reklama
 
 

Klaus, hlas Putina v Česku: Ne Babiš, ne fake news, ne Rusko, EU nás ohrožuje

4. 6. 2018 12:45
Když rozhovor Klause seniora čtou na ruské ambasádě, asi si říkají: "Jestli to naš čelověk Vaša už tak trochu nepřehání..."

Exprezident Václav Klaus dal rozhovor sobotnímu Právu. Čtete to a ptáte se: fakt tenhle pán seděl dvě období na Hradě? Za Českou republiku žádal o vstup do EU a tvrdil, že toto společenství "zaručilo občanům členských států na dlouhá desetiletí mír, politickou stabilitu, korektnost mezinárodních vztahů, nebývalé svobody a hospodářskou prosperitu"? Tenhle pán vedl zemi jako premiér? Nemožné.

Klaus je politik, který má stále značný vliv v ODS, jeho syn Václav Klaus junior se stal vtělením tohoto vlivu, jeho artikulovaným vyjádřením. Je typické, že by se Klaus junior hodil spíš do Okamurovy SPD než do ODS. Klaus senior je pro nemalé množství lidí u nás stále ikona, vzor.

Co říká na vládu v demisi a současný stav vládnutí? "Všude v zahraničí dostávám otázku, kdy už vznikne vláda. Nevím, a je mi to jedno. Vláda v rozložení politických sil, jaké máme, bude totiž horší než současná vláda-nevláda. Přeji si proto maximální prodlužování období faktického nevládnutí."

Nelze si představit, že by něco takového vypustil z úst, když ještě vedl ODS. Bývalý prezident si přeje nevládnutí (jež v oblasti personální představuje drsnou čistku), tedy stav, kdy je ústava a sněmovna zaparkována na odstavné koleji, jako bychom ani nebyli parlamentní demokracií, visíme kdesi mimo.

Exprezident si takový stav přeje. Jediné nebezpečí pro stát vidí v Evropské unii, nikoli v odtékání demokracie, v jejím vypouštění. Silnou vládu si přeje jedině pro to, aby mohla "bouchnout do stolu a se všemi důsledky říci ne". Komu? Samozřejmě že Bruselu.

Představuje Andrej Babiš ohrožení pro demokracii? Ne. "Skutečné ohrožení demokracie je naprostá vyčpělost jiných stran, než je ANO. Naši demokracii ohrozil totální propad dvou dlouhá léta dominantních stran nalevo a napravo, tedy ČSSD a ODS. Jejich výpadek ohrozil demokracii a produktem tohoto výpadku je ANO." Proč se to stalo? "… hrála tam roli řada vnitřních faktů, spousta vnějších faktorů, které bych spojoval s atakem na politiky a politické strany…"

Ani slovo o tom, jak ODS a ČSSD, rozuměj Klaus a Zeman, po opoziční smlouvě pustili do politiky kmotry, umožnili rozkvět korupce, znechutili řadu voličů i domácích podnikatelů atd. Slepota.

Otrava Skripala? Nesmysl

Ptají se Klause na fake news. Následuje okamžitá bagatelizace: "Člověk jednoznačně pozná, co je pravda, když používá svůj vlastní rozum… Osobně problém lživých informací necítím, dají se poznat na první pohled."

Řeknete si, on je možná pozná, ale co jiní lidé? Klaus však pokračuje: "Nepotřebuji obecný návod, co je informace a co dezinformace, protože když například čtu zprávu o případu otravy pana Skripala a jeho dcery ve Velké Británii, tak je na první pohled jasné, že je to celé nesmysl, že to tak nemůže být. Kromě ministra zahraničí Velké Británie Borise Johnsona a premiérky Theresy Mayové a několika našich politiků to snad chápe každý rozumný člověk."

Dva postřehy: Klaus otáčí realitu, fakta hlavou dolů, fake news jsou to, co dělá Británie, a mají poškodit Rusko, vkládá lidem do hlav další porci zmatku, nejistoty. A druhý postřeh: on už nijak nebrzdí svou nenávist k Západu, dostal se do stejné polohy jako jeho a Putinův přítel Miloš Zeman. Dva putinovyznavači v české politice.

Aby nikoho nenechal na pochybách, pokračuje: "Nebo že by syrský prezident Asad nařídil chemický útok, když ví, že každou vteřinu své existence je pod kontrolou, jeho každý krůček sledují pozorovatelé z celého světa? To nepotřebuji vědět, zda je to fake news, nebo ne. Dopředu víte, že je to nesmysl." Exprezident se posunul někam kamsi na pozici mluvčího Kremlu.

Dodá větu, již by si fakenewsáři mohli zvolit jako heslo: " …nic jako informace an sich neexistuje. Je pouze poptávka po informacích a nabídka informací. Zkusme o tom v životě prakticky uvažovat." Klausův úkol? Relativizovat vše.

Máme se bát Ruska? Podle exprezidenta nikoliv. Důvod? "Před několika dny jsem se zeptal ruského velvyslance na stav ruského zemědělství. Odpověděl, že se mu daří skvěle, takový stav prakticky neznali. Že je to úžasný, pozitivní výsledek sankcí. Sankce otevřely cestu rozvoje ruskému zemědělství. Zemědělci nás prosí, abychom na sankcích trvali, protože výrazně zvyšují svoji produkci." Říkal to Alexander Vladimirovič Zmejevskij, tak je to pravda, zatímco to, co říká Theresa Mayová a Boris Johnson, jsou fake news. 

Suma sumárum, neohrožuje nás Rusko, Babiš, úbytek demokracie, lži, ale Evropská unie. Když ten rozhovor čtou na ruské ambasádě, zřejmě si říkají: "Jestli to naš čelověk Vaša už tak trochu nepřehání…"

autor: Martin Fendrych | 4. 6. 2018 12:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama