Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
4. 6. 2018 16:10

Komunisté žhaví utržené sluchátko, tentokrát zbytečně

Kdo nechce zdanit restituční náhrady církvím, ten jako by (dneska ve vládě) nebyl.
Momentka z mítinku KSČM v Praze, 20. září 2013.
Momentka z mítinku KSČM v Praze, 20. září 2013. | Foto: Reuters

Komunisté se nechali slyšet, že jejich podmínkou pro vládu je zdanění církevních restitucí. A ze sluchátka se ozvalo: "No prosím, jak si přejete, beze všeho…"

"My s tím souhlasíme dlouhodobě, předpokládám, že ČSSD se k tomu přidá." (Andrej Babiš) "Návrh zákona na zdanění náhrad poslanci ČSSD jednoznačně podpořili v prvním čtení a nechystáme se na tom nic měnit." (Jan Hamáček)

KSČM s utrženým sluchátkem zachází vyloženě marnotratně. Může chtít koček milión, a místo toho si řekne o takovou samozřejmost. Co stát jednou zchvátí, to už nikdy nenavrátí! Kdo nechce zdanit restituční náhrady, ten přece jako by (dneska ve vládě) nebyl.

Stačí si vzpomenout na oranžový volební billboard: ruka hamižného preláta tu svítila už v roce 2012. A slovo "makat" s náboženstvím dvakrát dohromady nejde, jakkoliv vláda hlásí, že má práce jak na kostele.

Sáhnout na církevní restituce: to je, jako by komunisté toleranci podmiňovali tím, že ministři budou chodit do práce.

Neznáme ještě soupisku, ale je pravděpodobné, že z kombinace ANO - ČSSD - tolerující kibic KSČM vznikne dost ireligiózní vláda. O transcendenci se jí možná bude zdát, když náhodou spí, mumlajíc ze sna "dálnice, dálnice, dálnice"…

Sešlo se to tak, že na zdanění restitučních náhrad si politici brousí zuby 65 let po měnové reformě. Což připomíná: nikdy nic od státu nemějte za definitivní. A už vůbec ne peníze. Když bude chtít, vezme si je. Jestli jste studenti nebo důchodci, taky byste mohli ze 75procentní slevy zaplatit mastný manipulační poplatek. A učitelé, co prý dostanou do čtyř let 45 tisíc měsíčně, ještě uslyší o dani z prázdnin. Že rostou platy? Státní zaměstnanci, neradujte se předčasně.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Babiš bude informovat evropské představitele o Vrběticích na sobotním summitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš v pátek řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Summit se bude týkat například společného přístupu k sociálním tématům, jako jsou minimální mzda či rovné pracovní podmínky mužů a žen. Babiš řekl, že u večeře kolegy seznámí s vývojem česko-ruského sporu vyvolaného kauzou Vrbětice. "Co se týče Ruska jako takového, téma bude speciálně na programu příští Evropské rady za tři týdny," uvedl. V projevu bude žádat o solidaritu, které se podle něj už Česku dostává od dalších zemí EU i spojenců mimo unii.

Nynější neformální summit nebude mít písemné závěry, k Rusku by se však měl vyjádřit summit svolaný na 25. května. "Kauza se dostane do písemných závěrů na té normální Evropské radě," řekl. Kolem případu podle Babiše není nic nového, spojenců se nijak nedotkne vnitropolitická debata v ČR. Podle serveru Seznam Zprávy chtěl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na své zrušené cestě do Moskvy vyměnit informace o Vrběticích mimo jiné za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá a chce se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy