Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
12. 3. 2015 13:10

Krnáčová objevuje nový rozměr hrubosti v politice

První pražská primátorka je popřením hypotézy, že zapojením žen se politikou rozhostí slušnost.
Čeští psychiatři před několika lety požádali politiky, aby už přestali své oponenty nálepkovat psychiatrickými diagnózami. Jejich doporučení bylo marné.
Čeští psychiatři před několika lety požádali politiky, aby už přestali své oponenty nálepkovat psychiatrickými diagnózami. Jejich doporučení bylo marné. | Foto: Jiří Koťátko, archiv Economia

Žen je v politice ukrutně málo, a i proto politika tak zhrubla, mluvou počínaje. To je z první poloviny fakt, z té druhé docela rozumně vyhlížející hypotéza. A pak do politiky nastoupí první pražská primátorka v dějinách a vy musíte tu vaši oblíbenou teorii trochu přehodnotit. Více žen – více empatie - více lásky (k bližnímu v politice)? Tak určitě…

Adriana Krnáčová tento týden poskytla rozhovor deníku E15. Jen 1x v něm použila svůj oblíbený přívlastek „debilní“ a 1x „idiotský“, takže nakonec nic tak strašného. Tedy v případě, že jste přistoupili na to, že takhle se politici prostě vyjadřují, že je to normální, případně že jde přímo o součást nějakého mediálního bontonu. („Idiotské“ bylo podle Krnáčové jednání jejího předchůdce Tomáše Hudečka ve věci stavebních předpisů, „debilní“ zase sliby, že se otevře zmáčená Blanka.)

Adriana Krnáčová je tedy popřením hypotézy, že zapojením žen se politikou rozhostí slušnost. Řekněme, že by časem dokonce mohla být něco jako Zeman v sukních, respektive kožených kalhotách.

Žena jako Krnáčová ale přináší do politiky také nový, ženský formát okopávání. Na otázku, jestli by měl její náměstek Matěj Stropnický (31) odejít, nebo zůstat, primátorka (54) uvedla: „Odpovím jako matka: někde v jeho výchově se stala chyba. Má nedostatek pokory, zkušeností. Pro mě je velice těžké mu něco vysvětlovat.“

Taková invektiva – maminko, vašeho synáčka jste špatně vychovala, co já s ním teď na magistrátu – by asi politika-muže vůbec nenapadla, natož aby ji dával k lepšímu v rozhovoru pro noviny. Je to neomalenost, bez ohledu na to, že je podaná v rukavičkách. A osobně dotknout by se mohla jak mistrovaného Stropnického (je to dospělý člověk), tak jeho matky (co jí má co známkovat výchovu nějaká paní, která se synem sedí na úřadě a v koalici) i otce.

 „To je jen takové, že to řekla mezi řečí, to beru úsměvně. Já jsem spíš smířlivý typ, já myslím, že dohodou se dojde dál než nějakými invektivami.“ Lucie Stropnická, podle toho, jak ji citoval Blesk, zůstává v klidu a výchovu s primátorkou řešit nebude. Takže v soukromé rovině se věc zdá být vyřízená.

A my jsme bohatší o zkušenost, jak v politice může urazit žena. Jiný rozměr hrubosti. Že se Adriana Krnáčová jako politička sama příliš necítí – „nejsem politik, jsem provozní manažer“, říká ve zmiňovaném rozhovoru – na tom nic nemění. To je její věc.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Pražské letiště loni odbavilo 3,66 miliony pasažérů, o 79 procent méně

Pražské letiště Václava Havla loni odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je meziroční propad o 79 procent. Zároveň je to nejnižší počet cestujících za posledních 25 let. Loňský rok bezprecedentně narušila koronavirová krize, před ní provoz rostl. Letiště, které kvůli ztrátám muselo i propouštět, v letošním roce očekává postupně obnovování dopravy.

Vloni se tak přerušila série od roku 2013, kdy na letišti provoz nepřetržitě rostl až k rekordním 17,8 milionu cestujících v roce 2019.

Před krizí přitom letiště očekávalo pro rok 2020 další růst, ten se však zastavil na jaře po vypuknutí pandemie koronaviru. Ta během jarních měsíců snížila počet cestujících o více než 99 procent. V létě sice provoz postupně rostl ke zhruba 600.000 cestujících za červenec a srpen, stále však byl hluboko pod normálem. Krize navíc na podzim znovu zesílila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy