Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
10. 5. 2010 12:40

"Máte tu nahuleno, Jirsa," vzpomíná na Motejla kolega

Ex-šéf Soudcovské unie Jirsa a advokátka Veselá Samková píší o svých setkání s ombudsmanem
Ombudsman Otakar Motejl
Ombudsman Otakar Motejl | Foto: Ludvík Hradilek

"Po panu profesoru Ceplovi odešel další člověk, jenž svým pojetím práva daleko přesahoval společensko kulturní danosti našeho věku a který působil jako přirozená autorita nejen v odborné obci," napsala ke včerejší zprávě o smrti prvního českého ombudsmana Otakara Motejla čtenářka Věra Modlitbová.

Čtěte více: Zemřel Otakar Motejl, první a jediný český ombudsman

Vedle projevů lítosti a úcty k zesnulému připojili své vzpomínky i lidé, kteří jej osobně dobře znali.

"Pamatujete, jak na Shellu prodávali ta bonusová autíčka na setrvačník? Moje dcera Daria si je posílala s JUDr. Motelem přes jeho dlouhatananánský ombudsmanský stůl a úkolem každého z protihráčů bylo prokličkovat mezi co nejvíce spisy. Které překážely přespříliš, byly odklizeny po advokátském zvyku….na zem….za židli…na nějakou poličku…prostě někam. Dr. Motejl byl na vytyčování jízdní dráhy zcela soustředěn a k věci, se kterou jsem s ním diskutovala, se věnoval jakoby okrajově. Pošlete mi ten materiál….to mě zajímá," vzpomíná ve svém blogu advokátka Klára Veselá Samková.   

Foto: Aktuálně.cz
Klára Veselá Samková:
…. a pošlu na tě Šmetrlinga….

S Otakarem Motejlem se často setkával i někdejší prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa.

"... ačkoliv v práci zásadně nekouřím, obstaral jsem pro něj popelník a on hodinu mluvil, já poslouchal, on pokuřoval, já inhaloval… Při odchodu z kanceláře se zastavil ve dveřích, zamával rukou před obličejem a řekl: „Jirso, máš tu strašně nahuleno, měl by sis vyvětrat," připomíná Motejlův smysl pro humor Jirsa.

Foto: Aktuálně.cz
Jaromír Jirsa:
Za Otakarem Motejlem

 

Právě se děje

před 45 minutami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy