Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
22. 2. 2012 15:29

Myslivci, kulturní památka chráněná státem. Tak pozor

Česká myslivost bude s visačkou kulturního dědictví ještě mocnější
"Myslivost se u nás stala zcela ojedinělým fenoménem, který jen těžko hledá srovnání. Pro mnoho lidí tak myslivost není pouze zálibou, ale spíš životním stylem nebo životní filozofií." (Jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Jaroslav Kostečka.)
"Myslivost se u nás stala zcela ojedinělým fenoménem, který jen těžko hledá srovnání. Pro mnoho lidí tak myslivost není pouze zálibou, ale spíš životním stylem nebo životní filozofií." (Jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Jaroslav Kostečka.) | Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

Čeští myslivci vážně aspirují na vstup mezi „mistrovská díla ústního a nehmotného dědictví lidstva."

To není vtip. Tak se oficiálně nazývá seznam, na který UNESCO zapisuje vybroušené kulturní klenoty, doporučené členskými státy z celého světa.

Myslivost zatím zdolala první krok - od minulého týdne má, coby české „nehmotné kulturní dědictví", razítko od ministerstva kultury. Získala ho bez nějaké viditelné veřejné diskuse - výsledek byl prostě národu oznámen jako hotová věc se samými pro, žádná proti nemohla zaznít. Přitom jde o kontroverzní rozhodnutí s důsledky, které se týkají všech.

Podle ministerstva „zahrnuje fenomén myslivosti řadu zvyků, rituálů a tradic, které bezpochyby do oblasti nemateriálního kulturního dědictví patří".

Tak určitě. Česká (lidová) myslivost je svéráz a součást zdejší kultury. Někdo si pod ní představí také Starou mysliveckou, Slavnosti sněženek, kýčovité suvenýry, týrání zvířat nebo střelbu bez přípravy. Myslivci občas umí být i pěkně arogantní. Ano, i myslivecká zpupnost je kulturou.

Verbuňk, Jízda králů, hlinecký masopust, ba i sokolnictví - čtyři předchůdci myslivosti na seznamu českých unikátů - těžko vzbudí nějaké rozporuplné emoce a spory. Myslivci jsou ale jiný případ. Dost jiný.

Lobbisté z posedu

Akce UNESCO je především „mistrovským dílem" myslivecké lobby, která svou sílu ukázala na nejvyšší úrovni už několikrát. Například, když se v parlamentu řešilo, čí slovo má platit víc - jestli majitelů pozemků, nebo myslivců. „Podle zákona není tak důležité, jak bude vypadat les. Důležité je, aby měli myslivci pořád dostatek masa v mrazáku," lamentoval onehdá Karel Schwarzenberg, nimrod i lesník.

Pro připomínku: Předsedou myslivecké jednoty je hejtman Jaroslav Palas z ČSSD, místopředsedou poslanec Jiří Papež z ODS, zároveň místopředseda zemědělského výboru a předseda podvýboru pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství, chovatelství a rozvoj venkova.

Že by šlo náhodou o střety zájmů, to se zřejmě v parlamentu nikdo neodváží ani špitnout. Respektive, ostatním to asi přijde normální. Své myslivce má každý poslanecký klub.

„Do módy přišla ochrana přírody. Ne ta dosud spojená s myslivostí, ale módní obor orientovaný selektivně na některé prvky flóry a fauny, neberoucí ohled na ostatní flóru, faunu, včetně člověka. Mediální obraz znázornil myslivce jako nepřítele," postěžovala si například Zuzka Bebarová-Rujbrová z KSČM, dlouholetá poslankyně-myslivkyně. Političtí myslivci, připomněla, naštěstí vždycky najdou společnou řeč.

Dílo přírody, ne myslivecké kultury.
Dílo přírody, ne myslivecké kultury. | Foto: Reuters

Kdo je na mušce?

Nimrodi drží spolu, napříč společností. Nejen pušky a trofeje, ale i politické krytí a početná členská základna jim často propůjčují pocit, že jsou „dědictvím", které má speciální právo na hájení. Předloni si parlament pronajali na poradu okresních mysliveckých spolků, sněmovnou znělo halali a Jaroslav Palas si liboval, že „zemědělský výbor je nám příznivě nakloněn".

„Lovec s puškou nebyl určitě hodný člověk ani dobrý myslivec. Nebyl ani chytrý a měl jedinou zálibu, střelbu. Když uviděl fenku a rysa, nepřemýšlel a vystřelil," odvážil se - sám také myslivec - Václav Chaloupek vetknout do Večerníčku zápornou mysliveckou postavu. A hned následovala oficiální stížnost na vysílací radu. Na mediální obraz jsou lovci hákliví.

Proti tradici venkovských spolků těžko může někdo něco namítat, a myslivci jsou, vedle hasičů, dlouhá léta těmi nejaktivnějšími (lidová myslivost prosperovala i za komunistů). Tisíce z nich se bohulibě starají o přírodu. Myslivost zanechala stopy na chodbách zámku Konopiště, ve výtvarném umění, v hudbě, v literatuře. Ale to také, a ještě víc, třeba česká hospoda. A je to snad na úřední zápis do seznamu kulturního dědictví národa? I když by některé hospody, třeba U černého vola, chránit zatraceně potřebovaly?

Haló, tady kultura

V praxi samozřejmě nejde jen o diplom, který by si v ústředí myslivecké jednoty nechali zarámovat. Když stát něco uzná za „kulturní dědictví", zároveň se to zavazuje chránit, rozvíjet a podporovat. A věci ze seznamu UNESCO, ty jsou už teprve svaté.

Myslivci rozhodně mají důvod slavit. Budou ještě silnější.

Ministr zemědělství Petr Bendl teď chce myslivci vylobbovaný zákon o myslivosti změnit, protože prý „nevyhovuje především ve vztahu vlastníků honebních pozemků a myslivců". Majitelé realit si stěžují, že jim přemnožená zvěř ničí lesy a že si někteří myslivci dělají, co chtějí.

To si pan ministr vzal pořádné sousto. Asi, zemědělec, neví nic o kultuře. Asi bude potřeba vzít ho do obory, aby si složil kapitálního jelena. Pak snad pochopí, že na naše národní kulturní dědictví, rozumějte myslivecká práva, se nesahá.

P. S. Uzávěrka pro další nominace do seznamu nehmotného kulturního dědictví je 28. února. Zatím se neoficiálně hlásí honění Jidáše nebo fenomén východočeského loutkářství. Není to trochu málo? Nevíte o něčem lepším? Jak to, že ještě není chráněná česká ulička, ani vršovický dloubák?!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Rusko také zakázalo na své území vstup osmi činitelům USA, mimo jiné šéfovi FBI, ředitelce tajných služeb, ministru vnitřní bezpečnosti či generálnímu prokurátorovi.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy