Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
11. 1. 2009 12:30

Mohou Izraelci porazit Hamás? Blogeři hledají odpověď

Co si o konfliktu v Gaze myslí blogeři a diskutující Aktuálně.cz?
Foto: Aktuálně.cz

Izrael vyslal vojska do pásma Gazy. Útok je podle Izraele odpovědí na ostřelování svého území militantním hnutím Hamás. 

Blogeři a čtenáři Aktuálně.cz diskutují, zda Izrael může uspět a hnutí Hamás porazit.

"Naše unavená civilizace (do níž Izrael patří více než ona sama tuší) je na fanatiky krátká. Porazit je v konvenční válce nemůže. Musí je uondat, utahat a přežít, tak jako v Afghánistánu, tak jako Izrael v Gaze," píše ve svém blogu politolog Alexander Tomský, který upozorňuje na vysoké číslo civilních obětí izraelského zásahu.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte text Alexandra Tomského: Izrael jedná

Vysokoškolský profesor Václav Hořejší ve svém textu kritizuje přístup Izraele:

"Myslí si ale opravdu někdo, že ta nynější stonásobně silnější izraelská odveta dlouhodobě napomůže vyřešení toho letitého konfliktu? Je to opravdu pragmatické řešení, které zvýší dlouhodobě bezpečnost Izraele a ve výhledu přispěje k nastolení míru? Kdyby tomu tak bylo, jistě bychom mohli (trochu cynicky) říci, že za to ty stovky (a brzy možná tisíce) obětí stojí. Myslím však, že je tomu právě naopak," píše Hořejší. 

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte text Václava Hořejšího: Masakr v Gaze

Další bloger Aktuálně.cz a vysokoškolský profesor Jiří Zlatuška považuje Hořejšího kritiku Izraele za jednostrannou: "Přiřazovat emoce volbou slov jako "masakr" pro ztráty na životech způsobené evidentní obranou (můžeme se přít o tom, zda je nebo není tak zcela v proporcích, obrana je to ale nepochybně) je ovšem podle mého soudu značně nefér vůči Izraeli a jednoznačným straněním Hamasu," myslí si bývalý senátor Zlatuška.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte text Jiřího Zlatušky: Masakr v Gaze?

Europoslankyně předsedající země EU Jana Hybášková ve svém textu vyjmenovává, jaký postoj by ke konfliktu měla EU mít a jaká jsou možná východiska krize: "(EU) musí přijmout jasné sankce znemožňující jakékoliv finanční styky evropských muslimů a Evropy vůbec s Hamásem. Samozřejmostí je tvrdé zpřísnění financování projektů v Gaze. Neměli bychom více financovat neudržitelně protahované fungování "uprchlických" táborů, které existují už šest desetiletí," tvrdí.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte text Jany Hybáškové: Není žádný důvod jednat s Hamásem

A jaký je Váš názor? Diskutovat můžete pod jednotlivými blogy nebo přímo pod tímto článkem.


 

Právě se děje

před 18 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 23 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy