Libor Stejskal Zdeněk Mihalco, Libor Stejskal, mih. stk | Komentáře
19. 11. 2009 11:15

Na koho Havel zapomněl? Vaše jména bojovníků za svobodu

Čtenářům chybí jména mnohých umělců, spisovatelů i odpůrců totality z regionů
Foto: Aktuálně.cz

Milada Horáková, kardinál Josef Beran a Augustin Navrátil, autor předlistopadové Petice moravských katolíků. To jsou jména, na něž především neměl 17. listopadu Václav Havel podle čtenářů Aktuálně.cz zapomenut při své vzpomínce na dnes již nežijící bojovníky s totalitou.

V několika mejlech, které jste nám zaslali, také zaznělo jméno herce Miloše Kopeckého (pravděpodobně kvůli projevu na sjezdu svazu českých dramatických umělců v květnu 1987, v němž režim na svojí dobu vcelku odvážně kritizoval). 

Projděte si Havlův seznam: Lidé, kteří se zasloužili o svobodu

Infobox

Milada Horáková
Jediná žena popravená během politických procečsů v 50. letech. Díky své neústupnosti před soudem se stala symbolem odporu proti totalitě vládnoucí komunistické strany.

Josef Beran
33. arcibiskup pražský a primas český v letech 1946-1969. Politický vězeň za nacismu i komunismu. Po jmenování kardinálem prožil poslední roky svého života jako vyhnanec v Římě.

Augustin Navrátil
Autor Petice moravských katolíků, která byla nejmasovějším vystoupením proti režimu před listopadem vůbec. Podepsalo jí na 600 tisic signatářů.

Bývalý prezident jmenoval více než více 150 "nenápadných dělníků opozice" při slavnostním shromáždění v Senátu, během něhož si jedenáct hlav evropských parlamentů, senátoři i politici připomněli dvacáté výročí pádu komunistického režimu u nás. Aktuálně.cz pak vyzvalo čtenáře, aby Havlův seznam "doplnili", popřípadě napsali, kdo by na něj patřil, pokud by se Havel rozhodl jmenovat i ty, kteří se dnešního výročí dožili.

Mezi jmenovanými chyběl též Alexander Dubček, symbol Pražského jara 1968. Toto "opomenutí" však řada čtenářů přijala s pochopením. "Dubček si moc vzpomínání nezaslouží. On ty ideály svobody a demokracie vlastně zradil  jako  jeden  z  prvních již v roce 1969. Ba ještě před srpnem 1968. Věděl  moc  dobře, co Brežněv peče a kdyby řekl slovo, mohlo být mnohé jinak," napsal například Petr Gabriel st. z Jedovnice..

Mezi čtenářskými tipy na další významné bojovníky proti totalitě se objevila například jména spisovatelů a básníků Jana Čepa, Jana Skácela a Jana Zahradníčka, filosofa Ivana Svitáka, dirigentů Václava Neumanna a Rafaela Kubelíka, herce Jiřího Kodeta či novinářů Miroslava Jelínka, Josefa Jedličky a Karla Kašpárka.

Tomáš Bursík pak připomněl i fakt, že mezi jmenovanými je spíše méně těch, kdo proti totalitě vystupovali již v 50. letech. "Pan prezident, především z důvodu časových, nemohl zmínit odpůrce a odbojáře z let padesátých a šedesátých, kteří byli popraveni, nebo se listopadu 1989 nedožili či zemřeli v letech devadesátých... Jen velmi zkratkovitě: Jaroslav Brodský, Vilém Hejl, Vladimír Krajina, Františka Zeminová... a desítky či stovky dalších."

Mnozí čtenáři by rádi slyšeli z úst Václava Havla i jména lidí, kteří se 20. výročí pádu totality dožili: nejčastěji mezi nimi byli Josef Škvorecký a Zdena Salivarová, Ladislav Hejdánek, Jan Sokol, Rudolf Battěk, Jaroslav Šabata, Ludvík Vaculík, Ivan Medek, Ivan Martin Jirous, Tomáš Halík, Petr Pithart, Dana Němcová, Věra Čáslavská, Jaroslav Hutka či Jiří Suchý.

Čtenář Jan Schneider připomíná šansoniérku Zuzanu Talpovou, která zpívala, jak sám píše, „naprosto neopakovatelným způsobem songy Vysockého, Okudžavy, Rozenbauma a dalších".

"Na seznamu jsem nenašel pana Oldřicha Dubinu, který se svou ženou významně finančně a logisticky podporoval Chartu z pařížské emigrace spolu s panem Pavlem Tigridem," píše čtenář Jan Hrubant.

 

Řada čtenářů zmiňuje další, často veřejnosti nepříliš známé postavy z regionů - třeba aktivistu Bohumíra Kubu z Nového Jičína, Stanislave Pitaše, politického vězně z 80. let, kněze Josefa Heřmana Tyla, opata kláštera v Teplé, Josefa Adámka, aktivistu moravského katolického disentu).

Jaký je váš názor? Měl Dubčeka Havel jmenovat? Diskutujte ve čtenářské debatě moderované editory Aktuálně.cz pod tímto textem.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy