Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
3. 11. 2017 15:25

Krkonoše na nohou: věčný kandidát Hlavatý se vrací, kdo bude Hančem a Vrbatou voleb?

Podstatná je finanční stránka věci. Už jen náklady na otop ve volebních místnostech, v lednu na horách!
Foto: Shutterstock

Poslanec Jiří Hlavatý (ANO 2011) je průkopníkem nového typu politické turistiky. Nejdřív ho zvolili senátorem, pak před dvěma týdny poslancem a teď chce být zase zpátky senátorem. Obojí dělat nejde. Doplňovací volby v obvodu 39 - Trutnov budou 5. a 6. ledna, druhé kolo 12. a 13. ledna. Hlavatý, který je vyvolal tím, že se stal poslancem a tím uvolnil křeslo senátora, opět na senátora kandiduje. Bizarní rekandidaturu oznámil tento týden.

Pojďme se na tragikomickou vložku podívat blíže.

Se znepokojením sledujeme jakési perpetuum mobile, politika na adrenalinovém okruhu, ping-pong. Jediné štěstí je, že do toho může sáhnout volič a svým hlasovacím lístkem řetězec kandidatur přetnout. Protože jinak by to mohl jako pan Hlavatý praktikovat každý, kdo má čas, náladu a zdroje. Kandidovat, vyhrát, kandidovat, vyhrát, pak si to rozmyslet, kandidovat a tak dále. Senátor - poslanec - a zpět. Volby do alelujá.

A co když se nějaký senátor stane prezidentem, a pak zjistí, že je to na něj moc, a touží se vrátit do Senátu? Máme tu hned dva volební maléry v jednom.

Podstatná je finanční stránka věci. Doplňovací volby do Senátu přijdou na několik milionů. Už jen náklady na otop ve volebních místnostech, v lednu v Podkrkonoší! Alespoň jedna úspora: 12. a 13. ledna se zároveň volí prezident republiky, takže by se chudáci členové volebních komisí museli trmácet do práce tak jako tak.

Ale co synové hor s přenosnými urnami, obcházející na sněžnicích imobilní voliče? V senátním obvodu Trutnov, kam patří například Špindlerův Mlýn a Pec pod Sněžkou, budou v terénu hned třikrát - 5. a 6., 12. a 13. a pravděpodobně i 26. a 27. ledna, na druhé kolo volby prezidenta. Šest dní. Tady přestává legrace - jde o zdraví! Kdo bude Hančem a Vrbatou těchto voleb?

Vymáhat po panu Hlavatém léčebné výdaje za všechna ta nachlazení a omrzliny je asi technicky neproveditelné. Ale neměl by alespoň vnitru svoje volby zasponzorovat, když už je natropil, protože kandidoval nezodpovědně a pak se divil, že nemůže zůstat senátorem a musí poslancovat proti své vůli? To stojí za úvahu, klidně ať se v lednu na urny nalepí sponzorský vzkaz: Toto hlasování vám přináší Jiří Hlavatý.

Nejjistějším řešením situace ale bude, když do toho voliči hodí kandidátovi vidle. Vrátí turistu makat do Poslanecké sněmovny, kam se tak úspěšně přihlásil.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy