Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
19. 1. 2010 6:50

Mýtné, nebo hejtman? Zvolte s námi slova desetiletí

"Tunel"? "Fičák"? "Reality show"? Který výraz nejlépe charakterizuje uplynulou dekádu?
Foto: Aktuálně.cz

Většině Čechů dnes asi slovní spojení Tokio Hotel mnoho neřekne. Přesto název, který si pro svou hudební skupinu vybrala partička teenagerů z Magdeburku, patřil v roce 2006 mezi hesla nejčastěji zadávaná do internetového vyhledávače centrum.cz.

Naopak třeba výraz facebook se ještě před třemi lety nedostal ani mezi stovku nejvyhledávanějších, o dva roky později, tedy vloni, již vystoupil na pomyslnou „bednu" vítězů.

Svět se mění a s ním i náš slovník. Hovorový „fičák" z divácky velmi úspěšné reality show VyVolení na Primě se ujal během několika týdnů. Slovo „tunel", pod nímž si kdysi málokdo představil něco jiného než díru v kopci, získal v uplynulých letech úplně nový obsah, který již možná zastiňuje i jeho původní význam.

„Tunel" nám ještě asi nějaký ten rok ve slovníku vydrží, „fičák" se vytratil téměř stejně rychle, jak se objevil.

Dvacet let ve dvou sms/2000-2010-2020

Foto: Aktuálně.cz
Zkuste s námi zmapovat dvě desetiletí - to uplynulé, 2000-2010, i to, co máme před sebou, 2010-2020. Jak jsme mluvili a budeme mluvit za deset let? Čím jsme platili a budeme platit v budoucnu? Jak se proměňuje příroda, technologie, jak lidé? Dneškem zahajujeme unikátní seriál Aktuálně.cz, který tvoříte spolu s námi. Stačí poslat SMS a my z vašich tipů sestavíme obraz desetiletí.  

Dá se tedy říci, že naše čeština chudne? Či naopak používáme více slov než naši dědové?

„Není důvod předpokládat, že třeba v minulém století byla slovní zásoba nějak výrazně menší či větší než dnes," říká Václav Cvrček z Ústavu Českého národního korpusu při Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Stále je potřeba vyjadřovat zhruba stejné penzum informací, ačkoliv se mění pojmenovávané předměty a jevy," dodává.

Pomozte nám najít slova, která nejlépe charakterizují uplynulých deset let. Napište nám také, jaké výrazy vám za tu dobu utkvěly v paměti, i když dnes už je možná skoro nikdo nepoužívá. Tipněte si, jaký výraz asi nejlépe vystihne novou dekádu. Odhadnete, co dnes ještě neumíme pojmenovat, a za deset let pro to budeme vymýšlet (či z jiných jazyků přejímat) nová slova?

Nejhůře na tom podle něj byla čeština v 17. a 18. století, kdy jí lidé hovořili hlavně na venkově a v soukromí. Na úřadech se mluvilo německy, češtinu nepoužívali vědci ani spisovatelé.

Dnešní absolvent střední školy by měl rozumět zhruba padesáti tisícům českých slov. „Nikdo vám ale nedokáže říci, kolik čeština má či v různých obdobích měla slov. A pokud ano, tak je to šarlatán," usmívá se Cvrček.

Jak se mění náš slovník

Slova mizející ze slovníku
agrokombinát, anarchismus, asociační, brífink, byro, černobylský, demonopolizace, domobrana, federativní, fízl, galérie, iniciativní, kádrovák, konvertibilita, kupónový, lustrace, marxismus, masmédium, mystik, nomenklaturní, perestrojka, plenární, pluralismus, pomlčka, posttotalitní, přidružení, pučista, rehabilitovaný, resentiment, rómský, samizdat, sebeurčení, slušovický, směnitelnost, soudružka, stalinismus, státoprávní, vojenskoprůmyslový, západoněmecký

Slova užívaná stále častěji
baráž, celebrita, členský, datový, denominace, euro, exekutor, exprezident, hejtman, hejtmanství, kamerový, kraj, kreditní, logistický, mančaft, marketinkový, mediální, místostarosta, modul, mýtné, objezd, operátor, parkovací, penzijní, pochybení, policistka, popový (zpěvák), portfolio, posilovna, protipovodňový (opatření, ochrana), řidička, senátní, sexy, sinice, splátkový, sportovec, spot, šéfka, tobogan, trefa, zákaznický

Zdroj: Ústav Českého národního korpusu

Český národní korpus, do nějž Cvrček společně s dalšími kolegy zaznamenává slova z naší mateřštiny, obsahuje 1 200 000 různých výrazů doložených alespoň ve dvou výskytech (včetně vlastních jmen, zkratek a cizích slov).

Pro srovnání ve Slovníku spisovné češtiny z roku 1994 najdeme na 40 000 hesel a Slovník spisovného jazyka českého (1971) má kolem 180 000 položek. Nejobsáhlejším stále zůstává Příruční slovník jazyka českého vydávaný postupně v letech 1935 až 1957, a to se ještě věnuje jen spisovné češtině, takže například vulgarismy v něm nenajdeme (odpověď na otázku, kolik je v něm slov, se dozvíte po vyplnění kvízu, viz níže).

Některá slova z běžného každodenního slovníku mizí, aby se pak po nějaké době zase objevila (byť třeba v mírně posunutém významu). Sem patří například výraz hejtman, ještě před deseti lety v podstatě neužívaný archaismus. Vznikají (a po nějakém čase jsou zase často zapomínána) slova reagující na změny okolního světa (jako euro, místostarosta, kolchoz, západoněmecký, celozávodní, sem patří i dnešní tendence víc přechylovat: např. šéfka).

Výskyt některých výrazů odráží jen dobovou módu: pozdravný telegram/dopis si už dnes žádní státníci neposílají, výrazy jako přisluhovač, fízl či štváč též už jen vypovídají o své době. Zato o celebritách se ještě před pár lety nepsalo, to spíše o hvězdách a ještě předtím o zasloužilých umělcích..

A není ani výjimkou, když nějaký termín na pár měsíců či let opanuje zprávy v médiích, stane se nedílnou součástí běžné slovní zásoby a po nějaké době zase zapadne mezi výrazy spíše nepoužívané (biomasa, pomlčka (spory o název republiky), protipovodňový, mýtné apod).

Slovní zásoba přitom vůbec nesouvisí s rozvinutostí či „použitelností" jazyka, jak upozorňuje internetová Wikipedia. Například francouzština má výrazně méně slov než čeština, protože hojně používá sousloví. Naproti tomu v němčině je jich o dost více kvůli velkému podílu slov složených slov (Němci si s nimi vystačí tam, kde Francouz použije sousloví).

Zvláštní kapitolu tvoří klíčová slova zadávaná uživateli internetu. Nejednou dokáží dost napovědět o tom, co se právě děje ve světě kolem nás. Například vyhledávač Google oznámil, že v uplynulém roce lidé daleko častěji než v letech předchozích hledali na internetu úřad práce. Celosvětově pak podle Googlu v posledním roce nejvíce vzrostl počet těch, kdo hledali například Michaela Jacksona a internetové sociální sítě twitter, resp. tuenti.

Naopak mezi mizející klíčová slova patří v Česku podle údajů internetových vyhledávačů výrazy jako vyvolení, big brother a reality show, které například v letech 2004 a 2005 patřily mezi nejhledanější slovní spojení. Ani sudoku, fenomén roku 2006, se už - měřeno internetovými vyhledávači - netěší zdaleka takové popularitě jako dříve.

Naopak, pokud máme věřit internetovým vyhledávačům, v posledních dvou letech Češi stále častěji vyhledávají na internetu slovní spojení plesové šaty. Důvody, proč tomu tak je, už internetové portály neuvádějí. 

 

Právě se děje

Další zprávy