Zdeněk Mihalco, mih, fla | Komentáře
10. 10. 2009 14:27

Kde jsou slušní politici, zajímalo voliče z Aktuálně.cz

O čem diskutovali čtenáři Aktuálně.cz k tématu "voleb naNETčisto"?
Foto: Aktuálně.cz

Přes tisíc diskusních příspěvků se objevilo v moderovaných debatách čtenářů týkajících se volebního projektu Aktuálně.cz "Volby naNETčisto", v němž se strany utkaly online o přízeň voličů ve stejném termínu a za obdobných podmínek, jak tomu mělo být u původně vyhlášených a pak zrušených parlamentních voleb. 

Hlavní téma? Překvapivě se nediskutovalo o tom, kdo může za odklad voleb či zda Ústavní soud rozhodl správně. Víc vás zajímá, ve které straně lze najít politiky, které by bylo možné respektovat. A zda mohou nové osobnosti přinést nová uskupení na české politické scéně.

Dlouhé diskuse a značný zájem vyvolala zejména TOP 09, tedy uskupení, které se podle prvních čísel stalo vítězem Voleb na NETčisto.

Zatímco jedna část čtenářů vidí v tomto uskupení naději na zvýšení úrovně politiky v Česku, druhá část diskutujících upozorňuje na to, že za novým jménem podle jejich názoru stojí politici spojení s některými kauzami z minulosti. A že se TOP 09 nijak neliší od velkých parlamentních stran. 

Kromě TOP 09 se diskutovalo také o dalších menších stranách, například o uskupení Věci veřejné či Suverenita. Čtenáři debatovali, zda má smysl takové strany volit a zda tato menší politická uskupení reprezentují důvěryhodné osobnosti.

Někteří z diskutujících zmínili, že díky internetovému hlasování se může ukázat, že malé strany mají ve skutečnosti více sympatizantů, než se ukazuje v oficiálních parlamentních volbách. V těch dá totiž řada lidí nakonec přednost volbě stran, které mají naději dostat se do Sněmovny.

Z řady diskusních příspěvků a emailů čtenářů zaslaných na adresu redakce je patrná beznaděj z politické reprezentace a negativismus - a přesvědčení, že zajeté koleje současné politiky nemohou nové tváře a strany změnit.

Nespokojeností obyvatelstva se zabýval poslední průzkum agentury STEM. Podle něj je nyní v Česku nejvíce obyvatel od vzniku samostatné České republiky, kteří si myslí, že společnost směřuje špatným směrem. Mezi důvody zmiňuje STEM kromě dopadů světové finanční krize i poslední události na politické scéně.

Politický komentátor Jan Kubáček k tomuto průzkumu píše:


Jak to celé fungovalo

V debatě občas zaznívaly stížnosti, že bylo možné z jednoho počítače hlasovat dvakrát, výjimečně se to někomu podařilo i víckrát.

Tým Aktuálně.cz vedla snaha, co nejvíce (jak jen tato hra umožňuje) přiblížit volby reálné situaci a zároveň hlasování udržet co nejjednodušší a uživatelsky nenáročné. IT specialisté proto vytvořili algoritmus, který kombinuje počet akcí vázaných na jeden počítač a IP adresu v definovaném časovém úseku.

Srozumitelně řečeno: z jednoho počítače mohla v průběhu obou volebních dnů teoreticky hlasovat celá průměrně velká rodina (nikoliv však všichni hned po sobě), širší příbuzenstvo by ale již muselo v případě zájmu vyhledat jiné počítače, z nichž nikdo jiný nehlasuje.

V konečném součtu jsou započítány jenom počty hlasů splňující jednoznačně stanovená kritéria. Další jsou z databáze odfiltrovány (tedy i drtivá většina těch "třetích" a dalších hlasů, byť je systém ohlásil jako přijaté).

Přes všechna tato opatření redakce Aktuálně.cz v pravidlech zveřejněných při startu projektu jednoznačně říká: Nabízíme jen zjednodušenou simulaci voleb. Ty opravdové byly přece zrušeny.

A máte-li jakýkoliv dotaz, neváhejte nám napsat na mail: [email protected].

 

Právě se děje

Další zprávy