Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
21. 8. 2014 13:15

Kolos Zeman se budí. Sobotka cítí „plíživý pocit nebezpečí“

Komentář Martina Fendrycha: Když chce předseda ČSSD Bohuslav Sobotka něco vzkázat svým oponentům, udělá to přes americký časopis Foreign Policy. Můžeme si oddechnout, z NATO nás neodhlašuje.
Miloš Zeman premiéra Sobotku a jeho lidi nechce.
Miloš Zeman premiéra Sobotku a jeho lidi nechce. | Foto: Ludvík Hradilek

Co se děje? Změnilo se něco v české politice? Oranžový premiér Sobotka napsal pro americký časopis Foreign Policy (the Global Magazine of News and Ideas) článek o NATO. Text, jaký by dnes od českého levicového politika nikdo nečekal. Dnes se nám zdají „normální“ výroky Alianci spíš odstrkující, zpochybňující, mluvící o tom, že vojáky NATO tu nechceme, protože jsme tu měli v roce 1968 okupační vojska. Zvykáme se na postoje spíše proruské, opatrnické. Kdyby někdo z vládnoucích politiků řekl: „Vystupme raději z Aliance,“ našince by to nepřekvapilo.

Článek premiéra, který NATO považuje za základní díl ochrany naší svobody, to je skoro šok. Člověk má chuť málem se slzami v očích Sobotkovi líbat ruce. Děkovat mu. Přitom je to článek konstatující samé samozřejmosti. „Je zřejmé, že s ohledem na znepokojivý vývoj poblíž našich domovů je zapotřebí mnohem vážnějšího a dlouhodobějšího přístupu k bezpečnosti. Pokud jde o NATO - a to zejména o jeho evropské členy -, staré rčení nám připomíná, že bezpečnost má svou cenu. A všichni musíme být připraveni nést svůj díl odpovědnosti.“

Ve Spojených státech a Evropské unii mu text asi zrovna nehynoucí slávu nepřinese. Zato doma nabízí úlevu. Buďme rádi, buďme vděčni, že ta slova zazněla, že to bylo napsáno, že nás z NATO nová garnitura neodhlašuje a že si díky tomu hladový Rus ještě nějaký čas na nás musí nechat zajít chuť. – Navíc Sobotka (se svými poradci) zřejmě napsal, co opravdu cítí.

K tomu poznámka: představme si, jak by asi vypadal článek na stejné téma od Zemana nebo Klause. Zeman by vyslovil podiv, že líné NATO ještě nevletělo na Ukrajinu, a vzápětí by dodal, že sankce uvalené na Rusko nemají smysl a jen nám škodí. A Klaus? Ten by zřejmě nabídl nějaké originální řešení à la Putin na Krymu. Neopomněl by připomenout havlovský „výbojný zahraničněpolitický intervencionismus (a humanitární bombardování) místo respektu ke kterékoli zemi světa“, jak to použil loni při rozhovoru po polský týdeník Do Rzeczy.

Havel pro Sobotku není sprosté slovo

Sobotka nás drží v NATO a trvá na tom, abychom dávali více peněz na obranu. Komentátoři soudí, že to dělá kvůli listopadové návštěvě USA. Má v americkém Kongresu odhalit bustu Václava Havla. (Kupodivu tam Havla nejede odhalit proputinovský Miloš Zeman.) Jenomže Sobotkův text ve Foreign Policy je zjevně mířen i domů, dokonce hlavně domů (zahraničním partnerům nenabízí nic nového, ani „news“ ani „ideas“). Je určen Hradu, lidem v Černínu, je určen značné části poslanců a členů ČSSD.

Nepřehlédnutelnou součástí textu „Beyond Ukraine: NATO Solidarity in a Time of Crisis“ je úcta k prezidentu Václavu Havlovi. I to je dnes v politice spíše výjimečné. Pro mnohé se slovo "Havel" dnes rovná sprostému slovu. Sobotka připomíná, jak Havel vnímal NATO a naši odpovědnost za mír v Evropě. - Jistě, bude odhalovat jeho bustu a prý by se rád setkal s americkým prezidentem Barackem Obamou. Ale mezi sociálními demokraty si zavařil.

Hrad již Černín do značné míry ovládá, jeho antihavlovskou, antilidskoprávní a silně pročínskou politiku tam razí náměstek ministra zahraničí Petr Drulák.

Co Sobotka domů z Foreign Policy vzkázal? Že putinismus vnímá jako hrozbu a že uznává nikoli byzantské, východní hodnoty, ale hodnoty západní. Že se neotírá o prvního porevolučního českého prezidenta, který dvěma následujícím leží v žaludku, protože se mu nedokážou v zahraničí vyrovnat.

Ještě nedávno Sobotka lavíroval, nadbíhal proputinovské části ČSSD a mluvil v neutrálním Rakousku o tom, že u nás nechce vojáky Severoatlantické aliance. Jenomže zapření vlastních názorů a nadbíhání zemanovskému křídlu mu nijak nepomohlo. Prezident sice na čas jakoby neexistoval, usnul, ale už se zase budí a začíná rozjíždět svoje hry. Svoji žízeň po polo- či celoprezidentském systému.

Blíží se podzimní volby. Zeman vystupuje proti sankcím EU uvaleným na Rusko. Dál – podle informací z dobře informovaných zdrojů – odmítá šéfdiplomata Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Místo něj by chtěl mít ve vládě svého člověka, šéfa zahraničního odboru Hradu Hynka Kmoníčka. Tedy muže, který pro Sobotku představuje více méně hrozbu. Ztráta ministra Zaorálka by znamenala oslabení Bohuslava Sobotky nejen jako premiéra, ale i jako předsedy oranžové partaje.

V Americe si Václava Havla váží. V roce 1998 ho přijal prezident Bill Clinton.
V Americe si Václava Havla váží. V roce 1998 ho přijal prezident Bill Clinton. | Foto: Profimedia.cz

Bohouš: Jen tak se nevzdám, Miloši, Michale, Jeronýme...

Proč chce prezident právě ministerstvo zahraničí? Protože je to oblast, která se úkolů hlavy státu týká, v níž je aktivní. Stejně jako obrana (je vrchním velitelem armády). Takže by rád do čela obrany dosadil zase svého (a Klausova) člověka, bývalého náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka.

Přitom Hrad již Černín do značné míry ovládá, jeho antihavlovskou, antilidskoprávní a silně pročínskou politiku tam razí náměstek ministra zahraničí Petr Drulák. Kupříkladu o velvyslancích se rozhoduje v podstatě výhradně na Hradě, nikoli už v Černínu, nikoli během nějakého profesního, vícestupňového výběru z kariérních diplomatů. Na Hradě.

Sobotka se brání. Opírá se o Havla a jeho hodnoty, o NATO, nešilhá po ruském prezidentu Putinovi. Však také není budícím se kolosem Zemanem chválen. Chvála prezidenta patří jen a jen vicepremiéru Andreji Babišovi (ANO). Co je Sobotkovo, Zaorálkovo nebo co nedej bůh pochází z dílny Jiřího Dienstbiera, to Zeman torpéduje. Viz příslib, že nepodepíše služební zákon dohodnutý s opozicí. (Pokud jde o výhradu, že zmizel „generál“ úředníků, má Zeman pravdu. Ale to nic nemění na tom, že jak jen to jde, dá to Sobotkovi a jeho lidem sežrat.)

Česká politika je paradoxní. Když chce Sobotka něco vzkázat svým oponentům doma, napíše text do amerického magazínu Foreign Policy. Chválou Václava Havla jim pořádně nadzvedl mandle. V americkém textu český premiér také napsal: „Plíživý pocit nebezpečí nevěstí pro svobodu a mír v celé Evropě nic dobrého.“ Plíživý pocit nebezpečí Sobotka cítí od první vteřiny v premiérské funkci. A ani pro něj nevěstí nic dobrého. Co svým oponentům a hlavě státu vlastně vzkazuje? Jen tak se nevzdám, Miloši, Michale, Jeronýme...

___________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy