Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
10. 5. 2010 12:40

"Máte tu nahuleno, Jirsa," vzpomíná na Motejla kolega

Ex-šéf Soudcovské unie Jirsa a advokátka Veselá Samková píší o svých setkání s ombudsmanem
Ombudsman Otakar Motejl
Ombudsman Otakar Motejl | Foto: Ludvík Hradilek

"Po panu profesoru Ceplovi odešel další člověk, jenž svým pojetím práva daleko přesahoval společensko kulturní danosti našeho věku a který působil jako přirozená autorita nejen v odborné obci," napsala ke včerejší zprávě o smrti prvního českého ombudsmana Otakara Motejla čtenářka Věra Modlitbová.

Čtěte více: Zemřel Otakar Motejl, první a jediný český ombudsman

Vedle projevů lítosti a úcty k zesnulému připojili své vzpomínky i lidé, kteří jej osobně dobře znali.

"Pamatujete, jak na Shellu prodávali ta bonusová autíčka na setrvačník? Moje dcera Daria si je posílala s JUDr. Motelem přes jeho dlouhatananánský ombudsmanský stůl a úkolem každého z protihráčů bylo prokličkovat mezi co nejvíce spisy. Které překážely přespříliš, byly odklizeny po advokátském zvyku….na zem….za židli…na nějakou poličku…prostě někam. Dr. Motejl byl na vytyčování jízdní dráhy zcela soustředěn a k věci, se kterou jsem s ním diskutovala, se věnoval jakoby okrajově. Pošlete mi ten materiál….to mě zajímá," vzpomíná ve svém blogu advokátka Klára Veselá Samková.   

Foto: Aktuálně.cz
Klára Veselá Samková:
…. a pošlu na tě Šmetrlinga….

S Otakarem Motejlem se často setkával i někdejší prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa.

"... ačkoliv v práci zásadně nekouřím, obstaral jsem pro něj popelník a on hodinu mluvil, já poslouchal, on pokuřoval, já inhaloval… Při odchodu z kanceláře se zastavil ve dveřích, zamával rukou před obličejem a řekl: „Jirso, máš tu strašně nahuleno, měl by sis vyvětrat," připomíná Motejlův smysl pro humor Jirsa.

Foto: Aktuálně.cz
Jaromír Jirsa:
Za Otakarem Motejlem

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy