Martin Novák Martin Novák | Komentáře
2. 12. 2016 19:00

Jestliže Rakousko s Hoferem hnědne, jakou barvu pak asi má se Zemanem a Ortelem Česko?

Opravdu bude Hofer prvním demokraticky zvoleným prezidentem z řad krajní pravice?
Norbert Hofer na Pražskékm hradě.
Norbert Hofer na Pražskékm hradě. | Foto: ČTK

Norbert Hofer by byl prvním politikem krajně pravicové strany, zvoleným v demokratické Evropě prezidentem. Tedy pokud vyhraje. Toto tvrzení doprovází často předvolební analýzy o našem jižním sousedovi.

Hofer je členem Svobodné strany Rakouska (FPÖ), která patří na rakouské politické škále výrazně napravo.

Co ale vidíme my Češi, když se podíváme do rakouského zrcadla?

Zaprvé to, že Miloš Zeman se od Norberta Hofera vlastně neliší. Islám a imigranti jsou pro Evropu špatné, vycházet vstříc Rusku naopak dobré.

Hofer mluví o možném vystoupení nebo alespoň referendu o vystoupení z Evropské unie. Miloš Zeman nedávno zmínil možné referendum vystoupení z NATO a Evropské unie.

Oba politici se tak liší snad jedině v názorech na jadernou energii (Zeman pro, Hofer proti). Jinak v ničem. Takže se ptejme, zda je Miloš Zeman prvním krajně pravicovým prezidentem zvoleným v evropské demokracii, a Hofer bude druhým.

Hoferův soupeř Van der Bellen byl v minulosti mnohem vstřícnější k Česku než Hofer a jeho FPÖ. Odmítl spojovat otázku Temelína nebo Benešových dekretů s českým vstupem do Evropské unie. Přesto je dnes Hradu bližší Hofer.

Z rozhovoru, který jsem před volbami vedl s českou emigrantkou a filmařkou Zuzanou Brejchovou, vyplývá další poučná věc pro Česko.

Žena, která žije v Rakousku od roku 1968, vůbec nesympatizuje s Hoferem. Naopak. Ale šokovalo jí, že v televizním přenosu v Česku může vystupovat kapela, jako je Ortel na Českém slavíku, a vůbec to, že jí tolik lidí posílá do soutěže hlasy.

V Rakousku by podle ní něco takového nebylo možné. Ze zákona. Hofer nehofer.

Až Hofer vyhraje a budeme si říkat „To snad není možné“ či „Jak ti Rakušané mohli“, zamysleme se nejdříve nad tím, jak jsme na tom doma. Hůř.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy