Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
5. 1. 2015 13:15

Mynářova vila – dobrý tip pro zákon o majetkových přiznáních

Kancléř prezidenta a politik Strany práv občanů koupil nemovitost. Občan má právo na odpověď, kolik stála.
Vratislav Mynář nepůsobí dojmem, že by chtěl být ještě někdy zvolen.
Vratislav Mynář nepůsobí dojmem, že by chtěl být ještě někdy zvolen. | Foto: ČTK

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář koupil vilu v Praze-Strašnicích, informoval v pondělí deník Blesk. Na otázku, kolik stála, podle něj Mynář odpověděl „to není podstatné, hradil jsem ji z peněz, které jsem si vydělal dávno předtím, než jsem se stal kancléřem.“ Podle realitních makléřů se podobné nemovitosti prodávají za 6 až 25 milionů, napsal Blesk. Plus náklady na rekonstrukci.

Deník Aktuálně.cz později zjistil z kupní smlouvy, že Mynář za dům zaplatil jen 5,5 milionu korun a že prodávajícím byl advokát Vít Široký, mimo jiné obhájce Romana Janouška.

Je to rozhodně víc než zpráva ze společenské rubriky (Vratislav Mynář a jeho přítelkyně zakládají rodinu). Vedoucí prezidentské kanceláře není pouhá celebrita, ale vysoký státní úředník a politik – předseda Strany práv občanů ve Zlínském kraji. Nejde o to, ukazovat na něj jako na zbohatlíka a jitřit závist.

Ale jsou tu detaily, jako že už víc jak rok má Mynář zažádáno o bezpečnostní prověrku, která v takových případech samozřejmě zkoumá i „majetkové zázemí“ dotyčných. S odpovědí „to není podstatné“ by se Národní bezpečnostní úřad asi nespokojil. Respektive spokojil, ale pak by zase nebyla prověrka. (Na které však nejspíš dvakrát nezáleží ani Mynářovi, ani prezidentovi, podle kterého jde o „nepodstatnou věc“, jak řekl Právu.)

Otázku „kolik stála vila a z čeho jsem ji zaplatil“ by pochopitelně mohl zodpovědět i zákon o majetkových přiznáních, tato letitá mantra Miloše Zemana. Obzvlášť u někoho s tak pestrou podnikatelskou historií, jako je Vratislav Mynář (o jeho příbězích s anonymními akciemi podrobně psalo Aktuálně.cz v roce 2013, například zde a zde).

Shrňme to: Šéf chce, aby zákon o prokázání původu majetku byl „co nejpřísnější“ (řekl v neděli na Frekvenci 1). A šéfova pravá ruka na otázku po majetku odpovídá „to není podstatné“; přeloženo do češtiny: do toho vám nic není.

A teď k tomu, co podstatné je. Mezi právy občanů zaujímá čestné místo právo na informace o veřejných činitelích. Takže když si někdo „práva občanů“ vetkne přímo do názvu své politické strany, měl by s tím ve vlastním zájmu počítat a podle toho politiku pěstovat. Přehodit si sáčko přes rameno a oblepit zemi billboardy nestačí – Mynář a Zemanovci to přece předloni vyzkoušeli sami na sobě.

Poučení se ovšem nedostavilo. Ta arogance tam prostě je. Nezdá se, že by se Vratislav Mynář hodlal vydat ještě do nějakých větších voleb. Vlastně nám vzkazuje, že podstatný v politice už nebude ani on sám.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy