Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
9. 9. 2019 12:00

Konzervatismus podle Vondry: Svět ohrožují cyklisti a manželství homosexuálů

Okysličený populismus zabalený do balicího papíru s obrázky slona a nápisy konzervatismus. Být proti cyklistům, manželství gayů a ekologii táhne.
Europoslanec Vondra: Na oteplení „bychom se měli spíš adaptovat“, ne se „pokoušet řídit klima, jako to zkoušel Stalin s obracením řek, a víme, jak dopadl".
Europoslanec Vondra: Na oteplení „bychom se měli spíš adaptovat“, ne se „pokoušet řídit klima, jako to zkoušel Stalin s obracením řek, a víme, jak dopadl". | Foto: ČTK

Českou demokratickou pravici převálcoval populista Babiš, o voliče se přetahuje s extrémem, bere jí je Okamura i z ODS vyhozený Klaus junior. Jak z toho ven? Europoslanec Alexandr Vondra, bývalý mluvčí Charty 77, poradce Václava Havla, velvyslanec v USA, místopředseda vlády a bývalý trojnásobný ministr, nabízí nový český konzervatismus. Sedm let strávil mimo politiku, "okysličil se" (Respekt), doplnil energii, ideály, vědomosti (Týždeň), vrátil se a byl zvolen do europarlamentu. Sám sebe vidí jako konzervativního politika. Co tedy vyznává, nabízí?

Své ideály Vondra popsal v rozhovoru pro Respekt č. 36. Působí jinak než v době, kdy pracoval pro Václava Havla nebo na ministerstvu zahraničí. Změnu popírá: "Já jsem se nezměnil, spíš se změnil svět kolem mě." Znal jsem Vondru po revoluci, změnil se i on. Zaplul do českého konzervatismu, kam se vejde kdekdo, od Jaromíra Soukupa přes vyznavače Okamury a Klause mladšího až po lidi blízké Miloši Zemanovi.

Spojuje je odpor či drsná kritika Evropské unie, ne politické korektnosti, cyklistům a manželství homosexuálů, práskání křesťanskou vírou (pojímanou podle vzoru monsignora Piťhy) jako bičem, nevíra, že zažíváme klimatickou změnu.

Pozice Vondry v ODS? Z rozhovoru v Respektu to vypadá, že by klidně mohl přejít do Trikolory. Těžko se ubránit pocitu, že kalkuluje, vybral si pár lechtivých oblastí, kde může dobře splynout nejen s modrým davem, být populární.

V ODS nenajdete moc osobností, kdekdo tam postrádá drajv lidí jako mladý Klaus či Andrej Babiš. Vondra to ví, viz jeho věty: "… politik má říkat své názory, a ne jenom slinit prsty a koukat, co se kolem něj chce slyšet. Možná náš problém je spíš ten, že máme málo politiků, kteří by nějaké jasné názory měli a byli ochotni jít s nimi na trh." Sázka na "tržní názory" mu vychází, doby, kdy dělal pro Havla, jsou pryč.

Na čem stojí jeho konzervatismus? Na odporu k "lavině progresivismu, pokrokářství", která se "na nás v posledních deseti letech valí". Oč jde? "… že se nás tady někdo snaží indoktrinovat, co je jediný správný světový názor."

O koho jde? O kolaře ve městech: "Dělají se tady megapruhy pro cyklisty a žádní cyklisté tu nejsou." Dál: "Prostě kdykoli přijedu do Prahy, tak vidím moře aut a skoro žádného cyklistu." A ještě: "… málo cyklistů dostane neuvěřitelné možnosti tím, že mají na silnici stejný prostor jako automobilisté, kterých je víc."

Stačí se přizpůsobit…

Je to "zemanovina", vybere si jednu skupinu, větší, a postaví ji proti druhé. Buduje konflikt. Vondra ví, jak mnozí řidiči nesnášejí cyklisty, tak jde proti kolařům. Realita? Cyklistů napočítáme v hlavním městě dost (jezdím tam denně), místa pro ně je však poskrovnu. Praha je město aut, ne cyklistů. Cyklostezek najdete málo, cyklopruhy nedostatečné.

Skutečný problém leží jinde: město se dusí auty, jsou všude i v úplném centru, vytlačují pěšáky, ničí klima ve městě. Nejde o kola, nýbrž o možnost ve městě kvalitně žít. Pro Vondru však problém představují neexistující laviny kolařů.

Uzlový bod jeho konzervatismu: lavina homosexuálů ohrožuje rodinu. "… manželství je svazek muže a ženy, má jít o rodinu, která má maminku, tatínka a děti, když to jde. Tedy když pánbůh dá. A ano, že manželství je svým způsobem svátost. Ale když tohle pomineme, tak manželství je důležité kvůli tomu, aby se náš rod, naše civilizace dokázala reprodukovat. Dneska tady začínají chodit chytráci, kteří říkají, že už není maminka a není tatínek, ale že je rodič jedna a rodič dvě. Takové pojmy byly zavedeny letos v únoru ve školách ve Francii." - U nás se nic takového neděje, ale nevadí.

Českou rodinu neničí gayové a lesby, nýbrž nevěry, alkoholismus, hédonismus, necit. Heterosexuální rodině nehrozí, že ztratí tátu a mámu, zato děti zažívají, že mají tátu 2, tátu 3, tátu 4. O tom ovšem okysličený Vondra nemluví, lavinu vidí ve čtyřprocentní menšině.

Klimatická změna: Vondra nevěří, že nám něco hrozí, prý však "budeme čelit zhysterizované atmosféře, ve které nám říkají, že když do deseti let neuděláme patřičné kroky, tak se tu usmažíme". Rozuměj: neusmažíme se. Na oteplení "bychom se měli spíš adaptovat", ne se "pokoušet řídit klima, jako to zkoušel Stalin s obracením řek, a víme, jak dopadl".

Oteplení je tedy hysterie, až stoupnou oceány, musíme se adaptovat (žábry?), navíc Vondra kdysi složil zkoušku z klimatologie, takže je na oteplování expert. Jeho matka byla vědkyně, proto ví, že vědec "na výzkum, kde cílem je potvrdit nějakou hypotézu, si zažádá o grantové prostředky a pak generuje výsledky". Další móda: ničemu nevěřit, všecko je lež a podvod.

Na tohle uslyší kvanta lidí: nic nám nehrozí, přizpůsobíme se, musíme uchránit spalovací motor, ne "nutit lidi kupovat elektromobily, tak bude koupě auta výrazně dražší, budou si ji moci dovolit jenom bohatí".

Okysličený populismus zabalený do balicího papíru s obrázky slona a nápisy konzervatismus. Brojit proti cyklistům, manželství gayů a leseb, ekologii, proti progresivismu (exprezident Václav Klaus se zřejmě zaraduje) u nás stále ještě táhne.

Sociální inženýrství Bruselu budí v lidech hněv, musíme zabránit evropské sebevraždě, říká nově zvolený europoslanec za ODS Alexandr Vondra. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy