Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
24. 4. 2010 21:33

Klaus kritizuje neúčast EU v Krakově. Co na to blogeři?

Pehe chápe, že se státníkům na Kaczyńského pohřeb nechtělo. Zahradil to má za neomluvitelné
Foto: Aktuálně.cz

Proč většina evropských státníků včetně vysokých představitelů EU nepřijela na pohřeb polského prezidenta Lecha Kaczyńského?

Byl skutečným důvodem sopečný prach nad kontinentem? Či řadě z nich posloužilo omezení leteckého provozu jako dobrá záminka pro to, aby svou účast na tryzně politika, který se netajil svou skepsí k většímu sjednocování Evropy, odřekla?

A je správné, že je za to veřejně kritizoval Václav Klaus resp. jeho tajemník Ladislav Jakl?

Čtěte také: Pohřeb v Krakově: Obama nepřiletí, Medveděv ano
Polsko vyprovodilo svého prezidenta na poslední cestu

Politolog Jiří Pehe a evropský poslanec za ODS Jiří Zahradil se ve svých blozích vzácně shodují, že evropským politikům se na pohřeb do Krakova moc nechtělo. Zatímco Pehe pro to má pochopení a ostře naopak kritizuje výroky, které zazněly z Pražského hradu, Zahradil jejich neúčast považuje za neomluvitelnou (a Klause i jeho tajemníka podporuje).

Slovní přestřelka přesáhla i hranice země. Vůči Klausově kritice, který absenci politiků v Krakově označil za neomluvitelnou, se ohradil rakouský prezident Heinz Fischer. „Mnohým v tom zabránil mrak popela, mně také," řekl rakouské rozhlasové stanici Ö1.

Klausův tajemník a ředitel politického odboru jeho kanceláře Jakl mu poté přes média vzkázal: "Kdo chtěl přijet, cestu si našel. Kdo nechtěl, hledá si výmluvy."

Pehe: Kaczynski dělal potíže

Slovenský prezidentský pár a polský premiér Donald Tusk.
Slovenský prezidentský pár a polský premiér Donald Tusk. | Foto: Reuters

„Šokující není obsah toho, co Jakl říká, ale naprostá protokolární neomalenost. Pokud by něco podobného napsal nějaký novinář, má na to plné právo. Říká-li to tajemník prezidenta, je to vskutku na pováženou," napsal ve svém blogu na Aktuálně.cz Jiří Pehe.

Fakt, že do Krakova nakonec nedorazil nikdo ze západoevropských špiček, vysvětluje tím, že Zároveň tvrdí, že Lech Kaczynski (spolu s Václavem Klausem) i působil Evropské unii v posledních několika letech jen a jen potíže. 

„Většina západoevropských politiků jsou slušně vychovaní lidé, kteří se snažili, seč to šlo, nenechat se nejrůznějšími provokacemi českého a polského prezidenta na adresu EU vyvést z míry … Mnozí západoevropští politici a představitelé EU se proto patrně nijak nezlobili, když jim příroda nekomplikovanou cestu na státní pohřeb do Polska více méně znemožnila. Protokolární slušnosti bylo poukazem na kalamitu učiněno zadost - navzdory tomu, co si o tom myslí český prezident," napsal Pehe.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe:
Proč nepřijeli západoevropští politici na polský pohřeb

Zahradil: Projev arogance EU

Europoslanci Janu Zahradilovi přijde  - na rozdíl od Jiřího Pehe - chování evropských politiků jako neomalené a neslušné.

"Myslím si spíš, že je to výraz celkem otřesné mocenské arogance, o kterou na evropském politickém nebi nebyla a není nikdy nouze ... Ano, samozřejmě, že jde především o symboliku. Ale také je to signál, který něco vypovídá o stylu a obsahu evropské politiky a který bychom si proto měli dobře zapamatovat," míní Zahradil.

Foto: Aktuálně.cz
Jan Zahradil:
Jakl má pravdu. Pehe bohužel také

A co si o neúčasti evropských politiků na pohřbu Lecha Lecha Kaczyńského, kritice, která zazněla z Hradu, a kritice této kritiky myslíte vy? Podělte se o své názory s ostatními.

 

Právě se děje

Další zprávy