David Macháček | Komentáře
9. 12. 2005 12:30

Komunistický předklon před Čínou

Vítej, soudruhu! Od dob Gustáva Husáka, kdy jsi tu byl naposled, se toho u nás až tak moc nezměnilo.

Čínský premiér Wen Ťia-pao tuto větu od českých politiků při návštěvě Prahy sice nezaslechl (zatím?), ale pohybuje se v kulisách, které Husákovu éru hodně připomínají. Rudé vlajky před sídlem vlády, na kterých sovětský srp a kladivo jen vystřídaly čínské hvězdy. A uvnitř budovy atmosféra předem vyčištěná od všech nepříjemností.

Česko-čínské vztahy jsou výborné a bude se pracovat na tom, aby byly ještě lepší. Slovník někdejších komunistických schůzek ožil naplno. "Oblasti pro další prohlubování vzájemných vztahů jsou široké," přednesl na včerejší tiskové konferenci čínský premiér obecnou, nicneříkající větu. Český premiér spokojeně přitakával.

Inspiraci ke konkrétnějším sdělením bohužel nepřipustili, k položení otázek nebyli novináři vůbec vyzváni.

Wen Ťia-pao tak mohl poeticky prohlásit, že přijíždí do Prahy ve "zlatém podzimním čase". Ale už nebylo možné se ho zeptat, jak vidí podzim lidé, které jeho komunistický režim drží ve vězení za odlišné politické názory. Jak hodně zlatý podzim si užívají lidé v Čínou okupovaném Tibetu. Jak se matky studentů zavražděných při demonstracích na náměstí Tchien-an-men v Pekingu chystají oslavit zítřejší Mezinárodní den lidských práv.

Místo toho bylo povoleno se zeptat na zřízení přímé letecké linky z Prahy do Pekingu. Těžko bude fungovat proto, aby se týraní političtí vězni rychleji a pohodlněji dostali do svobodného světa. Mezi Prahou a Pekingem se bude létat kvůli obchodu.

Byznysem se totiž obhajuje leckdy laskavé chování vůči Číně. S ekonomickou velmocí je třeba být zadobře, soustředit se na investice, kvalitu vztahů poměřovat parametry obchodní bilance. Poukazování na porušování lidských práv by čínské komunisty jen zbytečně rozladilo.

I kdyby se nestalo nic víc, tak i za to rozladění takové věci stojí. Česká republika Čínu nepřevychová. Ale může komunistům stále ukazovat a připomínat, že lidé s odlišným názorem se mají alespoň vyslechnout a ne týrat v pracovních lágrech. Navíc obhajoba lidských práv není jen vzkaz do Číny, je to i oznámení ostatním zemím, čeho si u nás vážíme a s čím si naopak příliš starostí neděláme.

Bojovníci za nerušený obchod s Čínou by měli mít na paměti, že ani v byznysu Česko Čínu nezmění. Podmínky si vždy diktuje silnější obchodní partner.

Je ale zbytečné ohýbat před Čínou záda dvakrát. V obchodním světě s tím lze těžko něco dělat, pravidla toho, kdo se skloní, určují jüany a dolary. Ale u lidských práv je náš předklon zbytečný.

 

Právě se děje

Další zprávy