Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
24. 5. 2018 8:00

Mirek Dušín vyhynul, i Drahoš má radši Rychlonožku

"Křičte si na mne, řežte si mne, mučte si mne chlebovou polívkou, přece jsem nejšťastnějším chlapcem - vždyť jsem viděl Rychlé šípy!"
Mirek nikdy neřekl sprosté slovo. Proto radši kamarádíme s Rychlonožkou, Švejkem mezi rychlošípáky.
Mirek nikdy neřekl sprosté slovo. Proto radši kamarádíme s Rychlonožkou, Švejkem mezi rychlošípáky. | Foto: Aktuálně.cz

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš si před volbami vyšel do televize Barrandov. Jaromír Soukup mu tam sdělil, že mu připomíná "takového Mirka Dušína z Rychlých šípů po padesáti letech". Drahoš opáčil, že Dušín nikdy jeho vzor nebyl: "Já jsem měl radši Rychlonožku."

Drahoš správně vycítil, co říct. Od image Mirka Dušína, slušňáka a vzorňáka, kterou mu předhazovali, je záhodno se distancovat. Reakce "ne, já nejsem žádný Mirek Dušín", byla spontánní. Takový reflex máme skoro všichni, nejen Drahoš. Každou chvíli v médiích o někom nebo od někoho slyšíme, že "není žádný Mirek Dušín". Být Mirek Dušín, to je handicap a sluší se to popřít.

V politice jde o stigma z nejhorších (stihlo například Bohuslava Sobotku). Chce se nad nás povyšovat, přetvařuje se, nebo obojí?

Ušlechtilý náčelník Rychlých šípů přece "nikdy neřekl sprosté slovo". A zatímco v komiksu "za to Mirka všechny obdivujeme", ve skutečnosti se od něj odtahujeme (a nadpoloviční většina volí Miloše Zemana).

Česká mentalita existuje, ne že ne: vyvinutý smysl pro potměšilost jako (sebe)obranu před kazateli morálky. Mirek je navíc karikaturou, ne člověkem z masa a kostí. "To je nečestné a nesportovní!"

Smějeme se, pošklebujeme se tomu. Má, co si zasloužil. A my cynici taky.

Komiksové příběhy Rychlých šípů mají silně výchovný charakter, mnohé díly končí pregnantně vyjádřenou radou nebo poučením (např. „nikdy nepijte na ovoce“, „nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík“). Nabádají k řádnému chování, pomáhání slabým a nemohoucím či vystupování proti bezpráví, dále vedou k zdravému životnímu stylu (sportování, nekouření) a ke klubové činnosti po jejich vzoru. Patrná je i výchova k úctě a důvěře k zákonům a ke státním autoritám (policie, úřady).

Zdroj: Wikipedie

V pražské Galerii Lucerna teď začala výstava nazvaná Pocta Rychlým šípům, k 80. výročí jejich založení Jaroslavem Foglarem v časopise Mladý hlasatel. Rychlé šípy nerovná se Mirek Dušín, ale kdo jiný nese jejich poselství, jak jinak to Foglar napsal? Samozřejmě že Mirek, ten krásný šlechetný hoch a vzor. "Nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík!"

Pocta Rychlým šípům je výstava a despekt k Mirkovi Dušínovi genetická informace. Mirek je nesnesitelně slušný, přirozená odpověď je svrhnout ho jako světce z piedestalu. "Křičte si na mne, řežte si mne, mučte si mne chlebovou polívkou, přece jsem nejšťastnějším chlapcem - vždyť jsem viděl Rychlé šípy!"

Mirkův antipod, dobrý voják Švejk, plní opačnou roli i v českém diskurzu. Že je někdo jako Švejk, že švejkuje, taková výčitka nemá osten a není potřeba ji razantně popírat. Švejk je bystrý a vtipný cynik, který po nás ale vůbec nic nechce, nepoučuje, co je správné a jak se chovat. Neškodí a máme ho rádi, připadá nám, že je z našeho těsta. Kdežto ctnostný Mirek Dušín nudí. Je náročný, a tím potenciálně nebezpečný. Na něj pozor. Nebo jinak: říkat, co se má a nemá, je správné. Vlastně jsme rádi, že to někdo dělá (za nás). Ale naše právo si z toho utahovat je svaté. Národní sport: kácení model.

Podle možná jediného průzkumu veřejného mínění na téma Rychlé šípy, který publikovala MF Dnes v roce 1999, jsou nejznámějšími členy klubu Červenáček a Rychlonožka, kdežto Mirka Dušína jmenovali dotázaní až na třetím místě. To jen potvrzuje jeho vachrlatou reputaci, tak odlišnou od Foglarova originálu.

Co víc: v České republice podle databáze jmen a příjmení Kdejsme.cz žádný Dušín nežije, natož Mirek. Švejků je dvaatřicet. Mirkové Dušínové vyhynuli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Hlavní soutěž filmového festivalu Febiofest vyhrál švédský film Charter režisérky Amandy Kernellové o matce hledající cestu ke svým dětem

před 52 minutami

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy