Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
22. 1. 2016 18:36

Máme dvě vlády? Cameron jednal zvlášť se Sobotkou a zvlášť se Zemanem a Babišem

Taková obyčejná návštěva britského premiéra. Ale ono jde o naši budoucnost. O soudržnost Unie a naši bezpečnost.
V pátek do Prahy přijel praprapraprapravnuk krále Viléma IV., britský premiér David Cameron.
V pátek do Prahy přijel praprapraprapravnuk krále Viléma IV., britský premiér David Cameron. | Foto: Reuters

Páteční odpoledne. Do Prahy přiletěl předseda Konzervativní strany a britský premiér David Cameron. Setkal se nejprve s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), poté s prezidentem Milošem Zemanem a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Později jel na americkou ambasádu v Praze, kde se setkal s předsedou ODS Petrem Fialou.

Nejpozoruhodnější na Cameronově lobbistické návštěvě (lobbuje za EU, jakou chtějí mít Britové, za její reformu, ale i za setrvání Velké Británie v EU) je právě to, že se s Cameronem sešel zvlášť Sobotka a zvlášť Zeman s Babišem. Dva různé, jinak smýšlející světy.

Předseda ANO dává okatě najevo, že je mu bližší postoj prezidenta než premiéra. A že peče se Zemanem. Jako bychom najednou měli dvě různé vlády, jednu Sobotkovu (S) a jednu Babišo-Zemanovu (B-Z). V čem se liší? Vláda S je vstřícnější k dnešnímu Bruselu a k uprchlíkům. Trvá na silné, jednotné Unii. Vláda B-Z uprchlíky odmítá a směřuje zpět k maximálně svéprávnému národnímu státu.

U Babiše a Zemana ale s vysokou pravděpodobností nejde o nějakou hlubší úvahu, o ideje, o názor na Unii. Ve hře jsou volby. Pro Babiše nejprve krajské, později sněmovní, hlavní, pro Zemana prezidentské. Už dřív se zřejmě rozhodl zkusit i druhé období na Hradě. Oba se nechávají spokojeně unášet silným antievropským a antiuprchlickým proudem. Cameron se jim hodí. Použili ho.

A on zas přijel použít je. Vyjednal si u nás vlastně dva druhy podpory pro své návrhy, jak znovu zformovat (rozvolnit) Unii. Sobotkovi, zdá se, slíbil odblokovat prodej pro nás nepotřebných bitevníků L-159, vybavených speciálním britským zařízením, do Iráku. Český premiér řekl: „Já jsem velice rád a vítám, že pan premiér Cameron přislíbil pomoc britské vlády při vyřešení tohoto problému.“

Muž idejí, muž Kremlu, muž lidu

Sobotka oproti Babišovi a Zemanovi je mužem idejí. Má svoji vizi. Věří, že pro budoucnost Česka jsou naprosto zásadní a nezbytné dvě věci. První: aby se Unie nerozpadla a neoslabovala. Druhá: aby v ní Česko zůstalo. Proč? Nejsme Británie, ale malá, slabá, málo významná postkomunistická země. Ke svobodnému přežití potřebujeme silné, mezinárodní, demokratické společenství. Na tiskovce český premiér prohlásil: „Evropa bude silná, když Británie zůstane v Unii.“

Zeman britskému premiérovi při setkání řekl, že plně podporuje jeho snahy o reformu Evropské unie. Žádnou tiskovku nesvolal ani on, ani ministr Babiš. Svůj srozumitelný vzkaz veřejnosti vyslali tím, že se spolu setkali s praprapraprapravnukem krále Viléma IV.

Zeman si jistě velmi dobře uvědomuje, oč se při londýnské reformě EU hraje. Podporuje-li „plně“ Cameronovy snahy, pak včetně jeho požadavku, aby Británie nemusela vyplácet sociální dávky občanům z ostatních států Unie. Ti by tam museli pobývat minimálně čtyři roky, aby jim na dávky vznikl nárok. Pro naše lidi, české občany, je to samozřejmě nevýhodné, diskriminační. Ale Zemanovi to nevadí.

Babiš na Twitteru po schůzce napsal jen toto: „Pan premiér Cameron slíbil, že náš pilotní projekt k reverse charge UK podpoří.“ Reverse charge je přenesení daňové povinnosti z dodavatele na toho, kdo nakupuje zboží či využívá služby. Proč toto nevyjednával s Camerovnem Sobotka, tedy vláda? Babiš jako by už do ní nepatřil.

Jaké je pozadí té hry, víme dlouho. Nikdo už nic moc neskrývá. Sobotka nás chce v Unii a na Západě. Tam jsme přece po roce 1989 mířili. Věří, že problémy s uprchlíky, ale i jiné, vyžadují společný postup osmadvacítky. Babiš se řídí podle nálad voličů. Ti teď Unii spíš odmítají. A Zeman je na straně Moskvy. Stojí, stejně jako třeba Václav Klaus, proti silné, sjednocené EU. Ostatně v ní hraje delší dobu roli persony non grata.

I v téhle nijak světoborné Cameronově pražské návštěvě jde o budoucnost Evropské unie. Nám to ani nepřijde, soustředíme se na jiné věci, na svůj strach často. Ale skutečně nám hrozí, že ztratíme jistotu, přijdeme o bezpečí, kterého jsme si zdarma užívali celé čtvrtstoletí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 2 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 2 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 3 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy