Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
22. 1. 2016 18:36

Máme dvě vlády? Cameron jednal zvlášť se Sobotkou a zvlášť se Zemanem a Babišem

Taková obyčejná návštěva britského premiéra. Ale ono jde o naši budoucnost. O soudržnost Unie a naši bezpečnost.
V pátek do Prahy přijel praprapraprapravnuk krále Viléma IV., britský premiér David Cameron.
V pátek do Prahy přijel praprapraprapravnuk krále Viléma IV., britský premiér David Cameron. | Foto: Reuters

Páteční odpoledne. Do Prahy přiletěl předseda Konzervativní strany a britský premiér David Cameron. Setkal se nejprve s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), poté s prezidentem Milošem Zemanem a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Později jel na americkou ambasádu v Praze, kde se setkal s předsedou ODS Petrem Fialou.

Nejpozoruhodnější na Cameronově lobbistické návštěvě (lobbuje za EU, jakou chtějí mít Britové, za její reformu, ale i za setrvání Velké Británie v EU) je právě to, že se s Cameronem sešel zvlášť Sobotka a zvlášť Zeman s Babišem. Dva různé, jinak smýšlející světy.

Předseda ANO dává okatě najevo, že je mu bližší postoj prezidenta než premiéra. A že peče se Zemanem. Jako bychom najednou měli dvě různé vlády, jednu Sobotkovu (S) a jednu Babišo-Zemanovu (B-Z). V čem se liší? Vláda S je vstřícnější k dnešnímu Bruselu a k uprchlíkům. Trvá na silné, jednotné Unii. Vláda B-Z uprchlíky odmítá a směřuje zpět k maximálně svéprávnému národnímu státu.

U Babiše a Zemana ale s vysokou pravděpodobností nejde o nějakou hlubší úvahu, o ideje, o názor na Unii. Ve hře jsou volby. Pro Babiše nejprve krajské, později sněmovní, hlavní, pro Zemana prezidentské. Už dřív se zřejmě rozhodl zkusit i druhé období na Hradě. Oba se nechávají spokojeně unášet silným antievropským a antiuprchlickým proudem. Cameron se jim hodí. Použili ho.

A on zas přijel použít je. Vyjednal si u nás vlastně dva druhy podpory pro své návrhy, jak znovu zformovat (rozvolnit) Unii. Sobotkovi, zdá se, slíbil odblokovat prodej pro nás nepotřebných bitevníků L-159, vybavených speciálním britským zařízením, do Iráku. Český premiér řekl: „Já jsem velice rád a vítám, že pan premiér Cameron přislíbil pomoc britské vlády při vyřešení tohoto problému.“

Muž idejí, muž Kremlu, muž lidu

Sobotka oproti Babišovi a Zemanovi je mužem idejí. Má svoji vizi. Věří, že pro budoucnost Česka jsou naprosto zásadní a nezbytné dvě věci. První: aby se Unie nerozpadla a neoslabovala. Druhá: aby v ní Česko zůstalo. Proč? Nejsme Británie, ale malá, slabá, málo významná postkomunistická země. Ke svobodnému přežití potřebujeme silné, mezinárodní, demokratické společenství. Na tiskovce český premiér prohlásil: „Evropa bude silná, když Británie zůstane v Unii.“

Zeman britskému premiérovi při setkání řekl, že plně podporuje jeho snahy o reformu Evropské unie. Žádnou tiskovku nesvolal ani on, ani ministr Babiš. Svůj srozumitelný vzkaz veřejnosti vyslali tím, že se spolu setkali s praprapraprapravnukem krále Viléma IV.

Zeman si jistě velmi dobře uvědomuje, oč se při londýnské reformě EU hraje. Podporuje-li „plně“ Cameronovy snahy, pak včetně jeho požadavku, aby Británie nemusela vyplácet sociální dávky občanům z ostatních států Unie. Ti by tam museli pobývat minimálně čtyři roky, aby jim na dávky vznikl nárok. Pro naše lidi, české občany, je to samozřejmě nevýhodné, diskriminační. Ale Zemanovi to nevadí.

Babiš na Twitteru po schůzce napsal jen toto: „Pan premiér Cameron slíbil, že náš pilotní projekt k reverse charge UK podpoří.“ Reverse charge je přenesení daňové povinnosti z dodavatele na toho, kdo nakupuje zboží či využívá služby. Proč toto nevyjednával s Camerovnem Sobotka, tedy vláda? Babiš jako by už do ní nepatřil.

Jaké je pozadí té hry, víme dlouho. Nikdo už nic moc neskrývá. Sobotka nás chce v Unii a na Západě. Tam jsme přece po roce 1989 mířili. Věří, že problémy s uprchlíky, ale i jiné, vyžadují společný postup osmadvacítky. Babiš se řídí podle nálad voličů. Ti teď Unii spíš odmítají. A Zeman je na straně Moskvy. Stojí, stejně jako třeba Václav Klaus, proti silné, sjednocené EU. Ostatně v ní hraje delší dobu roli persony non grata.

I v téhle nijak světoborné Cameronově pražské návštěvě jde o budoucnost Evropské unie. Nám to ani nepřijde, soustředíme se na jiné věci, na svůj strach často. Ale skutečně nám hrozí, že ztratíme jistotu, přijdeme o bezpečí, kterého jsme si zdarma užívali celé čtvrtstoletí.

 

Právě se děje

Další zprávy