale proč by to měl stát speciálně dotovat?

Člověk by tak nějak myslel, že oficiální "regionální potravina" bude trochu vonět čerstvě posečeným senem, z dálky slyšet cinkáním kravských zvonců; a nepůjde jen o čistý marketing à la "od babičky". Že za tím bude nějaká špetka ekologie.

Tak to tedy prr. Velkochov, přesun do linky na rozklepávání, pasterizace, bytelný obal, aby z něj čtyřvaječná melanže nevytekla. Porovnejte s uhlíkovou stopou obyčejných blbých vajec ve skořápce.

Výrobce označil Jurečkovou veto za předvolební tah. Předvolební, když Agrofert musel zaparkovat ve svěřenském fondu a Andreji Babišovi v něm tím pádem nepatří ani klika od dveří? Správně by podobný výrobek neměl známku Regionální potraviny dostat, ať by byl číkoli. Pokud měřítka pro udělení známky splňuje, pak jsou měřítka nastavena špatně. Regionální potraviny mají striktně pocházet od malých a ne-průmyslových potravinářů.

Ale chytrost bych těm vejcím neupíral. Kromě toho, že se krabičky dobře prodávají, těžko poslouží jako záškodnická zbraň na volebních mítincích.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy