Viktor Vondra Viktor Vondra | Komentáře
16. 10. 2011 8:00

Milionář bojuje s korupcí. Kdo se bojí Karla Janečka?

Copak už ani není možné věřit, že to někdo myslí upřímně?
Karel Janeček, milionář v čele fondu proti korupci. Co je na tom špatného?
Karel Janeček, milionář v čele fondu proti korupci. Co je na tom špatného? | Foto: Petr Protivánek

Když se Karel Janeček z jara pouštěl do boje proti korupci, jistě věděl, že taky nějakou ránu schytá. Ale že půjdou všechny pod pás?

Vlastně se není čemu divit. Kdyby si založil protikorupční fond, rozdal nějaké ty ceny a dal pokoj, chobotnice by mu to odpustila. Jenže on jí pořád šlape po chapadlech. Chce zrušit anonymní akcie, například. Kdyby se mu to podařilo, bylo by to hotové neštěstí pro spoustu lidí.

Teď se zase míchá do zákona o veřejných zakázkách, jimiž tečou miliardy. Dokonce přichází s vlastními návrhy, a to už se nedá tolerovat. A tak, jak práce na zákonu vrcholí, sílí i frekvence útoků. Od drobných špílců až po spiklenecké teorie.

Ta nejzákeřnější praví, že Janeček založil protikorupční fond a vyzval k udávání, aby mohl shromažďovat kompromitující informace o různých lidech a s těmi pak dál pracovat (čti: vydírat). Pomineme-li fakt, že by to bylo v přímém rozporu se vším, co doposud dělal, pořád zbývá otázka, k čemu by mu to bylo. Svůj majetek počítá ve stamilionech a nemá problém prokázat, kde k nim přišel. Kdyby mu šlo o moc, s nimi už by ji dávno měl.

Jiná teorie říká, že celé protikorupční tažení je humbuk, jímž si připravuje vstup do politiky. Že dokonce chystá novou politickou stranu. Ale chtělo by se mu opravdu riskovat, že nenávratně poškodí všechno dobré, co se mu doposud podařilo? Nová strana je důvěryhodná jen do chvíle, než přijde první skandál. A ten přijde vždycky. Strana není firma, kterou lze mít plně pod kontrolou. Tohle si umí spočítat i absolvent základní školy. A matematik Janeček má dvě univerzity.

A kdyby se - ač tomu zatím nic nenasvědčuje - přece jen nechal zlákat a třeba v příštích volbách se objevil na kandidátce už existující partaje?  Proč vlastně ne? Přinejmenším by pořád zbývala jedna jistota: že mu finance na politickou kariéru nesháněl žádný poradce, ale zaplatil si ji ze svého.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 4,1 procenta

Podíl nezaměstnaných v Česku v dubnu klesl z březnových 4,2 procenta na 4,1 procenta. Nezaměstnanost je tak nejnižší od loňského prosince. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Úřad práce ČR. Počet uchazečů o práci v evidenci úřadu klesl oproti březnu téměř o 9000 na 297 876, zatímco počet volných míst stoupl o 4500 na 343 407. Množství míst vzrostlo i ve srovnání s loňským dubnem, a to o více než 10 000. Nezaměstnaných meziročně skoro 44 000 přibylo.

"S příchodem jarního období došlo k rozjezdu sezonních prací," sdělil k meziměsíčnímu poklesu nezaměstnanosti generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. "Zaměstnavatelé momentálně hledají mimo jiné nové zaměstnance ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví, zahradnictví, těžbě, ale také v logistice či e-shopech," doplnil. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) pomohly i státní příspěvky na mzdy z programu Antivirus. "Vývoj na trhu práce ukazuje, jak důležitá je v době krize efektivní ochrana pracovních míst," sdělila v pátek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy