Luděk Navara Luděk Navara | Komentáře
15. 9. 2017 14:45

Mariánský sloup nebude. Bráníme křesťanské hodnoty, nebo Staromák před Habsburky?

Mariánský sloup se na Staroměstské náměstí vrátil po 101 letech. Znáte jeho příběh?
Sloup stál na pražském náměstí od roku 1650, tedy nedlouho od konce třicetileté války (vyobrazení je z roku 1740).
Mariánský sloup Pražané postavili jako poděkování za to, že se jim podařilo ubránit Staré město před švédskou přesilou, která již předtím vydrancovala Pražský hrad.
Mariánský sloup na dobové pohlednici.
Ruch na Staroměstském náměstí na archivním snímku.
Foto: Archiv Jana Bradny
Jak by asi hlasoval Komenský, kdyby dnes seděl v zastupitelstvu?

Tak se pražští zastupitelé shodli, že Mariánský sloup na Staroměstské náměstí nevrátí. Shodou okolností rozhodnutí padlo v den, kdy jsme si připomínali kulaté masarykovské výročí a kdy se v Národním muzeu otevřela velká Masarykova výstava.

Je to jasný vzkaz Habsburkům, kdo je v této zemi pánem; zastupitelé usnesením uložili radním hlavního města učinit "všechny právní kroky k rozvázání smluvních závazků a k odnětí souhlasu Prahy s umístěním sloupu na náměstí do konce letošního roku".

Už už se přitom zdálo, že sloup, vzpomínka na obránce Prahy za třicetileté války, brzy doplní starobylé centrum hlavního města nejateističtější země Evropy. Že na všechny ty bezvěrce, jinověrce i věrce, kteří bloudí náměstím, bude shlížet obnovená socha Panny Marie Neposkvrněné, jakož i na vedlejší sochu mistra Jana (Husa), který shořel, protože si stál za svým.

Tak si taky stojíme za svým: jednou jsme zbořili, navždy zbořili. Takoví jsme my, Češi, a ať to všichni vidí!

Ti, kteří s obnovou nesouhlasili, argumentovali, že sloup byl symbolem habsburského útlaku, ponížení po Bílé hoře, a proto byl také v roce 1918 zničen: padl s monarchií, jako jeden z mnoha jejích symbolů. Padl demonstrativně: když se Pražané vraceli z protihabsburské demonstrace na Bílé Hoře (odkud odjinud, že), tak jej strhli, což prý mimochodem nebylo vůbec snadné. A Panna Marie Neposkvrněná byla rozbita…

Právem? Je jasné, že ona za prohranou bitvu na Bílé hoře nemůže, ostatně Čechové byli protestanty i katolíky; proto třicetiletá válka začala právě tady, a proto dodnes nevíme, co s tím. Jakoby se na okamžik vrátil odlesk té podivné války, kdy se Komenský v exilu modlil za vítězství protestantských Švédů v českých zemích a Češi doma za to, aby Švédové konečně odtáhli pryč.

Podle víry poznáte je.

"… po přejití vichřic hněvu Božího, vláda věcí tvých se k tobě navrátí, ó lide český," sliboval Komenský, ale praktický návod, jak přitom naložit s Mariánským sloupem na hlavním pražském náměstí nenabídl. Je jeho odstranění opožděnou součástí "návratu vlády věcí tvých", nebo ne? A je jeho obnova návratem k rovnováze před tou strašnou třicetiletou válkou, nebo není? Takto totiž argumentují ti, kteří si přejí jeho obnovu, na které se ostatně už začalo pracovat; sloup měl na náměstí doplnit sochu Husovu; být symbolem smíření mezi katolíky a protestanty i novou dominantou náměstí, které už beztak bylo poničeno válkou, což je vidět dodnes.

Dokončuji teď poslední část Mariánského sloupu, který má stát na Staroměstském náměstí, líbí se mi jeho příběh, oponenti jsou jeho součástí.
19:18
Dokončuji teď poslední část Mariánského sloupu, který má stát na Staroměstském náměstí, líbí se mi jeho příběh, oponenti jsou jeho součástí. | Video: Martin Veselovský

Jak by asi hlasoval Komenský, kdyby dnes seděl v zastupitelstvu? Možná by řekl: "Vládu věcí našich má ohrozit jeden jediný Mariánský sloup? Není potom ta naše vláda až příliš křehká?"

Nebo: "Je nebezpečnější sloup na náměstí, nebo hádky, nesvornost v naší zemi a pochybnosti uvnitř našich srdcí?" Možná by neřekl nic a přemýšlel o tom, jak ho katolíci vyhnali spolu s dalšími ze země a on musel pak bloumat Evropou…

Každopádně jeho osud už vrátit nejde, stejně jako monarchii. Tak proč vracet sloup, namítne někdo.

Je jisté, že Mariánský sloup není prvoplánovým symbolem habsburského útlaku, jakousi obdobou sochy diktátora, která padne spolu s ním; toho jsme byli tolikrát svědky: nikdo neželel zničených soch Gottwalda či Lenina. Příběh sloupu je ale složitější a debata o něm mnohem zajímavější: už jen kvůli ní stojí ty české dějiny za to.

Ale pokud jste na ně neměli dost času, ani jste nestačili tahanice o Mariánský sloup sledovat, nevěšte hlavu. Tak za rok, dva se ta debata začne nanovo. Takoví jsme my Češi. Stojíme si za svým - a zároveň si to pro jistotu znovu a znovu ověřujeme.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy