Petr Zídek Petr Zídek | Komentáře
13. 11. 2020 9:00

Koronavirus zabil už více Čechů než Heydrich

Zatímco za Velké války vycházely denně v novinách dlouhé seznamy padlých, nezvěstných a raněných a za heydrichiády naháněly hrůzu proslulé seznamy popravených, dnešní mrtví na koronavirus zůstávají s výjimkou několika celebrit či jejich příbuzných anonymní.
Obrazy malované koronavirem... (ilustrační foto z JIP liberecké nemocnice).
Obrazy malované koronavirem... (ilustrační foto z JIP liberecké nemocnice). | Foto: Jakub Plíhal

Na počátku týdne překročil celkový počet mrtvých s diagnostikovaným koronavirem pět tisíc a v pátek 13. listopadu dosáhl čísla 5755. Kdyby tyto oběti žily v jednom městě, z mapy České republiky by zmizelo sídlo velikosti Moravského Krumlova (5715 obyvatel) nebo Mníšku pod Brdy (5933 obyvatel).

Historické katastrofy rádi kvantifikujeme. V absolutních číslech tedy můžeme říci, že covid-19 již způsobil větší decimaci českého národa než Reinhard Heydrich. Počet obětí nacistické represe, která začala po Heydrichově příchodu do Prahy v září 1941 a gradovala po jeho smrti z rukou československých parašutistů v červnu 1942, bývá odhadován na pět tisíc.

Před pětadvaceti dny (19. října) překročil denní počet obětí koronaviru poprvé stovku a od toho dne na něj umírá v průměru 172 osob denně. Toto číslo výrazně překračuje průměrný denní počet českých obětí za obou světových válek. Během té první, která trvala 1537 dní, zahynulo podle různých odhadů kolem 200 tisíc Čechů. Denní průměr tak vychází zhruba na 130 mrtvých.

Přestože druhá světová válka přinesla smrt šesti- či sedminásobku lidí, kteří zahynuli za války první (60 či 70 milionů ku 10 milionům), počet českých obětí se naopak výrazně snížil.

Historici Martin Hořák a Tomáš Jelínek vyčíslili v roce 2006 počet českých obětí nacistické politiky na zhruba 120 000, z čehož 73 000 připadá na holokaust Židů a 6000 na holokaust Romů. Číslo nezahrnuje oběti spojeneckého bombardování (podle historika Jiřího Rajlicha šlo v českých zemích o 12 000 lidí bez ohledu na národnost) ani Čechy, kteří zahynuli v zahraničí, tedy i ve spojeneckých armádách.

Je tedy možné usuzovat, že celkový počet českých obětí druhé světové války činil zhruba 140 000 osob. Při době trvání nacistické okupace Čech a Moravy v délce 2246 dní tak vychází denní průměr na 62 mrtvých.

Nabízí se také srovnání se španělskou chřipkou, která byla nejzhoubnější pandemií moderní doby. Pomineme-li ojedinělé případy, pak se v českých zemích plně projevila v září 1918. Proběhla v několika vlnách, poslední na jaře 1920.

Historik medicíny Harald Salfellner několika různými postupy došel k tomu, že v Česku na její následky zemřelo 46 000 - 77 000 lidí, v průměru jich tak umíralo 80-133 denně (při uvažované délce pandemie 577 dní).

Počítáme-li dnešní epidemii koronaviru od prvního mrtvého (22. března), trvá k 13. listopadu již 236 dní, a v průměru si tak vyžádala 24 mrtvých denně. Toto číslo se v dalších týdnech nepochybně výrazně zvýší.

Zatímco za první světové války vycházely denně v novinách dlouhé seznamy padlých, nezvěstných a raněných a za heydrichiády naháněly hrůzu proslulé seznamy popravených, dnešní mrtví na koronavirus zůstávají s výjimkou několika celebrit či jejich příbuzných anonymní. Stejně jako tehdy ale známe jména těch, kteří za katastrofu nesou politickou odpovědnost.

Autor je historik a novinář.

Mají šanci na herního Oscara. Chtěli jsme ukázat, jak učit dějiny, říká spoluautor hry Attentat 1942 (video z 9. února 2019)

Historie není jen soupis dat a událostí, ale i konkrétní lidé, kteří tu dobu prožívali, upozorňuje hlavní designér hry Vít Šisler. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy