Helena Hejdová | Komentáře
6. 3. 2007 10:00

Muchomůrka vedle Sparty. To je k smíchu!

Metropole může být ráda, že má opět po čase šanci na vybudování stavby světoznámého architekta. Okolnosti celé soutěže ale vyvolávají úsměvy a pochybnosti.

Na úvod chci uvést, že stavby navržené Janem Kaplickým se mi líbí, považuji je za inovativní a originální a rozhodně vůči němu nejsem nijak zaujatá. Ale to nic nemění na tom, že v první řadě je třeba uvést, že soutěž byla zadaná nevhodně a ukvapeně.

Foto: Future Systems
Podívejte se: Nová knihovna, nebo UFO?
Projekt světoznámého architekta vyvolává polemiku

Nejzávažnější je, že neexistuje závazná urbanistická studie Letenské pláně a okolí; neuváženě byl dán k dispozici první volný pozemek na rozhraní stávající blokové zástavby a obrovské volné plochy Letenské pláně.

Pomníčky bez ladu a skladu

Neexistuje ani náznak možného řešení budoucí zástavby. Při zachování současné praxe magistrátu - všechno se nějak narychlo vyřeší bez jasné a nosné koncepce hrozí, že zanedlouho bude podél ulice Milady Horákové stát bez ladu a skladu víc podobných pomníčků toho či onoho politika či úředníka.

Nezvažoval se další palčivý problém, nedostačující kapacita budov vysokých škol. Jen filosofická fakulta UK je rozesetá v mnoha budovách po celé Praze, současná kapacita naprosto nevyhovuje počtu zájemců o studium a pokud se naplní sliby politiků o dosažitelnosti vzdělání pro každého, bude situace v tomto ohledu čím dál horší.

Vzhledem k tomu, že nejčastějšími návštěvníky v Národní knihovně budou právě studenti vysokých škol, bylo by na místě uvažovat i o následné zástavbě nových budov vysokých škol v blízkosti knihovny.

Tento stav bohužel nebyl reflektován ani v soutěži; neřešila se také situace širších vztahů, dopravy, umístění nejen na pozemku samotném, ale i v rámci Prahy. Valná většina projektů (tedy zveřejněných projektů 2. kola) tento rozpor nereflektovala a navrhovala soliterní objekty necitlivé k místu.

A co okolí?

Stejně tak vítězný projekt Jana Kaplického. Architekt, známý například domem ve Walesu skvěle zapasovaným do krajiny, tady naprosto ignoroval okolní zástavbu a navrhl objekt nejasného měřítka a neuchopitelného tvaru, neevokující svou funkci. Jistě by krásně zapadal doprostřed rozlehlého parku či lesa, kde může působit jako přerostlá, zajímavě zbarvená muchomůrka, ale v těsné blízkosti zmíněné stávající zástavby vyvolává spíše úsměvy.

Foto: NK
Diskutujte o této FOTOGALERII
Líbí se vám projekt knihovny? Tady máte možnost říct svůj názor

Úsměvný může být i aktuální názor historika architektury Zdeňka Lukeše, který je známý svým angažmá ve věci mrakodrapů na Pankráci; prý je nutné zvážit jejich stavbu s ohledem na narušení jedinečného panoramatu Prahy a následné vyškrtnutí Prahy z památek UNESCO.

Zaráží mě, že tak vysoká stavba nepřipomínající ani konvenčně pojatou budovu a jasně viditelná z poměrně velké vzdálenosti, navíc v blízkosti Pražského hradu, toto "jedinečné panorama" nenarušuje. Zdeněk Lukeš je z ní totiž nadšený.

Další úsměvná informace je zmíněná částka dvě miliardy korun, za kterou má být budova postavena. Brzy nám ten úsměv může ztuhnout na rtech: reálnější odhad s ohledem na známou finanční náročnost Kaplického staveb i velikosti navržené knihovny je minimálně dvojnásobný.

K čemu soutěž, když vítěz je znám

A asi nejúsměvnější je prezentace Jana Kaplického v médiích jako jasného favorita a jistého vítěze soutěže. Proč se tedy pořádala obrovská a drahá mezinárodní soutěž podle regulí organizace UIA? Hodně českých architektů se soutěže nezúčastnilo především proto, že neměli potřebu vyvíjet zbytečnou námahu v předem rozhodnutém klání.

O to více těší vysoké umístění HŠH architekti - jediného českého atelieru, který postoupil do druhého kola. A nezbývá než doufat, že takových atelierů bude v budoucnu víc, příště už bez zbytečných pochybností a úsměvů.

Autorka je architektka

 

Právě se děje

před 3 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy