Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
9. 7. 2011 21:28

Jedete do Francie či Itálie? Tak tohle si nenechte ujít

Následujte historičku Janou Máchalovou za van Goghem či do honosných italských vil

Máte letos v létě naplánováno pár dní v Paříži a nechce se vám spolu se zástupy ostatních turistů mačkat před Eiffelovkou, Louvrem či Versailles?

Historička umění Jana Máchalová vám ve svém blogu na Aktuálně.cz nabízí pár tipů na místa neméně zajímavá, o to však klidnější.

Město bez přístavu, zato plné lodí

Vydejte se spolu s ní hledat stopy konstruktivismu, kubismu či neoplasticismu do pařížských Vysočan, čtvrti Boulogne-Billancourt, které někteří nazývají plujícím městem.

Musée des Années 30 - Espace Landowski.
Musée des Années 30 - Espace Landowski. | Foto: Ivan Chvatík

"Není to sice zrovna přístav, ale jako příznačné město třicátých let se podílelo na dobrodružství zámořských parníků, legendárních plujících paláců. Známí architekti vystavěli v Boulogne-Billancourt domy inspirované tvary lodních přídí. Le Corbusier, jenž ve své knize Směrem k nové architektuře přímo vybízí k inspiracím transoceánskými loděmi, navrhoval balkony s lodním zábradlím, Patou měl v oblibě kulatá lodní okna," láká k návštěvě tohoto pozoruhodného místa Jana Máchálová.

Čtěte zde: Muzeum v plujícím městě – Musée des Années 30

A když už tam budete, nezapomeňte navštívit Musée des Années 30. Jeho název "Muzeum třicátých let" je ovšem poněkud zavádějící, sbírky jsou totiž jedinečnou přehlídkou jediného stylu - art deco. Představují ho jak v jeho rozmanitých zdrojích inspirace, tak i v jeho uplatnění. Od plakátů či šperků až po nádobí a nábytek.

Za nebezpečnými známostmi Miloše Formana

Camondo Nissim Museé.
Camondo Nissim Museé. | Foto: Ivan Chvatík

Či vás spíše láká opulentnost století předchozího? Pak si nenechte ujít Musée Nissim Camondo v luxusní čtvrti kolem parku Monceau. Ve svých útrobách skrývá rozsáhlé sbírky uměleckých a dekorativních z 18. století. A pokud vám jeho honosné komnaty přijdou povědomé, nedivte se.

Čtěte zde: Nebezpečné známosti – příběh rodiny Camondo

V 80. letech minulého století zde režisér Miloš Forman natáčel svého Valmonta, filmovou adaptaci románu Nebezpečné známosti z pera Choderlose de Laclose.

Co by viděli (a malovali) Gogh či Cézanne dnes

Foto: Ivan Chvatík

Anebo se raději chcete podívat, kde strávil poslední měsíce svého života Vincent van Gogh, místo, které obdivovali Charles François Daubigny, Camille Corot, Camille Pissarro či Paul Cézanne?

Čtěte zde: Krajina vláčená plátny

Kdo zavítá do Auvers-sur-Oise, městečka ležícího třicet kilometrů severně od Paříže, a zná obrazy, které tu malovali slavní umělci, nevěří vlastním očím. Mnohá místa se po staletí nezměnila. "Auverský kostel zachytil van Gogh v hrubých akordech barev do nejmenších podrobností. Je tu Daubignyho zahrada plná květin, obilná pole s vránami a mraky, dřevěné zábradlí u kamenných schůdků. Dům doktora Gacheta je právě takový, jak jej viděl Paul Cézanne,“ vykresluje podobu současného Auvers Jana Máchalová.

Příběhy slavných italských vil

Vila Bomarzo, Parco dei Monstri - zahradní komplex u městečka Bomarzo poblíž Viterba.
Vila Bomarzo, Parco dei Monstri - zahradní komplex u městečka Bomarzo poblíž Viterba. | Foto: Ivan Chvatík

Nechystáte-li se ovšem letos do Paříže, ale více na jih, na Apeninský poloostrov, pak má pro vás autorka ve svém blogu další zajímavý tip. Nebo spíše tipy. Jsou jimi proslulé italské vily, jichž Jana Máchalová navštívila desítky a napsala o nich umělecko-historického průvodce s výmluvným názvem Příběhy slavných italských vil.

"Na severu Itálie směřuje pouť k slavným vilám benátského mistra Palladia a k pitoresknímu komplexu D’Annunziově na břehu jezera Garda. Ve Florencii a jejím okolí je pozornost věnována renesančním vilám, jejichž prostory hostily osobnosti, které stály u zrodu novověké evropské civilizace. V okolí Říma mapuje kniha několik pozoruhodných vil a zahrad postavených zámožnými kardinály. Nevynechává ani bizarní 'posvátný háj' Bomarzo. Cesta končí na Sicílii u vily Palagonia, před kterou stanul v úžasu i na ledacos zvyklý Johann Wolfgang von Goethe," mapuje Jana Máchálová své putování za krásami italské vilové architektury.

Čtěte zde: Příběhy slavných italských vil

 

Právě se děje

Další zprávy