Roman Gallo | Komentáře
4. 11. 2005 23:54

Mládí, víra, autorita

"Krásnou Paříž ani nepřeji. To teď asi nejde. Hlavně ať to tam přežijete," napsal nám včera jeden známý. Jen jeho krátká "smska" a titulní strany francouzských i dalších evropských listů s dramatickými fotografiemi hořících, převrácených aut, dávaly tušit, že se v centru Francie něco zlého odehrává.

Kdo ale byl médii v posledních dnech nedotčen, toho mohl v městě nad Seinou včera trápit snad jen občasný lehký déšť. Nikde ani vidu, ani slechu po "občanské válce", jak situaci posledních dnů označili někteří místní policisté.

V ulicích se stejně jako kdykoli jindy mísili černí, bílí, snědí Francouzi. Falafel nebo gyros se jako jindy nakupoval u arabského prodavače, banány nebo pomeranče u vedle stojícího Inda nebo Pákistánce, hřiště byla plná různobarevných dětí...

Mohlo by to vypadat, že se nic neděje. Že zase jednou média jen přifoukla realitu, aby byla zajímavější. Jenomže ono se děje. A není to zase tak daleko od centrálních pařížských bulvárů, mnohdy na dohled od Eifellovy věže, v chudinských předměstských čtvrtí a v okolních pařížských satelitech. V často ponurých místech, kam se po desítky let stahovali emigranti z arabských a afrických zemí.
A právě tady před už více než týdnem vzplály první ohně, které se dnes šíří do dalších a dalších míst.

Proč začaly hořet? Na tuto otázku už padla řada odpovědí: je to důsledek dlouhodobé diskriminace, může za to chudoba, nezaměstnanost frustrovaných přistěhovalců, kterým se nenaplnil jejich sen o skvělém životě v bohaté Evropě.

Včera k těmto příčinám přibyla další: mladí ztratili víru v jakoukoli autoritu nad sebou. Už nevěří nikomu: politikům, učitelům, duchovním, nezřídka ani svým rodičům. Spolu se ztrátou víry přestávají ctít a dodržovat i pravidla společnosti, v níž žijí, které ale nedůvěřují. "Pokud chcete mít autoritu mezi těmito dětmi, potřebujete jejich respekt. Ale všechny běžné kanály autority ztratily jejich důvěru a respekt už před dlouhou dobou," citoval páteční deník International Herald Tribune čtyřicetiletého Aliho Aouada, který žije na předměstí Paříže už dvě desítky let. "Mladí se cítí zapomenuti, zanedbáni vládou a úřady. Policisty vnímají jako někoho, kdo je jen provokuje." 

V českým městech auta (zatím) nikdo nezapaluje a davově neničí. Stačí se ale vrátit o pár měsíců zpátky na pražskou Letnou, kde se po přehnaně tvrdém zásahu policie proti účastníkům technoparty CzechTek několik dnů scházeli odpůrci policejní akce. I tam padala slova o krizi důvěry. Jak je to tedy s důvěrou dnešní mladé generace v autority u nás? Co si o tom myslíte vy? 

 

Právě se děje

Další zprávy