Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
1. 8. 2010 21:14

Kdy může žena dělat kariéru? Když si pořídí manželku

Tradiční rozdělení rolí v domácnosti? Muž i žena dělají všechno? Čemu dáváte přednost?
Foto: Aktuálně.cz

"Chci-li být úspěšnou právničkou, budovat kariéru, nepotřebuji manžela. Potřebuji manželku."

K tomuto závěru dospěla advokátka Jana Hamplová ve svém blogu na Aktuálně.cz. A s velkou pravděpodobností není sama: tradiční rozdělení rolí, tedy žena starající se o běžný provoz domácnosti a muž zajišťující rodinu hmotně, je v Česku stále mnohými považováno za přirozené a jediné možné.

Podle psychologů rozdílné role mimo jiné souvisejí s tím, co sami muži a ženy považují za důležité, jak vnímají sami sebe.

"Stále platí to, že muž se cítí významně realizován svojí prací a možností ovlivňovat vnější svět, zatímco pro ženu bývá důležitou hodnotou její vztahová síť, osobnější a menší svět. Pro muže je důležité být vnímán jako významný a mocný alespoň v tom nejmenším teritoriu - i když být prezidentem USA by bylo lepší. Pro ženu je důležité potvrzení v blízkých vztazích, případně i v mateřství," vysvětlil psycholog Petr Goldman v rozhovoru pro server vira.cz

Foto: Aktuálně.cz
Jana Hamplová:
Nepotřebuji manžela, potřebuji manželku

Tento pohled či spíše jakousi normu, která ve společnosti převládá, potvrzuje i letošní průzkum společnosti CVVM, podle něhož 87 procent dotázaných považuje muže za úspěšného tehdy, když dosáhne významného postavení v zaměstnání. Naopak u žen většina oslovených hodnotí jako úspěch skloubení pracovních a rodinných povinností.

Foto: Aktuálně.cz

Průzkum navíc ukázal, že svou tradiční roli vnímají silněji muži, podle nichž má žena nakupovat potraviny, pečovat o děti a vařit. Naopak ženy si většinou myslí, že o tyto činnosti se mají starat obě pohlaví stejně.

I mezi muži je však podle CVVM patrné, že mladší generace a lidé s vyšším vzděláním přikládají tradičnímu rozdělení menší váhu než například muži nad šedesát let.

Socioložka Hana Maříková ve své knize Proměny současné české rodiny popisuje, jak se tradiční pojetí ženské a mužské role projevuje.

Foto: Aktuálně.cz

„Zatímco muži je vyhrazeno místo ve veřejné sféře, ve sféře placené práce, podnikání, politiky atd., ženě je vymezeno místo v rodině a domácnosti. Sféra veřejná je přitom oceňována, hodnocena výše než sféra soukromá, sféra neplacené domácí práce, sféra domácnosti, péče o rodinu. Zatímco sféra veřejná je chápána jako ,mužský' svět, sféra soukromá jako svět ,ženský'. Přitom žena tím, jak zabezpečuje chod domácnosti a zajišťuje péči o rodinu, vytváří nezbytné zázemí pro fungování veřejné sféry. Muž v rodině načerpává nové síly, zotavuje se, aby mohl plnit svou úlohu, roli, funkci ve světě práce," píše Maříková.

Tradiční rozdělení rolí má podle některých církví oporu v Bibli. Nejčastěji citují z první epištoly sv. Pavla Timoteovi. "Žena nemá mít moc nad mužem, nýbrž má se nechat vést. Vždyť první byl stvořen Adam a pak Eva. A nebyl to také Adam, kdo byl oklamán, ale žena byla oklamána a dopustila se přestoupení. Spasena bude jako matka, jestliže setrvá ve víře, lásce, svatosti a střízlivosti."

Foto: Aktuálně.cz
Alexander Tomský:
Liberté, egalité, fraternité a ženy

Z průzkumu, který minulý rok provedl renomovaný Gallupův ústav, vyplývá, že nároky na skloubení rodinných povinností a kariéry se v různých zemích dost podstatně liší. Zatímco v tradičně liberální Skandinávii či Beneluxu s tím má problémy jen zhruba každý pátý člověk (20 % ve Finsku či Nizozemsku), ve státech na jihu a východě Evropy je jich většina (v Maďarsku 77 %, Portugalsku 72 %). 

Bez zajímavosti přitom ovšem není, že Češi společně s Portugalci a dalšími národy jižní a východní Evropy na rozdíl od Němců, Rakušanů či Nizozemců preferují zaměstnanost obou členů domácnosti.

Foto: Aktuálně.cz
Michaela Appeltová:
A s muži přijde zákon

A jak se na roli ženy a muže díváte Vy? Má se žena především starat o domácnost a pak teprve o svůj profesní růst? Je muž tím, kdo je zodpovědný za hmotné zabezpečení rodiny, a tudíž musí mít jeho práce přednost před domácností? Či se mají partneři na svých rolích dohodnout a rozdělit si role podle svých možností a s ohledem na potřeby druhého?  

 

Právě se děje

před 4 minutami

Exředitel Nemocnice Na Homolce Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Rozhodl o tom pravomocně odvolací soud

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy