Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
5. 1. 2015 13:15

Mynářova vila – dobrý tip pro zákon o majetkových přiznáních

Kancléř prezidenta a politik Strany práv občanů koupil nemovitost. Občan má právo na odpověď, kolik stála.
Vratislav Mynář nepůsobí dojmem, že by chtěl být ještě někdy zvolen.
Vratislav Mynář nepůsobí dojmem, že by chtěl být ještě někdy zvolen. | Foto: ČTK

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář koupil vilu v Praze-Strašnicích, informoval v pondělí deník Blesk. Na otázku, kolik stála, podle něj Mynář odpověděl „to není podstatné, hradil jsem ji z peněz, které jsem si vydělal dávno předtím, než jsem se stal kancléřem.“ Podle realitních makléřů se podobné nemovitosti prodávají za 6 až 25 milionů, napsal Blesk. Plus náklady na rekonstrukci.

Deník Aktuálně.cz později zjistil z kupní smlouvy, že Mynář za dům zaplatil jen 5,5 milionu korun a že prodávajícím byl advokát Vít Široký, mimo jiné obhájce Romana Janouška.

Je to rozhodně víc než zpráva ze společenské rubriky (Vratislav Mynář a jeho přítelkyně zakládají rodinu). Vedoucí prezidentské kanceláře není pouhá celebrita, ale vysoký státní úředník a politik – předseda Strany práv občanů ve Zlínském kraji. Nejde o to, ukazovat na něj jako na zbohatlíka a jitřit závist.

Ale jsou tu detaily, jako že už víc jak rok má Mynář zažádáno o bezpečnostní prověrku, která v takových případech samozřejmě zkoumá i „majetkové zázemí“ dotyčných. S odpovědí „to není podstatné“ by se Národní bezpečnostní úřad asi nespokojil. Respektive spokojil, ale pak by zase nebyla prověrka. (Na které však nejspíš dvakrát nezáleží ani Mynářovi, ani prezidentovi, podle kterého jde o „nepodstatnou věc“, jak řekl Právu.)

Otázku „kolik stála vila a z čeho jsem ji zaplatil“ by pochopitelně mohl zodpovědět i zákon o majetkových přiznáních, tato letitá mantra Miloše Zemana. Obzvlášť u někoho s tak pestrou podnikatelskou historií, jako je Vratislav Mynář (o jeho příbězích s anonymními akciemi podrobně psalo Aktuálně.cz v roce 2013, například zde a zde).

Shrňme to: Šéf chce, aby zákon o prokázání původu majetku byl „co nejpřísnější“ (řekl v neděli na Frekvenci 1). A šéfova pravá ruka na otázku po majetku odpovídá „to není podstatné“; přeloženo do češtiny: do toho vám nic není.

A teď k tomu, co podstatné je. Mezi právy občanů zaujímá čestné místo právo na informace o veřejných činitelích. Takže když si někdo „práva občanů“ vetkne přímo do názvu své politické strany, měl by s tím ve vlastním zájmu počítat a podle toho politiku pěstovat. Přehodit si sáčko přes rameno a oblepit zemi billboardy nestačí – Mynář a Zemanovci to přece předloni vyzkoušeli sami na sobě.

Poučení se ovšem nedostavilo. Ta arogance tam prostě je. Nezdá se, že by se Vratislav Mynář hodlal vydat ještě do nějakých větších voleb. Vlastně nám vzkazuje, že podstatný v politice už nebude ani on sám.

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Všech pět těžce zraněných po srážce vlaků je mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, řekli mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé, dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily. Podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky.

Fakultní nemocnice v Plzni ve středu převzala z vlakové nehody osm pacientů. "Jeden byl po ošetření propuštěn do domácího ošetřování. Ostatních sedm pacientů bylo v těžkém nebo středně těžkém zdravotním stavu. V současnosti jsou všichni stabilizovaní a mimo ohrožení života," řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Také obě pacientky, které byly ve středu hospitalizovány v motolské a střešovické nemocnici v Praze, jsou mimo ohrožení života, řekly mluvčí nemocnic Pavlína Danková a Jitka Zinke. V nemocnicích v Domažlicích a ve Stodě na Plzeňsku leží po dvou pacientech s menšími zraněními. Podle mluvčího nemocnic Jiřího Kokoška jsou bez komplikací.

Pět lidí bylo po nehodě ve vážném stavu a pět utrpělo středně těžká zranění. "Celkem jsme ošetřili 67 lidí," řekla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Dalších zhruba dvacet lehce zraněných cestujících neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešli. Dva nejvážněji zraněné přepravily vrtulníky do pražských nemocnic v Motole a Střešovicích a tři do plzeňské fakultní nemocnice. Další odvezly sanitky do nemocnic v Domažlicích a ve Stodě. Do Německa převezly německé sanitky deset osob hovořících německy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 16 minutami

Schůze sněmovního výboru k řediteli BIS se nejspíš neuskuteční

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby se v pátek s největší pravděpodobností neuskuteční. Vyplývá to z dopisu předsedy Radka Kotena (SPD) členům výboru. Koten v něm uvedl, že nemá zákonný podklad pro svolání mimořádného jednání.

O svolání výboru požádal v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Koten napsal, že do středečního večera od premiéra neobdržel opakovaně požadované doplnění jeho žádosti. "Na termín schůze rezervovaný na pátek 07:30 tedy zatím nejsou zákonné důvody a usuzují, že po vyjádření v médiích o to nestojí ani pan premiér, ani kolegové, kteří posbírali sedm podpisů před 14 dny," stojí v dopise.

Výbor se může podle sněmovního jednacího řádu mimořádně sejít na žádost sněmovny, na žádost jejího předsedy nebo na žádost nejméně dvou pětin členů výboru.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Policie hledá několik lidí, kteří zveřejnili transparent rasisticky urážející fotbalistu Glasgow Rangers Kamaru. Podle ní se dopustili trestného činu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

V Žatci projel rychlík návěst stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy