Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
24. 6. 2014 13:30

Kvóty na ženy? Ano. Místo Chlapi sobě zkusit Ženy nám

Celá léta českou politiku ovládají muži. Podle toho vypadá. Vábná je jak přejetá žába. Rozhodně by nám neuškodilo, kdyby žen v parlamentu a ve vedení země přibylo.
Žena jako premiérka? V Česku UFO.
Žena jako premiérka? V Česku UFO. | Foto: Reuters

Jiří Dienstbier (ČSSD) chce změnit české prostředí. Rád by víc žen v politice. Je to socialista, tak to chce prosadit shora, změnou volebních zákonů. Změna je to prostá: na kandidátkách stran musí být alespoň třetina žen. Pokud je neseženou, pak dostanou méně peněz od státu. Pokud na kandidátky dosadí více než jednu třetinu dam, dostanou peníze navíc, odměnu. Jiří Dienstbier chystá cosi jako „paragrafový donucovací prostředek“.

Provokuje. Není to suchý ministr. Rigidní societu dráždí. Představte si hospodský hovor o kvótách pro ženy. „Co to je za kravinu? Ženská patří za plotnu.“ Nebo: „Hele, když je tak chytrej, proč na svý místo nepustí ženskou, co?“ Nebo: „Běda mužům, kterým žena vládne.“ Další varianta: „Víc ženskejch? To jako že víc Nagyovejch?“ Nebo aktuální hovor: „Viděli jsme, jak se ženský štěkly na spravedlnosti, Válková s Marvanovou. Musel tam přijít chlap, aby byl klid.“ Pokračovat lze libovolně dlouho.

Jak by to asi vypadalo v kavárně, kde nesedí muži? Tématem hovoru žen by se kvóty nejspíš nestaly. A kdyby náhodou? „Stejně nás tam nepustěj, to si buďte, holky, jisté.“ Nebo: „A jak bychom to asi stíhaly? Práci, domácnost a politiku?“ Případně: „To by se musela změnit společnost. Nejsme v Německu, kde vládne Merkelová a funguje to.“

Podle české ústavy jsou si lidé rovni v právech. Za rovných podmínek mají ve volbách přístup k veřejným funkcím. Jak to vypadá v reálu? V české vládě sedí 17,65 procenta žen. Ve Sněmovně 19,5 procenta. V Senátu 17,3. V krajských zastupitelstvích 19,7 procenta. Není třeba dodávat, že na Hradě sedí pán - Miloš Zeman. Pro srovnání: v europarlamentu zasedá 23,8 procenta žen. Ani tam nenajdeme padesátiprocentní zastoupení, rovnost pohlaví.

Miroslav Kalousek reaguje na kvóty žen: "Domnívám se, že akutní problém je nedostatek chlapů."
Miroslav Kalousek reaguje na kvóty žen: "Domnívám se, že akutní problém je nedostatek chlapů." | Foto: Ludvík Hradilek

Sociální demokracie nedávno přijala vnitrostranické referendum. Jednou ze tří otázek bude, jestli členové souhlasí, aby minimálně 40 procent všech kandidátů do zastupitelstva kraje a Sněmovny tvořily osoby opačného pohlaví. - Zvláštní, že ČSSD raději nepočká na výsledek hlasování. Co když kvótování sami její členové odmítnou?

Jinak výhrady jsou notoricky známé: kvótování není demokratické, násilně ohýbá přirozené tendence společnosti, je to sociální inženýrství. – Je však „demokratické“, že je žen v politice zastoupena pouhá pětina?

Běda ženám, kterým muži vládnou

Další, ryze pravicový argument: Podporovat se mají schopní jedinci, bez ohledu na to, zda se jedná o muže, nebo ženy. – No ano. A právě proto zřejmě Dienstbier sahá po kvótách. Aby podpořil schopné ženy, které mají méně šancí.

Některé ženy říkají, že zavádění kvót je urážlivé, že to z nich dělá jakousi horší část společnosti, která potřebuje pomoct. Přitom ony se cítí rovnocenné, tedy uražené tím podceňováním. V hlubší vrstvě tohoto postoje najdeme tedy přesvědčení, že ženy do politiky nechtějí. Kdyby chtěly, tak by v ní dávno naplno fungovaly.

Bylo by zajímavé – a historicky spravedlivé – dožít se stavu, kdy bychom o kvóty škemrali my, utlačovaní, podceňovaní, odstrkávaní a hůře placení muži.

Společnost Fórum 50 %, která se zabývá rovností pohlaví, ale upozorňuje: zastoupení žen a mužů je nevyrovnané na všech úrovních rozhodování. Nejen v politice, taky ve firmách a úřadech. Ženy jsou ve stejných funkcích, jaké zastávají muži, placeny o 30 procent hůř. Odtud jednoduše plyne, že ženy jsou prostě diskriminovány.

Další „geniální“ argument proti. Pokud budou kvóty pro ženy, pak by mělo existovat i povinné zastoupení na kandidátkách pro muslimy (pro Čechy děsivá představa), cyklisty (pro Čechy děsivá představa), lesby a homosexuály, Romy (pro bílé děsivá představa), pro postižené, pro mladé lidi, pro důchodce. Pro cizince trvale usazené v republice. Případně pro černochy, ti se dají také dobře odlišit.

Problém ovšem je, že oproti všem možným dalším skupinám je žen prostě pořád polovina, dokonce lehká nadpolovina. A to trvale. Nelze proto popřít, že jejich pětinové zastoupení v politice vypadá pramálo logicky a "přirozeně".

Jako protiargument se také často uvádí, že ženy přece nejsou lepší než muži. Tak proč je někam strkat. Ženy možná nejsou lepší (i když méně páchají trestnou činnost a mnohem bezpečněji řídí auta), ale jsou jiné. Jinak uvažují. Když jich je v politice málo a obvykle na nevýznamných místech, pak svůj jiný pohled, jiný styl, jiné metody dohovoru, jednání, nemohou při řízení země prosadit.

Jaké překvapení! Ani Miloš Zeman není ženským kvótám nakloněn.
Jaké překvapení! Ani Miloš Zeman není ženským kvótám nakloněn. | Foto: Aktuálně.cz

Ani to možné u nás není možné

Argumenty pro kvótování? Jeden je naprosto zásadní. Maskulinní česká politika není zdravá. Odpuzuje. Voliči se od stran a od politiky odvracejí. Cítí se znechuceni. Možná, není to jisté, možná by ženy pomohly změnit její tvář.

Dlouhodobě jich je v politice málo. Navíc muži ovládané strany dovolují nahoru, na významná místa často proniknout ženám, které se jim podřizují a které se jim podobají. Podle názoru expertů lépe vždy pracují pestře složené skupiny, tedy také smíšené, oboupohlavní.

Traduje se, že země s vyšším zastoupením žen zaznamenávají nižší míru korupce. (Mimochodem, máme muže-kmotry, ale nenajdeme u nás ženy-kmotry. Čím to?)

Další podivuhodný fakt: vysokou školu u nás vystudovalo 61 procent žen, tedy jen 39 procent mužů. Ženy jako skupina jsou jednoznačně školenější. A ještě jeden opomíjený prvek – ženy mají obvykle jiné životní priority.

Kvóty jsou sice u nás především pravicí považovány za „nedemokratické“ či „demokracii zabíjející“, ale přesto je používá skoro šedesát zemí na světě, mezi nimi Francie, Polsko, Belgie, Slovinsko a další.

Moudré hlavy také rády říkají: Nechme to přirozenému vývoji. U nás ten vývoj trvá už čtvrt století a padesát na padesát to stále není. Poměr se nijak nemění, neposouvá k lepšímu. Možná za sto let? Až chlapy přestane politika bavit? Přiznejme si, ani za sto let to není jisté. - Popravdě je velmi těžké najít zásadní, pádné argumenty proti kvótám.

Zvláštní věc: Jiří Dienstbier sice navrhuje kvóty, ale kupodivu pouze třetinové. Proč nechce, aby strany měly na kandidátky posílat rovnou 50 procent žen? - Zjevně proto, že „politika je uměním možného“. A reakce ostatních partají napovídají, že ani to možné u nás není možné.

Mají se tedy kvóty ve volebním zákonu objevit? Jsme strašně nepružná společnost (pokud nejde třeba o chytré mobily, tam se jevíme pružní jak rybářské pruty). Změny polykáme hůř než tygr seno. Občas nějakou naordinovat by nám vůbec neškodilo. Třeba by kvóty pomohly. Proč to nezkusit? (Mimochodem, třetina žen na kandidátkách neznamená, že voliči musí pouze třetinu nebo naopak celou třetinu zvolit.)

Bylo by zajímavé – a historicky spravedlivé – dožít se stavu, kdy bychom o kvóty škemrali my, utlačovaní, podceňovaní, odstrkávaní a hůře placení muži.

Jedno můžeme tušit: Dienstbier s kvótováním neuspěje. Chlapi v partajích se o to postarají. A kdyby ne, vyjedou blaničtí rytíři (zase muži) a udělají tady pořádek.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 2 hodinami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

Další zprávy