Anna Vodrážková Anna Vodrážková | Komentáře
6. 5. 2019 12:05

Knížákovi chybí duchovno a přebývá petic. Neměl by si taky jednu střihnout?

Ani petice už nejsou, co bývaly. Což ještě není důvod pošklebovat se těm, kdo je podepisují.
Mikan Knížák na snímku z roku 2007, kdy byl ředitelem Národní galerie, protestuje proti stavbě Kaplického Národní knihovny na Letné.
Mikan Knížák na snímku z roku 2007, kdy byl ředitelem Národní galerie, protestuje proti stavbě Kaplického Národní knihovny na Letné. | Foto: Petr Novák, Wikipedia

Do debat o odvolání ředitele Národní galerie Jiřího Fajta se moc nezabrušuju. I když jeho vedení zcela prokazatelně mělo své rezervy, tak postup, kterým byl odvolán "spolu" s olomouckým Michalem Soukupem (kde to nečekal už vůbec nikdo), prostě působí velmi podezřele. Z reakcí mě zaujal i text jednoho z Fajtových ředitelských předchůdců Milana Knížáka "Chybí duchovno", který začíná:

"Odvolání ředitele Národní galerie Fajta ukázalo, jak zmatená a nezdravá je situace na naší kulturní scéně. Stalo se zvykem, že lidé vynášejí soudy o věcech, o kterých nic nevědí. Obvyklí petenti (např. Sommerová, Hřebejk, Schwanzenberg) podepsali protest proti odvolání Jiřího Fajta z čela NGP a adresovali ho Andreji Babišovi, kterého jindy kritizují a volají po jeho zmizení z politické scény. Už to je popřením sebe sama, mám však pocit, že tito protestující snad ani v NG nebyli."

Nejvíc mě na tom fascinuje ta tragikomická drzost a hloupost (i když s Babišem stokrát nebudu souhlasit, těžko budu odvolání ministra chtít po takovém Schwanzenbergovi, že jo); ale na Knížákově svěžím díle upoutalo mou pozornost ještě něco jiného, a to slovní spojení "obvyklí petenti".

Může se zdát, že petice, které upozorňují na nemravné a nebezpečné jednání politiků, se objevují nějak často. Bude to nejspíš tím, že trapných a nečestných situací je stále víc a jistá část veřejnosti zkrátka cítí potřebu se vůči takovým způsobům vládnutí vymezit. Což pak všem, kdo považují současné politické vůdce i jejich rozhodnutí za správné, připadá jako ustavičné a marné kňourání zneuznaných.

Podpis petice se na jednu stranu bere jako něco závažného, osudového, tenhle pocit je zřejmě založený na historické zkušenosti z dob komunismu. Tehdy bylo tak elementární vyjádření nespokojenosti - protestní podpis - gestem, které měnilo životy podepisujících (k horšímu). Dnes ovšem na serverech typu petice24.cz vzniká denně online petic několik, nezřídka naivních, hloupých. Jejich podpisem člověk nezarmoutí, nic neriskuje, zpravidla ani moc nevyjadřuje a podpis na nich je asi stejně zavazující jako lajkování na Facebooku.

U petic tradičních, "papírových", je situace jiná, buďme však realisty - petice v zemi, kde trestně stíhaný premiér nikdy neodstoupí (nikdy), nevyvolá ani rozruch, ani hrůzu, ale často právě posměch (nechť si to všichni zapamatují).

Obvyklí petenti? Petice v posledních letech organizují dokonce i politické strany, včetně třeba ODS (proti přijetí eura) nebo Zemanovců (za majetková přiznání). Babiš a Ťok podepsali petici za obchvat České Lípy. To všechno přispívá k petiční inflaci. Politici petice používají jako zbraň ve volebním boji a chaos, kdo co kdy podepsal a co tím sleduje, se stupňuje.

Přesto má názorová protiváha v podobě ucelené petice smysl, o to větší tam, kde se k ní přidají i jiné formy protestů, neúnavná snaha o komunikaci a upozorňování na podivné metody a skutky, které nelze přecházet. Jen nevím, zda to, že lidé jako Milan Knížák se mohou peticím a jejich autorům otevřeně vysmívat, je důkazem demokracie a svobody slova, anebo naopak jejího znevažování.

Věnovat se ve vší vážnosti psaní petic či otevřených dopisů a angažovat se ve veřejném životě není samozřejmostí a není to jednoduché. Nic, co by stálo za úšklebek. Petice je cenný a svobodný žánr. Co takhle založit petici proti nadužívání petic a petičnímu establishmentu, není tohle výzva pro rebela Knížáka?

 

Právě se děje

před 43 minutami

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy