Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
2. 2. 2016 17:15

Marek Dalík vyfasoval pět let. Martin Barták byl osvobozen. Důkazy byly zhruba stejné

Velmi podobné případy, velmi odlišné výsledky. Záleží u nás tolik na dojmu soudce? Pak je to pro nás zlé.
Marek Dalík a Mirek Topolánek, to byla nerozlučná dvojice.
Marek Dalík a Mirek Topolánek, to byla nerozlučná dvojice. | Foto: Ondřej Besperát

Zvláštní. Marek Dalík v úterý dostal u Městského soudu v Praze trest pět let a pokutu pět milionů korun. Podle soudu je prokázané, že chtěl úplatek půl miliardy za to, aby rakouská zbrojovka nepřišla o dvacetimiliardový kontrakt na dodávku obrněných pandurů pro českou armádu.

Předloni Městský soud v Praze rozhodoval podobný případ s podobnými typy důkazů, ale dopadlo to přesně opačně. V této kauze měli Martin Barták a zbrojař Michal Smrž žádat úplatek pět milionů dolarů při nákupu tater pro armádu. Soud však naznal, že důkazy jsou slabé a výpovědi svědků nedostatečné. Svědčí prý spíš o jejich dojmech. Obviněné osvobodil.

Barták měl úplatek žádat po někdejším velvyslanci USA v Praze Williamu Cabanissovi. Ambasador to u soudu dosvědčil. Stejně jako Duncan Sellars, který v době úplatku řídil americkou pobočku Tatry. Opačně svědčil expremiér Mirek Topolánek. (Dodejme, že Barták byl jeho muž na ministerstvu obrany, to on resort de facto řídil.) I v tom je tedy případ s Dalíkem prakticky stejný.

U Dalíka nyní soudu stačilo, že zástupci rakouské zbrojovky Steyr potvrdili: o úplatek 18 milionů eur si řekl. Sliboval, že jako přítel a poradce tehdejšího premiéra Mirka Topolánka zajistí, aby zbrojovka nepřišla o zakázku. Bývalý velvyslanec USA v Česku Richard Graber úplatek nepotvrdil. Věděl o jakémsi „neetickém jednání“, padlo jméno Martina Bartáka, ale na jméno Dalíka si v dané souvislosti nevzpomínal.

Podivné. Nepřímé důkazy (žádná krabice od vína s miliony jako u Davida Ratha tu nefiguruje, žádné policejní odposlechy) v jednom případě nestačily, v jiném, v tom čerstvém, však stačily k (nepravomocnému) odsouzení.

Pozorovatel z toho má v hlavě mišmaš. Proč jednou ano a jednou ne? Hraje tak velkou roli názor či pocit soudce, soudkyně? Dalíkova kauza – a vůbec se jeho ani Bartáka nemíním zastávat – dnes jistě není nijak politicky ovlivňována. Topolánek a spol. jsou dávno mimo politiku. Takže je to věc soudu, jeho posouzení. Ale to je ve dvou velmi podobných kauzách diametrálně odlišné.
Když se tedy dostanete před soud, nikdy u nás zřejmě nemáte jistotu, jak dopadnete. To není dobrá vyhlídka.

A ještě jedna zajímavost. Pět velvyslanců v Česku (z USA, Norska, Jižní Korey, Británie a Kanady) udělalo reklamní spot, který se jmenuje #protikorupci. Chtějí pomoci v boji s úplatkářstvím v naší zemi. Přitom exvelvyslanec USA Graber u soudu celkem jasně mlžil. (Bývalý velvyslanec Cabaniss loni nikoli, ač žádná akce #protikorupci neprobíhala.) Nevyzpytatelné jsou cesty Páně.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy